Publikované: 02.07.2014

Aha, tak toto sú tie istoty…

Sociálny systém sa bude aj naďalej beztrestne tunelovať, zákony zostanú deravé, tí, čo makajú, budú do systému vkladať, a tí, čo v dierach v zákonoch vedia chodiť, si z neho budú brať, aj keď im to nepatrí. Nepáči sa vám to? S dôverou sa obráťte na kolegov zo Smeru, oni vám už vysvetlia, ako je to s tým ich svedomím, v súlade s ktorým hlasujú.

Reč je o mojich dvoch návrhoch zákonov, ktoré som predložila na túto schôdzu. Mali zamedziť istým komunitám zneužívať  sociálny systém. Ľudia, ktorí dlhodobo pracujú s rómskymi komunitami – učitelia a terénni sociálni pracovníci ma upozornili, že v osadách sa vzmáhajú dva fenomény.

Po prvé, Rómovia si v rámci komunity navzájom vymenia deti do náhradnej osobnej starostlivosti, zväčša pestúnstva. Len formálne, deti aj naďalej fungujú u svojich biologických rodičov, ale príplatky za náhradnú osobnú starostlivosť idú náhradnému rodičovi. Nie zriedka sa objavujú prípady, kedy si babka osvojí do náhradnej starostlivosti vnúčatá, pričom jej deti jej v minulosti úrady odobrali a vyrastali v detskom domove. Dobré, nie?

Pozrime sa, na čo si taký náhradný rodič, ktorý je však náhradným rodičom len formálne na papieri, príde:

1/ jednorazový príspevok pri získaní dieťaťa do NOS….500 eur

2/ jednorazový príspevok pri ukončení NOS na osamostatnenie mladého dospelého …. 922,29 eur

3/ pravidelný mesačný príspevok na dieťa…. 138,13eur

4/ pravidelný mesačný príspevok náhradnému rodičovi ………175,62eur

5/ ak majú 3 a viac detí, ktoré sú súrodencami, 4. príspevok sa zvyšuje o….. 124,91eur

6/ osobitný príspevok na dieťa s postihnutím ….72,36eur

Aby bolo jasné, vážim si každého náhradného rodiča, ktorý vytrhne dieťa z pekelných podmienok a daruje mu budúcnosť. Takému náhradnému rodičovi bezpochyby patria všetky príplatky a vďaka a obdiv celej spoločnosti. Mne ide o tých, ktorí inštitút náhradného rodiča zneužívajú na vlastné obohatenie sa a na deti kašlú, ide im len o papier, na základe ktorého ich štát vypláca za niečo, čo nevykonávajú.

Môj návrh znel, aby náhradnému rodičovi, ktorého vlastné dieťa je v náhradnej osobnej starostlivosti niekoho cudzieho, nevznikol nárok na príspevky. Kolegovia zo Smeru ma pozorne počúvali a súhlasne kývali hlavami. Veď, znelo to tak logicky, nie? Tu máme evidentne dieru v zákone, sme platení za to, aby sme ju zaplátali, nie? No a potom sme hlasovali a 83 panákov mi ten návrh stopilo. Väčšina sa zdržala, partia okolo súdružky Tomanovej hlasovala proti, lebo pani Tomanovej sa môj návrh nezdal dostatočne komplexný. Sedí tam už dva a pol roka a nič, ale vôbec nič nepredložila. Nemám slov.

Ten druhý fenomén zneužívania sociálneho systému je o tomto. Rodič ide za všeobecným lekárom a vyhrážkami a nátlakom z neho dostane potvrdenie o tom, že jeho školopovinné dieťa má diagnózu, pre ktorú mu odporúča individuálny študijný plán. To znamená, že dieťa musí sedieť v škole len 2 hodiny za týždeň. Učiteľ, ktorému je nad slnko jasné, že dieťa je zdravé a úplne v pohode môže sedieť v škole, má zviazané ruky a nemôže mu dávať neospravedlnené hodiny. No, a keď dieťa nemá neospravedlnené hodiny, rodina nestráca nárok na 16 eurové motivačné štipendium za to, že chodí do školy. A samozrejme, ak ide o náhradného rodiča, na dieťa s potvrdením od lekára o diagnóze pripadá ešte osobitný mesačný príspevok  72,36 eúr.

Navrhovala som úplne jednoduchú zmenu, aby potvrdenie nevydával všeobecný lekár, ale posudkový, ktorý predsa len nemá až tak blízko ku komunite a dokázal by stav dieťaťa posúdiť objektívnejšie. Ani tento návrh neprešiel.

Rozmýšľala som nad tým, ako majú niektorí kolegovia nastavené svedomie a vedomie, keď im dovolia hlasovať v príkrom rozpore s tým, čo sľubovali a za čo sú platení. A potom mi napadlo, že toto sú tie istoty, ktoré sľuboval Fico. Istoty, že istá masa tu môže aj naďalej beztrestne zneužívať sociálny systém.

  • SlabéVýborné (+103 skóre, 105 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. pozeral som. SMERácki zlodeji s týmto návrhom prídu čochvíľa ako so svojim. Ako v prípade uľahčenia rozvodov dohodou či povinnými materskými škôlkami. RTVS samozrejme potom ani nepípne, že koho to bol návrh. PS: omylom zahlasované na červenú šípku.

  2. Osobne sa nečudujem, už ničomu čo sa deje na trhovisku s názvom parlament, kde každá jedna ovečk volí ten správny SMER. Osobne si však myslím, že v rámci sociálneho systému existuje oveľa viac dier ako sú len spomínané. Bol by som rád, aby armáda našich dobrovoľne nezamestnaných, ktorí nikdy k práci ani nepričuchli, alebo len na veľmi krátku dobu (lebo museli – prikazoval im to zákon), dostávala dôchodky vo výške sociálneho dôchodku… Bohužiaľ osobne mám skúsenosti s tým, že ľudia ktorí poctivo pracovali celý život dostanú výpočet dôchodku vo výške necelých 200 eur a človek, ktorý nikdy nič nerobil alebo robil skoro celý život na čierno dostane výpočet dôchodku 450 eur. Chcel by som vedieť, kde je solidárnosť a hlavne spravodlivosť. Osobne si myslím,  že nech sa na to pozrieme akokoľvek bolo by na čase prekopať celý sociálny systém a konečne ho nastaviť… aktuálne dočasné nastavenie nie je dlhodobo udržateľné a je potrebné zmeniť systém od základu. No v prvom rade je potrebné vstúpiť si do svedomia a povedať si či chcem krátkodobé nesystémové riešenia, ktoré nám ponúka bača smeru a jeho 80tka ovečiek alebo chcem, aby sa zo SR postupne stal štát kde sa budeme mať lepšie a budeme vidieť progres – dane sú využité efektívne, pojem byrokracia sa postupne vytráca z nášho povedomia atd. dalo by sa pokračovať. Som Slovák a som hrdý na to, avšak to čo sa deje v parlamente nemá nič spoločné z vládnutím ale skôr z rozkrádaním všetkého dobrého čo tu doma máme. 

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?