Publikované: 15.02.2015

Ako som začala s výrobou bižúterie

Ku vyrábaniu šperkov ma priviedla náhoda pred troma rokmi. Známa ma zavolala ku sebe, či si nechcem pozrieť pekné náušnice vyrobené by hand – made. „Ja, ako každá iná žena som bola zvedavá“som si povedala…. „Aspoň si to pozriem, veď za to nič nedám. Očarene som si pozerala asi 17 párov náušníc. Známa mi podľa pekného papiera, na ktorom bol zoznám, ktoré náušnice koľko stoja a z čoho sú.“….to boli moje začiatky Mne tieto náušnice počarili.

Z pozerania, za ktoré sa nič neplatí som sa stala zákazníčka. Kúpila som si sedem párov náušníc. Dokopy to bolo asi 35 e. Náušnice mali iba jeden štýl – korálka, medzikus, korálka, v prevedení iných farieb. Veľmi monotónne. Ja som si kúpila….korálky z jabloneckej dielne stáli jeden pár 5 e. Najzaujímavejšie boli červené korálky, známa mi podľa papierika prečítala, že je to koral. Koral? Mne to skôr pripomínalo korálku, nie kameň. Ďalšie dva kusy boli Swarowski, ale aj na Swarowského nemal svoj štýl, boli okrúhle a dosť mále. Dovtedy som si kúpila ja asi 5 kusov SWI, ale nie tých, ktoré sú v košickom hotely Carlton Hilton, ale tie čo sa skladajú ako komponenty. Ženy vedia, že stoja najmenej 20 e. To vtedy som netušila, že si ja sama budem vedieť to poskladať sama a omnoho lacnejšie.

Náušnice si kúpila aj moja kamarátka, tiež SWI za desať eura. Na druhý deň sme sa s kamarátkou – ktorá si sama kúpila SWI stretli, posťažovala sa mi, že ju škriabu uší. Zadivím sa, ako je to možné? Striebro? Ešte o alergii na striebro som nepočula, ani o alergii na zlato. Alergii na nikel som už počula, ja sama som na ten kov alergická. Zobrala som tie červené náušnice, z divného korálu. Išla som do obchodu, kde predávajú kamene, pýtala som sa, či je to koral. Majiteľ obchodu po chvíli prišiel so slovami, že to je iba obyčajné sklo. Aj ten SWI nebol SWI, ale iba obyčajná jablonecá korálka. Išla som za tou známou, že čo mi to predala. Tovar sa nevracia. Ja som už túto známu nechcela nikdy vidieť…..aj to sa stáva.

Začala som sa zaujímať o korálky. Kúpila som si iba jednoduché perličky, nástroje, drôtiky, v jednom obchode mi povedali, ako to mám robiť. Na prvý krát to nedopadlo zle. Predali sa. Našťastie v mojom okolí nebol nik, kto by sa venoval hand-made náušniciam. Potom ku korálkam pribudli aj kamene. A nepredávala som ich vôbec predražené ako tá ryšavá podvodníčka, jablonecké korálky za 5 e a s podvodom. Za 2 e. Kamene, tiež tak. Postupne som sa naučila robiť čím ďalej, tým náročnejšie. Navyše náušničky tejto podvodníčky boli aj úbohé.

Niekto povie, že aká som bola hlúpa. Bola. Ale už nie som. Každý sa učí na svojich chybách…..naše vlastné chyby, ktoré robíme z našej nevedomosti….nám prinesú radosť a naplnenie nášho vlastného JA.

Na fotkách sú obrázky šperkov, ako som začala od najjednoduchších až ku zložitejším – hodváb, šperky z AGB:

 

 

 

 

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?