Publikované: 14.03.2021

Ako fungujú vakcíny a krvné zrazeniny

Pracuje sa s dvomi druhmi: Vakcínami mRNA a proti vírusovým vektorom (oslabený adenovírus). Obe zavádzajú do tela malé množstvo účelne upraveného vírusu a správu pre imunitný systém.
Povrch koronavírusu je pokrytý bielkovinami v tvare tulipánu. S jeho tŕňmi vytvárajú korunu okolo vírusu a vstupujú do tela zdravej ľudskej bunky (pôvod názvu koronavírusu).
1. mRNA vakcíny
Protagonistom mRNA vakcín je molekula nazývaná messenger RNA (nosič správy). Molekula nesie akýsi popis práce, ako zneškodniť vírus. Ide len o jeho malú časť, z ktorej nemôžeme ochorieť.
Rozdiely medzi vakcínami Pfizer a Moderna sú minimálne.
Ak sa stretneme so skutočným koronavírusom, naše telo s najväčšou pravdepodobnosťou spozná nepriateľa. Imunitný systém sa zmobilizuje skôr, než si to uvedomíme.
2. Vírusové vakcíny
Pôsobia prostredníctvom dvojvláknovej DNA namiesto RNA a pokyny sú zabalené v inom víre, nie v lipidových nanočasticiach. Ide o vírus používaný na prenos popisu práce. Je to adenovírus, vinník mnohých našich bežných infekcií, upravený tak, aby obsahoval pokyny. Vírusové vakcíny sú tzv. vektorové vakcíny s presným určením pre konkrétny covid.
Poznámka: Mutácie covidu vyžadujú úpravu vektorov tak, ako v prípade vakcín proti chrípke.
Vakcína Astra Zeneca, ktorá sa niekedy označuje ako Oxfordská vakcína, a Janssenova vakcína, ktorá sa niekedy označuje ako vakcína Johnson & Johnson, sú vírusové vektorové vakcíny.
Patrí k nim aj zatiaľ EMA neschválený Sputnik V.
Poznámka: Rusi majú už tri vakcíny plus jedna (4) osobitne dobre znášaná vyššími vekovými kategóriami a osobami s polymorbiditou (vysoko rizikoví jedinci).
Práve ohlásili liek na covid.
Po podaní vírusovej vektorovej vakcíny sa do buniek natlačí adenovírus, ktorý nesie DNA s popisom práce. Bunky pohltia vírus a akonáhle sa dostane dovnútra, adenovírus vstúpi do bunkového jadra.
Tam adenovírus uvoľňuje svoju DNA. Adenovírus sa nemôže sám kopírovať, ale popis práce bunky prečítajú a začnú konať.
Adenovírus tiež spôsobuje, že bunky signalizujú imunitnému systému, že niečo nie je v poriadku. Vďaka tomu imunitný systém reaguje silnejšie.
Laikovi sú vírusové vektorové vakcíny veľmi podobné očkovacím látkam mRNA, ale do tela posielajú koronavírusovú náplň práce iným spôsobom.
Vakcínou mRNA (PfizerBiontech) vstupujú do tela jej molekuly zabalené v lipidových nanočasticiach. Narazia na bunky a uvoľnia pokyny pre ich obrannú reakciu. Tie začnú s produkciou obranného proteínu. Proces beží tak, že neochorieme.
Imunitný systém našich buniek produkuje antigén, b bunky a „zabíjačské“ t bunky.
Teraz ich môžu detekovať pomocníci imunitného systému, bunky pomocných T, ktoré vydajú poplach, aby imunitný systém zahájil svoju prácu.
Pomocné T bunky môžu aktivovať ďalšieho z vojakov imunitného systému – b bunky. B bunky potom začnú uvoľňovať protilátky, ktorých úlohou je blokovať hroty nechtového proteínu. Protilátky sa tak môžu zachytiť o vyčnievajúce štítky nechtového proteínu, čo znamená, že sa „nechtový“ proteín nemôže pripojiť k iným bunkám.
Potom máme vražedné T bunky. Tieto sú aktivované bunkami prezentujúcimi antigén a ich úlohou je nájsť a zničiť bunky, ktoré majú navonok proteínové značky koronavírusu.
Vakcína poslala do nášho tela iba popis malej časti koronavírusu, ale telo si stačí spomenúť na boj, ktorý bojovalo, aby ste boli zdraví.
Ak sa niekedy v budúcnosti stretnete so skutočným koronavírusom, vaše telo s najväčšou pravdepodobnosťou spozná nepriateľa. Imunitný systém sa potom zmobilizuje skôr, ako si uvedomíte, že ste covid positiv.
Zatiaľ však nie je jasné, ako dlho si bude telo pamätať po očkovaní, tj. Nevieme, ako dlho sú vakcíny účinné. Doba účinnosti sa overuje v praxi.
Podrobnejšie tu:
https://www.svt.se/special/sa-fungerar-vaccinerna-mot-covid-19/
Prípady krvných zrazenín po očkovaní AstraZeneca pribúdajú. V každom prípade sa preveruje súvis s očkovaním. Krvné zrazeniny upchávajú žily a tepny s možným náhlym fatálnym následkom.
Nórsky Inštitút verejného zdravia dostal tri správy o závažných krvných zrazeninách, deficite krvných doštičiek a krvácavosti u troch mladých ľudí, ktorí dostali vakcínu proti koronavírusu od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.
V Nórsku boli po vakcíne AstraZeneca hospitalizovaní traja lekári s krvnými zrazeninami. Budú liečení v Národnej nemocnici. Prípady sa množia a sú nápadne v blízkosti po vakcinácii AstraZeneca. Primárna imunitná trombocytopénia súvisí s útokom aktivovaného imunitného systému na krvné doštičky. Môže mať súvis s vakcináciou AstraZeneca.
Dánska pacientka, ktorá zomrela krátko po očkovaní Astrou na následky krvných zrazenín, mala veľmi neobvyklé príznaky: https://dennikn.sk/minuta/2311620/?ref=mpm
Očkovanie AstrouZeneca pozastavilo už 10 krajín.
Zdravotnícke orgány teraz preveria, či tieto prípady priamo súvisia s očkovaním. Hmm…
Pozastavenie použitia (dotknuté šarže) je správne. Ubezpečovanie EMA o bezpečnosti AstraZeneca nie.
Politikum spočíva v rozdielnom prístupe k západným a ruskej vakcíne. Aj ako by chceli, prípady nežiaducich účinkov a reakcií nad rámec normálu v prípade Sputnik V zistené nie sú…
https://dennikn.sk/2307486/liekova-agentura-zistuje-ci-pripady-krvnych-zrazenin-suvisia-s-astrazenecou-na-slovensku-preverovana-sarza-nie-je/
Vieme si predstaviť ten vreskot a cirkus, ak by sa niečo podobné vyskytlo pri Sputniku V?

Švédski vedci označili „Sputnik V“ za najúčinnejšiu vakcínu na svete; schválený je už asi v 50-tich krajinách sveta…
Agentúra EÚ EMA a jej stanovisko takmer nikoho nezaujíma.
Vedci z univerzity v Umeå spolu s vedcami z Nemecka a Holandska zistili, že niektoré vakcíny vstupujú do bunky inak, ako sa doteraz predpokladalo, čo znamená, že môžu účinkovať lepšie ako iné vakcíny.
Ide o dvoj vektorovú vakcínu s použitím ľudského adenovírusu.
Podľa informácií zverejnených na portáli „a-tv.md“ s odkazom na  „SVT Nyheter“ a publikáciu vo vedeckom časopise PNAS, vedci zo švédskej univerzity v Umeå oznámili, že „Sputnik V“ účinkuje proti koronavírusu účinnejšie ako všetky ostatné vakcíny. Profesor virológie na univerzite v Umeå Niklas Arnberg zdôraznil úlohu hexónového proteínu, ktorý funguje ako „kľúč“ k bunke.
„Doteraz sa predpokladalo, že všetky vakcíny, ktoré ako nosič používali adenovírus, používali ako kľúč na vstup do buniek S-proteín. Ale keď sme sa to pokúsili replikovať v laboratóriu, nedokázali sme to. Potom sme začali študovať ďalší proteín, takzvaný hexónový proteín a zistili sme, že tento konkrétny proteín funguje ako „kľúč“ na bunku,“ uviedol profesor a zdôraznil, že vakcíny s hexónovými proteínmi ako„ kľúčmi “sú účinnejšie ako vakcíny, ktoré používajú S-proteín.
https://svknews.info/2021/03/09/svedski-vedci-oznacili-sputnik-v-za-najucinnejsiu-vakcinu-na-svete/
„Sputnik V“ preukázal rovnakú účinnosť vo všetkých vekových kategóriách.
Účinnosť Sputnika V môže trvať viac ako dva roky.
Z dobrú vakcínu má Sputnik V aj hlavný odborník USA na infekčné choroby Antony Fauci.
Podozrievavosť a geopolitická animozita EÚ a EMA voči ruskej vede a produktom proti covidu sú trestuhodné.
Problém je aj nedodržiavanie zásad rovnosti a rovnakého zaobchádzania vo veciach distribúcie vakcín do štátov 27-čky. Paralela: Rovnosť a rovnaké zaobchádzanie v oblasti ľudských práv v EÚ; ktoré áno, ktoré nie…
Za seba: Už nie som člen EÚ. Dlho som váhal. Dáko sa s tým vyrovnám. Preliatie môjho pohára spôsobilo vyhlásenie EÚ za zónu LGBTIQ a lži okolo tzv. ženských reprodukčných práv…
A kecy okolo pojmov demokracia a právny štát.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Prikladám aj pohľad na Slovensko (Sputnik a vládna kríza) očami Ruska:
https://ria.ru/20210311/slovakiya-1600632908.html

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?