Publikované: 05.08.2019

Aj Američania odchádzajú…

Američania sa stiahli z Vietnamu. Napokon, nemali tam čo hľadať. Na Čínu nemajú. Ani na Severnú Kóreu. Sovieti v Afganistane tiež neuspeli. Aj pre Rusko je Afganistan nebezpečný. Je hrozbou pre celý svet. Na rade sú zasa Američania v Afganistane. A tak kol-dokola…

 https://dennikn.sk/1543703/spojene-staty-musia-ukoncit-vojnu-v-afganistane-bez-toho-aby-stratili-mier/?ref=tit
A na čom  sa vlastne chcú  dohodnúť USA s Al Káidou? Poriadky v Afganistane s lepším výsledkom by mala a mohla urobiť spojená medzinárodná koalícia s podporou Bezpečnostnej rady OSN.
Nie separované misie. A nie akože výcviky afganskej armády. Stáli aj nás, už veľa prostriedkov a životov. Každý útok Al Káidy mimo územie Afganistanu, by mal byť podnetom pre reakciu NATO. V spolupráci s Rusmi. A prinajmenej aj s Pakistanom. Aj pre euro trans atlantickú spoluprácu. Al Káida pred pár dňami zabíjala aj v Jemene. Je všade, kde chce.
Smrť Usámu bin Ládin a jeho syna na veci nič nemení.
Ak sa inak nebude dať, tak konečným riešením. Bez obáv z proti intervencie Číny. Tá má svoje vnútorné problémy s Tibetom a moslimami.
Optimálnym by bolo – yyčistiť to tam aj s ich dierami a kutlochmi a dostať pod dočasnú správu OSN. Ibaže platí – “doma nik nie je prorokom”. Predtým a súbežne poskytnúť humanitárnu pomoc nevinným Afgancom. Aj ich  dočasným odsunom. Netreba mimo Afganistan. tam, kde sa dá zaistiť pokoj a bezpečie.
Aj pád dohody INF Al Káide vyhovuje. Aj konflikt Irán-USA. Aj Čína-USA. Aj jadrové zbrojenie Severnej Kórey. Detto Iránu. Všetko to „piesočkovanie“ a prestížny boj mocností. Odvádzajú pozornosť od Afganistanu.
Vyčerpávajú sa tým prostriedky, ktoré by mali byť investované do Afganistanu. A nielen na hybridnú podporu migrácie. Tá Al Kájde vyhovuje tiež, lebo export a import islamu do EÚ plus zakladanie buniek Al Káidy v Európe…
Jedinej, komu USA misia v Afganistane vyhovuje, je americká zbrojárska loby. Tá ženie USA do vopred prehratých vojen.
Al Káida a Afganistan preto nie je len okrajovou a obligatórnou vecou. Útok Al Káidy v USA na Twins v roku 2011 nebol len útok na USA. Ale na celú európsku a západnú, hoc chorú, civilizáciu a kultúru.
K vzťahu Al-Káida a Taliban a americká vojenská operácia Trvalá sloboda od októbra 2001 ako reakcia USA a spojencov na útok Al Kaída proti nevyorským „dvojičkám“; v súčasnosti  prebiehajú americko afgánske rokovania s Talibanom a afgánskou vládou. Al Káida pritom ťaží aj so separácie USA a Ruska, vajatajúcej EÚ a zo sankcií proti Rusku.
Nie je bezprostredne odkázaná na ropu ani plyn. Predaj drog pochádzajúcich z Afganistanu prebieha cez dark weby. Al Káida je aj preto dobre vyzbrojená a platená. Vyváža násilie a smrť.
S terorizmom a islamizmom sa nevyjednáva.
Česi si pripomínajú prvé výročie smrti 3 príslušníkov svojej misie v Afganistane. V októbri 2018 bol zabitý český psovod. Slovensko má v Afganistane 430-člennú misiu. V roku 2013 prišli o život dvaja jej príslušníci.
Charakter a budúcnosť Afganistanu je aj v našom záujme.
Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?