Publikované: 25.10.2013

Absolvent je dopisovateľ, píše životopisy a moderné obľúbené motivačné listy

 

Čo čaká čerstvého absolventa v neľahkej dobe na trhu práce?
Pre lepšiu predstavu dobre slúžia príklady s obchodmi.  Je to ako keď idete do supermarketu,kam vojdete až s diplomom v ruke – pretože sa sľubuje viac možností a lepšie uplatnenie, no tovaru je tam žalostne málo. Študent žurnalistiky má dnes veľkú výhodu. Môže sa realizovať prostredníctvom rozličných dokumentov, ktoré prikladá k žiadosti o prijatie do zamestnania. Žiadosť, životopis, motivačný list, dotazník, niekde požadujú aj pozitívne sebaprezentovanie v niekoľkých vetách. Samozrejme vieme, že občas treba preháňať a skôr sa preceniť, ako podceniť.
Denne vyberám ponuky, a keď ich nazbieram viacero, prečítam si, akú beletriu si mám predpripraviť. Motivačný list sa stal súčasťou takmer každej kreatívnejšej ponuky. Jeden koncept prepisujem na sto spôsobov a keď sa na to pozriem, ako chcem všeličo vykonávať s takým -občas trochu falošne- vykreovaným entuziazmom, chytám sa za hlavu. Najhoršie je, keď reálne ani nechcem, len by som “niečo” potrebovala robiť. Najťažšie sa to píše práve vtedy. “Chcete byť asistentom predaja v našej predajni?” -áno samozrejme, snívam o tom už od strednej… Rozumiem záujmu podnikateľov, chcú naozaj vhodného zamestnanca. No škoda toľkej beletrie na ktorú odpíše jedna spoločnosť z desiatich. Pesimistu to môže zabiť, optimistu to sklame a po viacerých pokusoch stráca motiváciu, ale môže vydať knihu: “Ako písať motivačné listy (príručka s prílohami)”.
 Nezamestnanosť je ťažko zvládnuteľná. Zamestnanosť za výplatu v hodnote čistých 320 eur vyťažených z podpory štátu nie je tiež nič moc, keď potrebujete platiť podnájom. Stále len nechuť, stres a je tieto naoko odlišné situácie sú takmer rovnaké. Vždy šetríte každú korunu a každý deň máte rovnaký plán. Buď každý deň opakujeme svojím priateľom, že zajtra máme na pláne “nič” alebo “do práce a domov”.
Táto doba demotivuje študentov. Máme prísť o 5 rokov a zatiaľ pokračovať v študovaní? Nie je už za čo. Možno už chceme pracovať.

 

 

 

 

Hor sa do…
Lulu!

 

 

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?