Publikované: 21.08.2015

Ako šikanuje Facebook – “najväčšia” sociálna sieť

Facebook je pravdepodobne prekonaná sociálna sieť. Podľa časopisov zaoberajúcich sa internetom Facebook prekonávajú už iné sociálne siete ako napr. Istagram. Nech je ako chce, pravda je, že Facebook sa môže stáť aj nástrojom na šikanovanie ľudí.

Ako? V prvom rade spomeniem facebookový účet nezaradenej poslankyni JUDr. Márie Ritomskej. Šikanovanie či kyberšikana sa u nej začali takto: Kým  každý oslavoval Nový rok, v tej chvíli  jej z účtu hacker vyhodil asi 850 fb priateľov. Ostala jej ich iba necelá stovka, aj to je veľa, teda 85. Potom jej začali miznúť komentáre, statusy. Akoby to nestačilo, v jej mene začal hacker posielať aj oplzlé, urážlivé fbc správy. Toto sa dialo pár mesiacov dookola, ako na kolotoči. Potom hacker v jej mene okrem posielania vírov fb priateľom, začal vypisovať a dosiaľ vypisuje hnusné komentáre, ktoré sa objavujú na jej profile, na kresťanskej stránke Za lásku a vernosť manželov. Marika Ritomská to chcela riešiť z fbc adminmi, ale tí sú niekde v USA. Raz zrušila svoj účet a obnovila, nič, nepomohlo. Facebook to vôbec neriešil a nerieši.

Ďalší prípad bol, ale to spomeniem iba meno XY, aktivista. Len tak mu zrušili jeho účet, vytvorili nový účet – Antiaktivista, meno mu neuvediem. Hlavná fotka bola so smútočným oznámením, že ten aktivista zomrel. Potom tam došlo ku napadaniu tiež aktivistky, o ktorej sa písalo na tej nechutnej stránke, že je neverná svojmu manželovi. Proste samé zvrhlé veci.  Napadnutí sa chceli brániť tým, že túto stránku – zvrhlú Antiaktivista XY zrušiť, že porušuje ľudskú dôstojnosť. Nič sa nestalo. Facebook – či admini, to ignorovali. Neudialo sa nič.

Tretí prípad, môj. Vytvorila som fb profil Strana Práce Slovenska ako osobu. Aj päť krát denne mi zablokovalo stránku, aby som určila fb priateľov podľa ich fotiek. Určila som správne aj nesprávne. Ak správne, obnovilo sa to. Ak nesprávne, požadovalo to osobné doklady. Iba hlupák by dal svoje osobné doklady v naskénovanej podobe, nie?  Potom som si pre inštalovala Windws, šikana zo strany FBC sa nediala. Pre túto šikanu som vytvorila ďalší účet Strana Práce Slovenska. Ale dialo sa to súbežne. Zvykla som si na to.

Dnes poobede sa mi stalo toto: otvorila som si účet Strana Práce Slovenska a tu vkladám kópiu, čo to o do mňa žiadalo:

Convert Your Profile to a Page
It looks like you’re using a profile to represent an organization, business, brand or public figure.
Personal profiles are for individual people only and should include a real first and last name (ex: John Doe). Facebook Pages are similar to profiles, but offer more tools for an organization, business, brand or public figure to connect with people who might be interested in them. Learn more about Facebook Pages.
In order to follow the Facebook Terms and better reach your audience, we’ll need you to convert your profile to a Page. The friends of your current profile will be transferred to your new Page as followers.
If you have another Page that represents your business or organization, you will be able to merge it with your new Page. Before you get started, we recommend that you download your Facebook info.
Povedané jednou vetou, nie je prípustné, aby osobný účet tvorila politická strana, alebo firma. Musí tam byť meno a priezvisko: Jožko Šalaputa. Tak som urobila čo o do mňa žiadalo, ale s tým slabším účetom fbc Stana Práce Slovenska. A miesto sľubovanej stránke pre firmu mi vyhodilo toto:
Set the admin of your public page
Your profile will become a Page, so your new Page and any other Pages you currently manage will require an admin profile to manage them. This should be:
  1. An existing personal profile that represents you as a person
  2. The profile of a trusted friend, coworker or partner who will help manage your Pages
If you don’t already have a personal account, you can sign up for one with your real name, birthday and email address. Once you have registered, complete the fields below with your new account information.
Jednou vetou povedané – stránka je fuč. Uvidela som tam všetky svoje adresy mailové, a vyhodilo mi, že neexistuje alebo vadné.
Facebook okrem spoločenskej funkcie plní aj úlohu kyberšikany. Kto potrebuje pomoc, tomu nepomôžu, a kto chce škodiť, tomu sú naklonení.
S dvoma stránkami Strana Práce Slovenska – silnejšia mala za necelé dva týždne skoro 200 priateľov. Asi politický konkurent Mariky Ritomskej sa toho veľmi obával, že to nahlásil. Teda FBC si nechráni poškodených, ale škodcov. Ja neviem, kto je ten hacker, či škoda, a je mi to fuk. Je mi iba ľúto to, že fbc nechráni poškodených, ale škodcov.
Poškodený sa nemôže nijak brániť. Keď niekoho nahlásia, ten obvinený sa nemôže brániť, nemôže sa brániť, keď túto úlohu vykonáva centrálny počítač – teda robot.
Už ma unavilo vytvoriť tretí účet Strana Práce Slovenska. Lebo urobia to isté. Tretí účet už neurobím Strana Práce Slovenska už neurobím.
Bohužiaľ, toto sa môže stáť aj podnikateľom. Môže tu dôjsť zo strany škodcu ku nekalej činnosti, keď nahlási svojho konkurenta resp. jeho stránku facebooku, a tak ho pripraví o ušlý zisk. Síce tým toho podnikateľa ekonomicky nezruinuje, ale znechutí ho a zničí mu prácu hodín, ktoré venoval – PR stránky, fotky, komunikácia. Asi čo je z USA, je iba máločo dobré. Snáď iba Tom a Jery, Disneyovky, príroda, pekné filmy.

Na záver ešte spomeniem nepekné správania sa adminov denníka Sme. Moje články z verejných preradili na súkromné. A pritom mnohé boli aj čítané hodne. A vôbec mi nenapísali prečo. Potom toto isté urobili aj Marike Ritomskej. Žiadna komunikácia zo strany adminov, neodpovedali na nič. A Sme – elektronický denník má Vybrali sme. A tiež ma šikanujú, že mi vyhadzujú články, ktoré som navrhla. Z ich strany žiadna komunikácia.

Facebook je Aidsom medzi sociálnymi sieťami.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?