Publikované: 02.07.2014

Ako ďalej s ruským plynom?

Obvykle dobre informovaný zdroj Zerohedge tvrdí, že bankové problémy v Bulharsku vyvolali USA, aby zhodili vládu, ktorá sa im nepozdávala. Diverzný scenár sa chystá aj voči Srbsku. To, že trpia ľudia a prichádzaju o úspory, nikoho v Bielom dome netrápi. Oni predsa vždy len bojujú za demokraciu. Do posledného dolára a do poslednej kvapky krvi – ukrajinskej, bulharskej, srbskej…

Rusko odhaľuje “Plán B”: Gazprom hovorí, že tranzit plynu cez Ukrajinu môže byť úplne zastavený

Pred niekoľkými dňami, keď sme písali naše “vysvetlenie” o potrebe Ruska mať alternatívnu cestu pre svoj plyn, takú, ktorá zaobíde úplne Ukrajinu a aká je stanovená v súčasnom pláne pre South Stream “Južný prúd”, čo prechádza cez Čierne more a vstupuje do Bulharska, než prejde Srbskom a Maďarskom na ceste k stredoeurópskemu energetickému uzlu umiestnenému v Baumgartene v Rakúsku, tak sme uviedli, že “jediný krátky mesiac po tom, čo sa Putin dohodol na Svätom gráli dohôd s Pekingom, tak nielenže opäť dokázal úspešne formalizovať energetické potreby Európy ďalším plynovodom, ktorý úplne obchádza Ukrajinu (a to z mnohých dôvodov, ale prevažuje medzi nimi jeden: čo nazvime plánom B), ale zaznamenal aj ohromné politické víťazstvo vytvorením trhliny v srdci Eurozóny potom, čo Rakúsko otvorene vzdoruje svojim európskym partnerom a stavia sa na stranu Putina. ”

Dnes sme už zistili, čo sa myslelo Plánom B.

Ako hlási Itar-Tass s odkazom na CEO Gazpromu Alexeja Millera: “Ruský plynárenský gigant Gazprom nevylučuje, že tranzit plynu cez Ukrajinu by mohol byť úplne zastavený.

“To, čo sa už stalo, predstavuje tendenciu a nič z toho sa nedeje náhodne. V roku 2009 boli dodávky plynu úplne zastavené – takže, precedens už máme, “povedal Miller na piatkovom brífingu.

Stručne povedané ide o zlé správy pre Ukrajinu: Gazprom nemá záujem participovať na ukrajinskom systéme dopravy plynu (GTS), “vlak už odišiel,” povedal CEO.

Ten vlak už je preč. Vyzerá to, že sa odchod nastal včera, “povedal Miller. “Už to nikomu nepatrí. GTS nemá vlastníka, “povedal. “GTS Ukrajina nepatrí Naftogazu, ale ukrajinskej vláde. Než začnete s niekým diskutovať o modernizácii a kooperácie, tak by sa to malo objaviť v súvahe toho či onoho ekonomického subjektu. “

“Záležitosti vlastníctva a právne otázky by sa mali vyriešiť ako prvé,” povedal Miller.

V skutočnosti táto občianskou vojnou rozorvaná krajina môže čoskoro stratiť všetky páky, ktoré mala ako na Európu, tak na Rusko ako tranzitný uzol zemného plynu, čo tiež znamená, že je dosť možné, že Ukrajinu jej západní spojenci opustia, keď pre nich nebude mať žiadnu praktickú použiteľnosť.

Šéf Gazpromu dodal, že: “Je potrebné zmeniť tucet ukrajinských zákonov, aby bolo možné niečo s GTS urobiť.”

Aby potvrdil, že ukrajinská páka prinajmenšom na Rusko je teraz v podstate nulová, tak CEO Gazpromu tiež povedal, že: “Čo sa týka pokračovania vo vyjednávaní s Ukrajinou, dnes tam neexistuje žiadny partner na rozhovor. Najskôr musia splatiť svoj dlh. ”

“Cena plynu pre Ukrajinu je poctivá – táto cena je pevne určená v kontrakte,” zdôraznil.

Zo strany ukrajinskej národnej ropnej a plynovej spoločnosti Naftogaz nedošlo k žiadnej požiadavke na zmenu tranzitnej dohody s Ruskom, skonštatoval Alexej Miller. Miller tiež žurnalistom povedal, že keby takúto požiadavka dostali, bola by to zlá správa.

Teraz prinajmenšom vieme, ako bude vyzerať koniec ukrajinskej hry: keďže ruský tranzit cez túto krajinu sa úplne odreže, tak tento národ úplne stratí akúkoľvek strategickú dôležitosť, najskôr pre Rusko, a potom pre Európu, ktorá je stále až príliš závislá na ruskom plyne (pozri mapu nižšie), ale ktorá vo zvýšenej miere obracia svoju pozornosť ku krajinám, ktorými prechádza South Stream.

A keď hovoríme o krajinách South Stream, je stále viac špekulácií, že hlavným dôvodom, prečo nikto iný ako najchudobnejšiu členskú krajinu EÚ Bulharsko práve postihla najhoršia banková panika za 17 rokov a ktorá vydláždila cestu k predčasným voľbám, je presne ten, že má Európe poskytnúť vládu, ktorá bude viac dbať na záujmy Bruselu než súčasný socialistický režim, o ktorého náklonnosti ku Kremľu sa hovorí, že tvorí precedens.

Koniec koncov teraz, keď Ukrajina sú už včerajšie správy, dávajte dobrý pozor na to, ako Európa bude zaobchádzať so všetkými krajinami South Stream, počnúc Bulharskom, Srbskom (prečítajte si, že “Srbsko by mohlo do roka zbankrotovať a skončiť v situácii Grécka, ako varoval nový ministerský predseda krajiny”), a ďalej cez Maďarsko až samozrejme k Rakúsku.

Nakoniec a čo je snáď najpozoruhodnejšie, je oznámenie CEO Gazpromu Millera z minulého týždňa, že Gazprom má dobrú šancu a má záujem prediskutovať nákup podielu v plynovom uzla Baumgarten (pozri viac v prečo je Rakúsko náhle tak dôležité rovnako pre Rusko, ako aj pre Európu).

Ako už pred tým hlásil Bloomberg citujúc Millera: “Rozhovory, ktoré sme mali o sout Stream, sa stali katalyzátorom pre pokračovanie našich rozhovorov o účasti na tomto plynovom uzle. My o to máme záujem a myslíme si, že môžeme prediskutovať určité percento účasti. “Ruský plynový producent a exportér diskutoval s OMV účasť na obchodovaní s plynom v Baumgartene. Miller tiež dodal, že práca na trase na south Stream do Európy ide podľa harmonogramu a prvé dodávky do Bulharska, Srbska a Turecka s kapacitou dosahujúcou 63 miliárd m3 budú do konca roka 2017.

Inými slovami, zatiaľ čo Európa a USA zostávajú stále ešte zameraní na Ukrajinu, tak tým miestom, na ktorom budúcnosť Európy závisí najviac, je Rakúsko: krajina, kde Gazprom a samozrejme Putin potichučky zasievajú semienka ruskej energetickej dominancie zajtrajška. Čo sa týka napájaných krajín, zvlášť Bulharska, dávajte veľký pozor, ako budú americké “zahraničnej služby” robiť všetko, čo môžu, aby destabilizovali miestnu vládu a finančný systém ako poslednú líniu obrany v snahe vytrhnúť Rusku tromfovú kartu z ruky. Niečo nám hovorí, že ju Putin tak ľahko nepustí.

 

http://www.zerohedge.com/news/2014-06-30/russia-reveals-plan-b-gazprom-says-gas-transit-ukraine-may-be-stopped-completely

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?