Publikované: 27.10.2012

Ako určiť typ pleti

Často krát dostávam na mojich kurzoch otázky ohľadom určenia typu pleti a stretávam mnohé ženy, ktoré si typ pleti určujú nesprávne čo vedie následne aj k zlej starostlivosti  a nedokonalostiam. Na základe toho som pripravila jednoduchý test, ktorý vám rýchlo a jednoducho ukáže, aký  typ pleti je práve ten váš.

TEST

Odlíčte si tvár vašim čistiacim prípravkom.  Usušte tvár uterákom a nechajte ju bez dotyku 30 minút. Potom zoberte pár obrúskov a priložte každý na inú časť tváre ( čelo, nos, brada, líčka). Skúmajte, ktoré obrúsky sú mastné a ktoré zostali naopak suché. Na základe tohoto testu môžete priradiť pleť k určitému typu. Ak nemáte na test čas pol hodinu môžete si ráno pred vyčistením pleti tvár osviežiť len vlažnou vodou a pozorovať, ktoré časti sťahujú a ktoré sú normálne. Tie časti, ktoré sa cítia po umytí vodou fajn sú často krát mastné partie.

Normálna pleť

Je hladká, vláčna s miernymi, alebo žiadnymi pórmi. Nedokonalosti ako žilky, lesk a akné na nej nenájdete. Používajte prípravky pre normálnu až súchú pleť. V zimnom období treba voliť viac hydratačné prípravky určené pre suchú pleť.

Suchá pleť

Pleť je na dotyk drsná, šupinatá a tenká. Bez nakrémovania neustále napnutá, sčervenaná, presvitajú na nej žilky prípadne sa vytvárajú šupinky. Na suchej pleti sú často viditelné mimické vrásky už v mladom veku. Používajte hydratačné prípravky bez obsahu alkoholu.

Ziešaná pleť

Líčka sú suché, čelo, nos a brada mastné. V oblasti t-zóny sú póry viditeľne rozšírené a upchaté, často sa v nej tvorí aj akné. Používajte prípravky pre zmiešanú pleť v zimnom období môžete prejsť aj na viac hydratačné a lokálne odmasťovať t-zónu pleťovou maskou.

Mastná pleť

Koža je hrubšia s viditeľnými pórmi a častou tvorbou podkožného a hnisavého akné a čiernych bodiek . Na takejto pleti nenájdete suché partie. Počas dňa je potrebné ju neustále zmatňovať. Má však výhodu. Na tomto type pleti sa tvoria vrásky len vo veľmi neskorom veku. Používajte prípravky z obsahom alkoholu v zimnom období zameňte aspoň krém za hydratačný pre zmiešanú, alebo suchú pleť.

Normálna pleť so sklonom k zmiešanej

Pokožka, na ktorej sú takmer neviditeľné póry a nedostatky. Pleť je pekná, čistá. Nieje ani príliš suchá ani mastná v žiadnych častiach tváre. V oblasti t.zóny môžeme však cítiť mierne mastný povrch, ktorý sa však na vonok viditeľne vôbec neleskne. Nepoužívajte zbytočne prípravky na zmiešanú pleť, ktoré by ju mohli priveľmi presušiť. V zimnom období používajte prípravky pre suchú pleť. Ak sa T-zóna leskne poprášte ju ľahkým púdrom.

Citlivá pleť

Všetky horeuvedené typy môžu byť zároveň aj citlivé. Pokožka reaguje sčervenaním, fľakmi a svrbením. Prehnane reaguje aj na stresy, prach a slnko. Nepoužívajte prípravky, ktoré sú parfumované. Vyberajte si z produktov, ktoré  sú určené pre citlivú pleť a sú založené na prírodnej  báze bez obsahu ropných derivátov. Na obale vzadu označené aj ako mineral oil. Ak ste alergik na určité zložky dávajte si pozor či nie sú obsahom daného prípravku. Neznámi produkt vždy otestujte na menšej časti tváre a ak sa nevyskytne žiadna reakcia môžete ho pokojne použiť.

 

 

 

 

 

Zdroje fotografií

www.mt.remington-europe.com

 

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?