Publikované: 21.03.2021

Advokátska komora v akcii

Slovenská advokátska komora upozorňuje na prípady krutého zaobchádzania a mučenia v trestných konaniach po dobu výkonu najmä kolúznej väzby

                

Vo veci kolúznej väzby zneužívanej na mučenie a psychický nátlak pre účel “zlomenia” väznenej osoby až k samovraždám, som na strane Advokátskej komory!
Výkon väzby na Slovensku nesmie byť prísnejší, než výkon trestu odňatia slobody v najprísnejšom režime a nad štandard v Európskej únii!
Pred výkonom trestu platí  prezumpcia neviny až do právoplatného rozsudku!
Dĺžka väzby v Česku: Tri mesiace. Dlhšia len v obzvlášť dôvodných a riadne odôvodených prípadoch (rozhodne najvyšší súd!).
Na Slovenku navyše vládne predlžovaný nedôvodný a neodôvodnený, svojvoľne vládou predlžovaný režim núdzového  stavu, ktorý podľa dikcie Ústavného zákona 227/2002 Zb. navyšuje sadzbu sankcií a trestov priestupkov, prečinov a trestných činov proti normálnemu stavu mimo režim Zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu..!
Hovorkyňa SAK A. Donevová:
Množiace sa podozrenia z excesívneho  a extenzívneho nadužívania nástrojov trestného práva dosahujú v poslednom období mieru, ktorá začína čoraz vážnejšie spochybňovať charakter právneho štátu;
 Zároveň považujeme za smutné, že táto téma začína vo verejnosti ako-tak rezonovať, až keď sú objektom obzvlášť krutého zaobchádzania mediálne známe osoby;
V skutočnosti sme presvedčení o tom, že ide iba o vrchol ľadovca a k porušovaniu práv dochádza dlhodobo, vo veľkom rozsahu;
Nedá sa v tejto súvislosti ubrániť dojmu, že trestné konania sa v mnohých prípadoch robia (aj) pre mediálny efekt, a teda zjavne sledujú aj iné ciele ako tie, ktoré sú definované v Trestnom poriadku.“
Spôsoby krutého zaobchádzania sú popísané aj v judikatúre ESĽP + v rozpore so základnými minimálnymi pravidlami zaobchádzania s väznenými osobami; Charta väzňa.
SAK vyhlásila, že nie je v poriadku téza, že sa môže štát správať kruto k potenciálnym zločincom: „A už vôbec nie je v poriadku, ak sa množí počet trestne stíhaných ľudí, ktorí počas výkonu väzby prišli o život, respektíve došlo k vážnemu poškodeniu ich zdravia.
Väznené osoby sú dlhú dobu vo výkone väzby bez toho, že by s nimi boli vykonávané vyšetrovacie úkony; prosto: Sú za mrežami; čo je hlavný účel väzby.

Treba prijať okamžitú nápravu v záujme ochrany základných ľudských práv a slobôd v súlade s európskymi štandardami 21. Storočia, zisteniami a odporúčaniami, a plnením medzinárodných záväzkov SR vo vzťahu k väzenstvu, kolúznej väzbe a trestnému poriadku.
Vecne: Zmena Trestného poriadku a Zákona v časti výkon väzby a Poriadok pre výkon väzby.
Na Slovensku sú masívne porušované základné ľudské práva. Vo väzbe aj na slobode.
Jediné riešenie: Predčasné voľby.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Dokument SAK: https://www.sak.sk/web/sk/cms/news/form/list/form/row/584001/
Som ale znepokojený zaobchádzaním Komory s advokátkou Adrianou Krajníkovou..!
Odkaz na:  https://zalobyvocistatu.sk/
Generálny prokurátor Žilinka podal Ústavnému súdu podnet na preskúmanie “aktivizmu” ÚVZ (Mikas) de fakto v postavení nad vládou, Ústavou a ústavnosťou (ľudské práva a slobody); navyše v režime núdzového stavu!
Na druhej strane by som sa ale viac prizrel do prostredia advokácie: Ide o výnosný biznis, v hre sú vysoké palmáre aj umelo udržiavané… (zaisťujú trvalý a sústavný a často eticky a mravne pochybný príjem!);

Ostatok je “odbavený” na náklady štátu ako “len” povinné zastupovenie “ex offo”.
Takže: Na mieste SAK by som sa pozrel do svojho vnútra…
Poznámka: Osobné rozhodnutie Lipšica “vziať” funkciu šéfa “špeciálnej prokuratúry” na základe “neosobného” lex Lipšic, mi je záhadou… (Lipšic nebude mať čo robiť; bude sa prípad od prípadu “musieť vzdávať” vzdávať svojej roly pre možnú zaujatosť pre množstvo stykov, konexií, vzťahov, známostí s dotknutým kriminalizovaným a personifikovaným prostredím…).

Tým, ktorí vidia a vedia…
Priama demokracia nastupuje vtedy, ak zlyhá parlamentná demokracia.
Bez obáv:
1. Referendum o predčasných voľbách je v súlade s Ústavou!
2. Poslanecký mandát zabetónovaný na štyri roky neexistuje!
3. Ak dôjde k obštrukciám, nastupuje Čl. 32 Ústavy SR…

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?