Publikované: 30.10.2016

Ako si Bašternák zuby na DPH vyrazil…

Na Slovensku sme neustále svedkami káuz, ktoré súvisia s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Rovnako aj posledná veľká kauza „Bašternák“ vznikla len vďaka DPH a jej systému výberu. Od súčasných politikov je počuť len bezzubú kritiku bez spôsobu riešenia. Pritom riešenie je veľmi jednoduché…

Podstatou DPH je zdaniť spotrebu, pričom štát daň nevyberá priamo od spotrebiteľov, ale sprostredkovane.  V praxi to znamená, že keď zaplatím v potravinách nákup za 120€, tak 20€ DPH nezaplatím štátu priamo ja, ale celý reťazec dodávateľov uvedených potravín. A na Slovensku je takmer isté, že sa minimálne 7 € v reťazci stratí a štát dostane z mojich zaplatených 20€ len 13 €.

Toto v maximálnej miere využívajú Bašternák a jemu podobní, keď dokážu zo štátnej pokladne vytiahnuť obrovské milióny. Celkové straty na DPH sa za rok odhadujú vo výške 2 mld. EUR. Dosť veľká suma na to, aby sme napr. dôchodcom vedeli plošne zdvihnúť dôchodky o takmer polovicu a priemerná výška dôchodku by sa vyšplhala na 550€.

V súčasnosti dokážeme vybrať na DPH takmer 3 mld. EUR s tým, že štát sa všemožne snaží nevyplácať aj oprávnené vratky. Pritom reálny výnos v SR sa pohybuje okolo 2,3 mld. EUR. Paradoxne sme mali roky, keď štát na DPH viac vyplatil ako dostal. Ako je teda možné, že od roku 1993, keď sme zaviedli DPH na Slovensku, máme tak mizerný výber tejto dane? Aký je liek na to, aby sme zastavili rozkrádanie našich financií?

Riešenie je úplne jednoduché: treba zrušiť reťazovité účtovanie DPH a platiť sa bude daň len na konci reťazca. V praxi to znamená, že DPH odvedie ten, kto predá tovar konečnému spotrebiteľovi, pričom konečný spotrebiteľ bude definovaný ako neplatca DPH. Zrušíme tým možnosť akéhokoľvek karuselového podvodu na DPH. Firmy, ktoré sú platcami DPH si medzi sebou nebudú účtovať DPH a DPH sa bude účtovať len v prípade predaja tovaru a služieb neplatcovi DPH, čo je najčastejšie bežný spotrebiteľ.

Po zavedení nami navrhovaného účtovania a výberu DPH vieme okamžite vybrať na DPH min. 4 mld. EUR, pričom takmer 2 miliardy vieme vybrať od 100 najväčších maloobchodných predajcov (pri 9300 zamestnancoch finančnej správy by nemal byť problém kontrolovať ich aj každý mesiac …).

Otázka znie, prečo to ešte naše vlády nezaviedli, aj keď pri stavebných prácach to už je z časti možné….? Odpoveď je asi jednoznačná: stále sú to ľahko ukradnuté peniaze…. A aj preto si zatiaľ Bašternák zuby na DPH nevyrazil…


  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?