Publikované: 14.01.2015

Operácia srdca bez otvorenia hrudníka alebo ako fungujú “umelé” chlopne ?

Výmena srdcových chlopní sa robila v šesťdesiatich rokoch v rámci vtedajšieho Československa len v Prahe. Srdcová chlopňa ako basketbalový kôš ? Presne tak. V tom čase skutočne vyzerala srdcová chlopňa ako basketbalový kôš na oboch stranách zúžený. Vo vnútri behala loptička. V jednej polohe zatvárala prísun krvi a v druhej uzatvárala prísun krvi do srdca.

riedka krv

Prvá výmena srdcovej chlopne na Slovenku bola uskutočnená v Bratislave. V dnes už nejestvujúcej nemocnici na Partizánskej ulici.

Medicína inde neuveriteľným spôsobom dopredu. Moja aortálna chlopňa je vyrobená vo vesmíre. Na mieste, kde nejestvuje zemská príťažlivosť. Materiálom je zliatina wolfrámu a titánu. Má tvar ako dvojité dvere s “pantami” k sebe. Keď sú ” dvere zatvorené ” krv neprúdi. Otvorením dverí dôjde k dotyku, lebo “kľučky buchnú o seba”. Je počuť tichý zvuk, ako keď tikajú hodiny.

Riedite si krv warfarínom ? Toto vám môže pomôcť.

Výmena srdcových chlopní sa dnes robí na veľa miestach na Slovensku i v Čechách. To je dobrá správa, ikeď… Na jednej strane to veľa ľuďom zachráni život. Na strane druhej to ale znamená, že ochorenie srdca má čím ďalej, tým viac ľudí. Môže za to doba, alebo si za to môžeme my sami ? Ako to už v živote chodí. Nič nie je len čierne, alebo iba biele. ” Na vine ” budú obidva fakty. U každého v inej miere. Niečo ale môžeme urobiť hneď. Čo to je ? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Jedlo. Vieme skutočne čo si dávame do taniera ? Možno vaša chladnička vyzerá roznako ako tá naša. Posúďte sami na tomto tomto odkaze.

Otvorenie hrudníka pri operácii srdca nie je jednoduchá záležitosť. Niektoré zákroky sú ale realitou už i bez otvorenia hrudníka. Ako prví v bývalom Československu sa to podarilo v roku 2009 lekárom v Olomouci.

http://zpravy.idnes.cz/v-olomouci-provedli-unikatni-operaci-srdce-bez-otevreni-hrudniku-p96-/zahranicni.aspx?c=A090707_115936_domaci_adb

PS: Vedeli ste, že v roku 1950 stačilo zjesť dve (teda dva ks) jabĺčka aby človek získal rovnakú výživovú hodnotu a dnes na to potrebujeme 2 kilá ?

 99 potravín ZADARMO, čo jesť a čo nejesť pri warfaríne

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?