Publikované: 17.07.2020

Ako ruskí hackeri šli po tajomstvách vakcíny proti Covid

Spojené kráľovstvo, USA a Kanada tvrdia, že ich vedci a počítače boli napadnuté Kremľom  a jeho hackermi, pre účel krádeží vakcín proti koronavírusu…
Veľká Británia obvinila ruskú vládu z toho, že sa snažila ukradnúť informácie od vedcov pracujúcich na vakcínach proti koronavírusom vo Veľkej Británii, USA a Kanade.

            
Správu prevzali britské noviny The Week: https://www.theweek.co.uk/107551/russian-state-hackers-coronavirus-vaccine-secrets od Aljazeera:
https://www.aljazeera.com/news/2020/07/uk-canada-accuse-russia-hacking-virus-vaccine-trials-200716140536759.html
Hackerská skupina APT29, známa tiež ako Útulný medveď a ktorá je súčasťou ruskej spravodajskej služby, vraj útočila na akademické a farmaceutické výskumné inštitúcie zapojené do vývoja vakcíny proti koronavírusom.
Britské národné stredisko pre kybernetickú bezpečnosť vydalo toto oznámenie, ktoré bolo koordinované s orgánmi v USA a Kanady.
„Pretrvávajúce a pokračujúce útoky považujú predstavitelia spravodajských služieb za snahu ukradnúť duševné vlastníctvo a nie narušiť výskum,“ uviedlo vo svojom vyhlásení Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť.
Zo správy nie je jasné, či boli nejaké informácie ukradnuté, centrum však tvrdí, že dôverné informácie jednotlivcov sa nepovažujú za ohrozené.
Moskva obvinenia odmietla: “Nemáme informácie o tom, kto by mohol hacknúť farmaceutické spoločnosti a výskumné centrá v Británii,” uviedol pre tlačovú agentúru TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
„Môžeme len povedať toto: Rusko nemá s týmito pokusmi nič spoločné.“
Prevádzkovateľ britského centra kybernetickej bezpečnosti Paul Chichester vyzval organizácie, aby sa riadili odporúčaniami, ako chrániť svoje siete.
V 16-stranovom  poradenstvo zverejnené vo štvrtok Britániou, USA a Kanadou obviňuje skupinu Cozy Bear z používania škodlivého softvéru, ktorý sa volá WellMess a WellMail.
„Pri nedávnych útokoch zameraných na výskum a vývoj vakcín COVID-19 táto skupina vraj vykonala základný prieskum zraniteľnosti svojich cieľov na vybraných IP adresách.“
Medzi vybrané ciele patria zdravotnícke agentúry, farmaceutické spoločnosti, akademická obec, lekárske výskumné organizácie a miestne samosprávy.
Dozvedeli ste sa zo správy a obvinení niečo? Ja nie.

Peskovov predchodca Markov ale povedal „na rovinu“ pre Times: “Každý štát má spravodajskú službu, jej činnosť je z pohľadu iného štátu nezákonná, ale rovnako legitímna. Ide o spravodajské hry rôznymi metodikami. Všetky štáty to popierajú, ale robia to.“
https://www.thetimes.co.uk/article/vaccine-hack-was-detected-by-spies-who-saw-it-coming-jfzpxmcxh?wgu=270525
Neostáva nič iné, ako vysloviť uznanie za pomenovanie aj týchto záležitostí zahraničných politík vecí ich pravými menami. Týka sa to aj žalobcov…
Aj Slovenska. To znamená: “Byť pápežskejší ako pápež.”

Ruské ministerstvo už skôr schválilo vlastný liek proti Covid Avifavir. Vyvinuli ho v Japonsku pod názvom Avigan, v spoločnej firme s ruskou farmaceutickou spoločnosťou Chem Rar.
Dobre. Ale Rusi v USA, GB a Kanade vraj „hľadali vakcínu“ ale „našli liek“…
V ďalšej správe môžeme očakávať obvinenie, že Avifavir bol Rusmi ukradnutý.
Stopnem to: Rusko má úžasný vedecký potenciál a na probléme pracuje úplne samostatne. Aj preto, že z medzinárodnej spolupráce bolo vylúčené.
Úspechy Ruska západné médiá ignorujú. Lebo.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?