Publikované: 06.10.2012

Ako súdruh “Lacný” k širokému hotelíku prišiel

Myslím, že mnoho z nás už počulo o hoteli v širšom centre Bratislavy, ktorý si nejakým zvláštnym spôsobom dokázal zabezpečiť jeden z akcionárov spoločnosti Smer, a.s. Juraj Široký.

Rovnosť pred zákonom je zvláštna vec. Keď je pred zákonom každý človek rovný, rovnaké je aj množstvo príležitostí a štartovacia čiara k úspechu. Veci sa dejú čisto a predvídateľne. Úspech človeka závisí od jeho snahy a efektivity podnikateľského nápadu.

Keď však reálne rovnosť pred zákonom neexistuje, môžete sa aj roztrhať, môžete mať najgeniálnejšie nápady na podnikanie, Môžete investovať každý halier ktorý zarobíte, pracovať 20 hodín denne s celou rodinou neúnavne a bez oddychu. Bude Vám to s prepáčením na h…

Pretože potom príde niekto, kto je “trocha” rovnejší, kto má kamarátov, kto podplatí koho chce a ukáže Vám dlhý nos. Pretože taký človek si kľudne postaví načierno hotel v centre mesta a vie, že postih mu nehrozí, kľudne si “zaviaže” aj poslancov, lebo keby sa na to prišlo, žiadny súd si ho nedovolí odsúdiť.

Juraj Široký začal stavať načierno hotel pri Zimnom štadióne. Ako iste viete, načierno stavať pre menej rovného človeka znamená vystavovať sa riziku straty peňazí, keďže zákon hovorí aj o búraní… Súdruha Širokého zákon netrápil, ten je len pre sprostých poddaných Slovákov a hotel si postavil.

Keďže časť majetku spoločnosti, ktorej hotel patrí nevlastnil, prišiel čas na druhú fázu akcie – odhlasovanie prevodu celej spoločnosti do súkromných rúk za vpravde symbolickú sumu pozemkov 26.560€.

Takže súdruh Široký má hotel a Bratislavčania ostali nasucho. Možno by bolo dobré myslieť na tých, ktorí tento predčasný vianočný darček najrovnejšiemu súdruhovi umožnili… Primátor Ďurkovský, ktorý s takou ochotou vliezol Širokému do chomúta, poslanci mestského parlamentu v tej dobe apod. Možno bude dobré na to myslieť pri nejakých voľbách do miestneho zastupiteľstva.

V súčasnosti spoločnosť TP Slovan generovala prevádzkovú stratu (čiže žiadne dividendy nehrozili) a preto muselo dôjsť buď k navýšeniu základného imania, alebo k vyhláseniu konkurzu, kde by bol uspokojený v prvom rade súdruh Široký  (investoval 75% základného imania) a banka (25%). Mesto ako také neinvestovalo NIČ (ak nerátame 13000€ na úplnom začiatku) , do spoločnosti dalo iba pozemok, ktorý prenajíma za 33EUR ročne na 50 rokov a dostalo za to 4 akcie tvoriace 40% spoločnosti na ktoré si však požičalo 22miliónov hádajte od koho – správne, od Širokého. Keďže súčasná zlá hospodárska situácia spoločnosti a hrozba blízkeho konkurzu vyžadovali navýšenie imania zo strany mesta v hodnote 1,5 milióna EUR na ktoré mesto nemá zdá sa že jedinou alternatívou bola extémne nevýhodná dohoda, do ktorej sa mesto dostalo vinou predchádzajúceho vedenia…  Ak by totiž došlo k nečinnosti mesta bez tejto dohody a platenia, Široký by navýšil imanie tak, že mestu by ostal podiel cca 0,3%.

Okrem toho nezabúdajme na pôžičku 22miliónov EUR, na splatenie ktorej dostalo mesto od Širokého možnosť (nie povinnosť) prolongácie o jeden rok. Ak by teda došlo k najhoršiemu (t.j. konkurz spoločnosti), mestu by ostala akurát platná nájomná zmluva ešte na 46rokov, kde by s veľkou slávou prijímalo platby za prenájom pozemkov v celkovej výške 33EUR ročne. Dobrý kšeft, nie?

Takto to prebiehalo na zastupiteľstve pri odpredaji pozemkov pod hotelom Double tree :

Zoznam poslancov, ktori hlasovali za odpredaj Sirokemu

Priznám sa, že neviem dôvody prečo hlasovali jedni tak alebo onak, jediné viem, že príprava takejto zmluvy ktorá umožní vyberať len medzi viacerými zlými možnosťami musí vyžadovať ochotu korumpovať a byť korumpovaný.  V normálnej krajine by tento hotel nestál. Keby mal niekto tú drzosť ho postaviť, štát by ho nechal zbúrať alebo skonfiškoval.

Takto má Široký hotel a bývalý primátor Ďurkovský; môžeme len hádať – tučné konto?

Ak sa Vám článok páčil kliknite na pošli na vybrali.sme.sk a stlačte Hlasuj!

 • SlabéVýborné (+28 skóre, 32 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Dobre pises chlope. Napis nieco aj o sudruhovi Sulikovi, ako lacno k pozemkom OLO prisiel. To bude tiez solokaprik.

  1. Juraj Poláček

   To myslite tie pozemky na ktore doslo 15nezavislych ponuk??? Sorry to skor uverim Vesmirnym ludom, ci v existenciu perpetuum mobile alebo Pernikovej chalupky.

  2. ibrahim ty schvaľuješ ako sa staval hotel? schvaľuješ ako sa predal pozemok a 40 percent jeho akcii?

 2. Prípad z BA Hotelom širokého je len ďalšia ukážka ako štátne, mestské a obecné je vždy horšie vlastníctvo ako súkromné. Hotel má aj napriek všetkému čo sa dialo od jeho stavby mínusovú bilanciu. Tak sa jej poslanci zbavili a ten čo je v strate si kupuje stratový podiel. Ktovie kde sú zástanci štátneho vlastníctva, ktorí roky tvrdia že súkromné je zlé a štátne výborné. Len nevedia nájsť príklad. Ani tento im nedáva za pravdu. Hotel je rovnako potvrdením, že na Slovensku neplatia zákony pre všetkých rovnako.  A ako ľahko sa dá zlegalizovať nezákonný postup.

  1. Juraj Poláček

   V prvom rade sa treba pytat na ludi ktori su za tym – okrem Sirokeho na jednej strane to bol Durkovsky z KDH a vtedy este SDKU clenovia Zahradnik a Cilek. Partiu okolo Zahradnika SDKU vyrazilo – kradli az prilis ocividne ( a nedelili sa?) Hadajte kde si Zahradnik kupil byt – Ak hadate ze v budove spolu s Ficom, uhadli ste… http://blogovisko.sk/ako-jeho-vysokoblahorodie-pan-robert-fico-i-n-nove-sa-stahoval.html

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?