Publikované: 16.11.2020

17. november a verejný protest

Čl. 32 Ústavy SR zakladá pokojnú formu protestu v jeho variantoch a formách až po generálny štrajk. Tá je zablokovaná Ústavným zákonom č. 227/2002 v časti núdzový stav.
Násilie v slobodnej a demokratickej spoločnosti nie je prípustné na strane protestujúcich ani vlády. Ibaže režim núdzového stavu ho proti protestujúcim vláde umožňuje; je hlavný dôvod “ochranného“ režimu, predĺženého na dobu ďalších 45 dní vládou Igora Matoviča.
Zákaz zhromažďovania a hromadných podujatí na celom území SR vydaný Vyhláškou ÚVZ č. 24/2020 nespĺňa podmienku  § 5 ods. 1 zákona 227/2002 Zb.

               

Ďakujem za všetky komentáre k mojej ďalšej ankete; pomáhajú mi tvoriť a dotvárať si vlastný názor o vašich mentálnych a občianskych kvalitách (s ľuďmi, aby sa z nich stali aj dobrí občania, je často ukrutne ťažká práca!):

                                         

https://www.facebook.com/juraj.rezo.5/posts/2777672869229125?comment_id=2780087032321042&notif_id=1605474202683121&notif_t=feed_comment&ref=notif

 

                        


Kvízová otázka: Za akých okolností je prezidentka z Ústavy hlavnou veliteľkou ozbrojených síl, teda slovenskej armády?

Pre núdzový stav ale nie sú splnené zákonné podmienky
. Slovensko má ísť v režime Zákona č. 335/2004 Zb. O ochrane a podpore verejného zdravia v kompetencii Úradu verejného zdravotníctva (regionálny, lokálny a miestny režim ochranných opatrení).
Dnes a zajtra večer budem mať v okne pietnu sviečku za zbabraný, ukradnutý a vytunelovaný Veľký November 1989.
Účasť na proteste neodporúčam.
S odkazom na ústavu ponúkam riešenia tu; a to je asi tak všetko, čo vo veci a za daného ústavného stavu môžem a viem urobiť, ostatok je už len na vás:
Pomer 95 poslancov vládnej štvorkoalície verzus 55 hlasov opozície neumožňuje odvolanie predsedu vlády Matoviča ani jeho vlády.
Riešením sú predčasné voľby, účel: Premiešanie a nové rozdanie kariet v parlamente, dve cesty:
1. Referendum;
Naliehavý verejný spoločenský záujem, hodný osobitného zreteľa, zakladá možnosť aj referenda o predčasných voľbách, ak vládnou štvorkoalíciou s ústavnou väčšinou je riadna ústavná cesta, teda odstúpenie, odvolanie vlády alebo jej premiéra zablokovaná a iná nie je z ústavy možná.
S odkazom na dikciu Prvej hlavy, Čl. 2 odsek 1 Ústavy, uplatní sa v tom prípade ústavný prvok priamej demokracie:
„Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.“ 
Poznámka: ONI nechcú priamu demokraciu, ale pozor (!): Treba s ňou narábať opatrne, Slovensko nie je konfederácia ako Švajčiarsko. Budú to na vás „hrať“ ústavným zákazom takéhoto referenda. Podľa jeho výsledku sa budú chcieť „rozhodnúť“ či bude vydaný ako zákon v Zbierke.
Prvé obštrukcie (proti ústavné kecy):
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/568833-da-sa-vobec-povalit-vlada-refrendom/
Ak odmietnu, nastupuje dikcia Čl.32 Ústavy, občiansky odpor (odkaz hore).
2. Všetci poslanci opozície sa vzdajú svojich mandátov bez náhrady; prezidentka vymenuje dočasnú úradnícku vládu do predčasných volieb.
K bodu 1: Dlhé lakte s možnými obštrukciami a prieťahmi. Referendum nemusí byť platné ani úspešné, ako vždy.
Referendum o vstupe Slovenska do EÚ bolo len ratifikačné, nepredchádzalo mu referendum o záujme občanov Slovenska. Nemohlo dopadnúť inak. Nesmelo. Nepreskúmané.
Moja fejzbúková anketa s tisícmi hlasov ÁNO osvedčuje vypísanie občianskej petície. Ňou inšpirovaná anketa strany Hlas na webe: www.referendum2021.sk (spúšťa sa 17. novembra) má overovací zmysel, s očakávaním hlasu ÁNO.
Pomery hlasov áno-nie ankety na webe porovnám s takmer jednomyseľným hlasom ÁNO fejzbúkovej ankety, ktorá ukáže mnou definovaný rozdiel v názore fejzbúkárov a ne-fejzbúkarov (dôvody).
Zo strany opozície (prvý hýbateĺ Pellegrini, pridal sa Smer a podporí ĽSNS, pokým je parlamentnou stranou, než ju zruší a zakáže súd); dá sa očakávať spoľahlivý garant a organizátor petičnej akcie, za stranícke, vlastne naše peniaze pre dobrý dôvod, spoločný účel a cieľ… (prestňte tárať a nekriminalizujte pessonálne jadro Smeru, neboli ste a nesvietili ste im pri tom, od toho sú OČT a “spievajúce” lapené vtáctvo”; pár dní a týždňov ukáže, kto bude ďalej dávať vysvetlenia, najskôr v pozícii svedka, potom obvinej osoby… (zatiaľ platí imperatív prezumpcie neviny).
„Ste za referendum o skrátení volebného obdobia vlády Igora Matoviča a predčasné voľby?“
Bod 2 je kratšia a rýchlejšia cesta, z ktorej niet úniku.

O predčasných voľbách “točím” (moja agenda) už od júla 2020. S blížiacim sa 31. výročím 17. novembra častejšie
http://www.blogovisko.sk/referendum-a-predcasne-volby.html
http://www.blogovisko.sk/slovensko-je-parlamentna-totalita.html
http://www.blogovisko.sk/ucel-sa-plni-otazky-pribudaju.html
http://www.blogovisko.sk/k-nahradam-skody-v-ramci-nudzoveho-stavu.html
http://www.blogovisko.sk/referendum-o-predcasnych-volbach-a-rybicky.html
http://www.blogovisko.sk/na-hrane-a-za-hranou.html
http://www.blogovisko.sk/dno-obcianstva-a-politiky-a-svetlo-v-tmach.html
http://www.blogovisko.sk/vysledok-prieskumu-median-a-v-politike.html
http://www.blogovisko.sk/author/notorickyobcan
P.S. Ak ale nebude referendum o predčasných voľbách platné a úspešné, tak končíte. U mňa určite. A ja s vami. Vyjadríte svoj súhlas s nástupom tretej totality, ktorá na dobu neurčitú, zmetie vás i mňa.
Už dlhšiu dobu viem, že ma tento “slobodný a demokratický” režim plný európskych “hodnôt” nemusí… (robí opatrenia).
Máme v dejinách literatúry trebárs Ivana Kraska s jeho “Zmráka sa, stmieva, k noci sa chýli…”. Či? Alebo: “Ako chutí moc” (Mňačko). Či? Alebo musí prísť Chalupkovo “Mor ho?” Nejdete na to príliš jednoduchou skratkou?
Za akú cenu? Vyhodnotím 18. novembra.

Vzorka rozhodnutých pre protest. Som zvedavý, koľkí prídu a u koľkých ide len o prázdny fejzbúkový truc bez osobnej zodpovednosti:
https://www.facebook.com/groups/3035312689839009/permalink/3439297882773819/?comment_id=3439448802758727

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?