Publikované: 04.01.2013

Ako inak ešte vybrať peniaze od ľudí?

Domnieval som sa, že naša obľúbená vláda už zaviedla všetky formy daní a odvodov, ako sťažiť život občanom tohto štátu a aj podnikateľom. Ale stále vychádzajú na povrch nové a nové povinnosti, ktorými vie štát vyberať ďalšie peniaze od ľudí.

Nedávno medializované opatrenie ohľadom psíčkarov, aby sa certifikovali, či sú spôsobilí chovať niektoré plemená psov, mi vyvolalo úsmev na tvári ako umelo vytvoriť prácu v službách, ktoré dovtedy neexistovali. Za primeraný poplatok dostanete razítko a chovať svojich psíkov budete rovnako.

Pripomína mi to nezmyselné opatrenie, s ktorými som sa už v podnikaní stretol. Napr. ak chcem zamestnancovi dovoliť použiť firemné motorové vozidlo, tak musím zavolať najprv bezpečnostnému technikovi, ktorý mi naškolí zamestnanca na bezpečné jazdenie autom (i keď má vodičské oprávnenie a ide o osobné motorové vozidlo) a až následne môžem zamestnancovi dovoliť si použiť firemné motorové vozidlo. Prirodzene bezpečnostný technik si vyúčtuje primeraný poplatok a môj zamestnanec už jazdí určite bezpečnejšie. A štát sa tvári, že to pomohlo podnikateľom aj zamestnancom. Od kedy som sa o tomto super opatrení dozvedel, som zrušil firemné autá pre kolegov.

Podobné nezmyselné riešenie od Roberta Fica už bolo počas jeho minulej vlády. Zaviedol povinné vstupné zdravotné prehliadky a výstupné pri odchode zo zamestnania. Ako podnikateľ ste boli povinný mať zmluvne dohodnutú certifikovanú spoločnosť a za slušne vysoký poplatok ste dostali potvrdenie o zdravotnom stave zamestnanca. Keď zamestnanec bol práceneschopný, aj tak navštívil svojho lekára, takže absolútne nič neriešilo, že ste mali zmluvného partnera. Až pravicová vláda zmenila túto povinnosť a ponechala ju len pre mimoriadne rizikové pracoviská, kde by mohlo dojsť k zdravotným ťažkostiam kvôli zamestnaniu.

Tento rok od 01.januára 2013 vstúpil do účinnosti zákon o energetickej hospodárnosti budov, ktorým novelizovali znenie z roku 2005. Citácie zákonov nájdete aj tu.

Daný zákon upravuje povinnosť energeticky certifikovať svoju nehnuteľnosť v prípade predaja alebo prenajatia nehnuteľnosti. Zároveň zavádza okrem iných povinností aj povinnosť pre vlastníkov nehnuteľností, v prípade propagácie predaja nehnuteľnosti na inzertných portáloch propagovať aj pridelený energetický certifikát nehnuteľnosti. Inak povedané energetický certifikát by ste mali mať vyhotovený za primeraný poplatok od certifikovanej firmy ešte pred reálne nájdeným kupcom Vašej nehnuteľnosti. Za porušenie môže byť účtovaná pokutu za priestupok až do výšky 2.000,- € a pre podnikateľov až do výšky 3.000,- €.

Ak štát začne skutočne vyberať pokuty od vlastníkov nehnuteľností, tak okrem toho, že štát na občanoch zase riadne zarobí, ale aj zabezpečí slušné príjmy zopár spoločnostiam, ktoré môžu energetické certifikáty k nehnuteľnostiam vystaviť. Nie, že by sme určite vrstve podnikateľov nechcel dopriať viacej práce, len zákonom zavádzať všetkým povinnosť mi pripadá ako riadne prihrievanie si polievočky.

To je to isté, ako by sme zákonom dali povinnosť, že každý musí kupovať nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu a musí povinne zaplatiť poplatok za služby, ktoré ani nechcel. Alebo ešte lepšia povinnosť, každý musí kupovať len cez moju realitnú kanceláriu, čo by mi riadne pomohlo, ale zároveň poškodilo všetkých ostatných a určite by to nebolo správne.

Som zvedavý aké nové opatrenia nám prinesie tento rok táto vláda. Musím priznať, že kreativity ako vybrať peniaze od ľudí majú dosť.

 

 • SlabéVýborné (+11 skóre, 15 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Juantorena

  Toto je klasický príklad vyplakávania pravicového nadšenca. Vyplakáva len vtedy, ak mu z jeho vrecka berie peniaze ľavicová vláda. Zoberme si niekoľko príkladov. Keď mu dvihli DPH na potraviny experti Mikloš a Sulík, čo urobil? Nič, on tlieskal ručičkami. Keď mu pred pár rokmi dvihli celkovú DPH, čo robil? Nič, len nadšene tlieskal ručičkami. Ale keď má tento fifík zaplatiť zdravotnú prehliadku zamestnancovi, ktorý na neho hrdlačí, tak to sa mu nechce. Chamtivosť a lakomosť sú zlé vlastnosti priateľko, spomína sa to aj v Biblii. Podľa tvojich slov je jasné, že by si sa najlepšie cítil v počiatkoch kapitalizmu, kedy jediným právom zamestnanca bolo hrdlačiť na svojho pána.

  1. Peter Balogh

   Kolega.. Z tvojich príspevkov cítiť frustráciu zo života.  Ak sa domnievaš, že byť podnikateľom = byť chamtivý a lakomý, tak neprehliadni, koľko živnostníkov si tento rok ukončí živnosť z dôvodu, že nie sú schopní zo ziskov prežiť.  Ak by si bol zdravotné prehliadky zažil ako podnikateľ, tak by si bol vedel, že to bola papierová fraška za povinnú platbu určitým firmám. Bezpečnosť ani zdravie zamestnancom dané opatrenie nezvýšilo.  Aj “Závisť” je zlá vlastnosť. A ver mi, že podnikateľovi nie je čo závidieť. Ak neveríš, skús podnikať a pochopíš.  Inak všetko dobré v Novom roku :)

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?