Publikované: 27.04.2015

Ako sa vláda na čele s Ficom vykašlala na Gemer a okolie

Posledné dni ma zarazili informácie o zmene termínov výstavby viacerých úsekov rýchlostnej cesty R2 prevažne na Gemeri. Úseky, ktoré sa mali stavať v najbližších rokoch, sa budú stavať v rokoch 2030 až 2040. Termíny pôvodne zmenili aj na stránke NDS a.s. (odkaz), no z nevysvetliteľných dôvodov to však vrátili do pôvodného stavu. Ide však už o neaktuálne čísla. Informovala o tom už aj televízia Markíza a potvrdil to aj minister dopravy. Ide predovšetkým o úseky medzi Lučencom a Rimavskou Sobotou a ďalej smerom na Tornaľu a Rožňavu.

Okresy na Gemeri patria medzi tie, kde je najväčšia nezamestnanosť v našej krajine. Aj keď je prioritou postaviť diaľnicu D1, zabúdať na zaostalejšie regióny a podporovať tým stále veľké regionálne rozdiely nie je dobrý nápad. Aj Európska komisia nám niekoľko rokov vyčíta veľké rozdiely medzi regiónmi. Už som od pár ľudí počul také prirovnanie, že Gemer je len hladová dolina. Mestá ako Rimavská Sobota, Tornaľa, Rožňava majú podľa vlády proste “smolu”. Povedzme, že hustota dopravy možno nie je v týchto oblastiach vysoká, avšak ak nedáme tomu regiónu ani šancu, ostane stále zabudnutý. Príchod investora, ktorý by využil kapacity ľudí v danom regióne, je teda iba veľkým snom.

Obyvatelia sú teda nútení cestovať za prácou do Košíc, Bratislavy, Zvolena, Banskej Bystrice a iných miest.  Samozrejme je veľa tých, ktorí musia vycestovať aj za hranice.

Som Košičan a mám na Gemeri rodinu, čiže mi je jasné, aké sú podmienky pre život v tomto kúte Slovenska. Ako Košičan som samozrejme sklamaný aj z toho, že južné a rýchle spojenie s Bratislavou sa odkladá. Budeme teda nútení cestovať po severnej D1tke, alebo po maďarskej diaľnici. V týchto dňoch vyšli informácie, že do štyroch rokov má byť postavená diaľnica z Miškolca k R4ke pri Košiciach.

Na záver mi neostáva nič iné iba si priať, že vláda ktorá príde po voľbách 2016 zmení stratégiu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku.

Reportáž o termínoch o ktorých píšem, priniesla pred pár dňami aj televízia Markíza kliknite tu.

 

  • SlabéVýborné (+9 skóre, 9 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?