Publikované: 16.01.2014

Ako nešetriť na bývaní.

Množia sa nám informácie, ako sú ľudia nespokojní s kvalitou prevedenia stavebných prác. Ale kto za to môže? Murár? Jasné, že hej. Pretože pri tom chýbal. Ale za to bol pri tej stavbe určite kuchár, strojár, bývalý vodič nákladiaku či ekonóm (možno aj s titulom krásnym).

Je sa potom čo čudovať, že stavba dopadla tak, ako dopadla? Nie je. Je naozaj vinný murár za nerovnosti, za vady? Áno, murár je zodpovedný za vady vzniknuté na diele. Ale len na tom, ktoré zhotovoval. Nemôžte chcieť od kuchára, aby vám omietal. Môže iba podávať mechy so zmesou do miešačky.

V posledných rokoch pociťuje Nemecko veľký úbytok pracovnej sily v stavebníctve. Počkať. Nepociťuje, chodia tam naši robiť. To my pociťujeme úbytok schopnej pracovnej sily. Slová “robím na stavbách už 15 rokov” vo mne vzbudzujú strach. Strach z výsledku jeho práce. A vidno to už po 2-3 dňoch v práci, či je to človek na správnom mieste. Žiaľ už býva niekedy neskoro. Vyhodiť, vymeniť nie je vždy výhrou. A potom nastáva boj, meškanie, zníženie kvality stavby.

Je na mieste položiť si otázku, čo môžem s tým robiť? Netreba sa hnať za najnižšou ponukou. Hlavne nie takou, ktorá je nejasná. Vtedy príde k prebudeniu pri finálnom vyúčtovaní (to už je ale neskoro). Čomu rozumiem, na to sa pýtam. Ale tak ako stavbár nie je doktor, tak ani doktor nemusí vedieť nič o stavbe, že? Nebudem najmúdrejší, nechám si poradiť. Stavba nie je jednoduchá, ale nie je to atómová fyzika. Sedliacky rozum pomôže do veľkej miery. Keď nepomôže, tak si detaily konfrontujem. Premýšľam o všetkom kriticky, čo mi predajca hovorí.

Teraz príde nečakaný záver. Najlacnejšia ponuka nemusí byť vo výsledku tou najlacnejšou. Dôvod? Tak ako mi zabudnú povedať, že súčasťou lacného auta (ktoré žiadam) nie je výkonný audio systém, či 6 air-bagov a auto bude vyzerať rovnako ako to, ktoré tieto srandy má. Tak aj stavba môže vyzerať rovnako a nebude mať rovnako nízku spotrebu energie, či doplnky ako markízu, satelit alebo proste len kvalitné materiály sa na stavbe nevyskytnú. Treba sa pýtať čo kupujem a čo za to dostanem. A mať adekvátnu cenu. Aj dobrá firma vie ísť pod cenu na jednej stavbe. Problém nastane, keď nebude mať na splnenie sľubov, lebo nezíska inú, nadhodnotenú zákazku.

Chcem si zachovať svoj sen. Keď chcem lacnú stavbu, musím sa uskromniť. Lebo asi ťažko dostanem najvyššiu kvalitu za najnižšiu cenu. Ani ja predsa nerobím s najvyšším nasadením za najnižšiu cenu svojej práce. Či hej?

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?