Publikované: 01.04.2014

Ako volí analfabet

Prezidentské voľby som strávila v Jarovniciach, v sabinovskom okrese. Je tam najväčšia osada v obci v strednej Európe. Okolo 5000 ľudí oficiálne, cca. 7000 neoficiálne. Na vlastné oči som videla, ako volili analfabeti, ľudia, ktorí nevedeli ani prečítať hlasovací lístok. Toto sú bezprostredné zážitky.

Prišli dvaja páni, ktorí sa postavili za jednu plentu. Jeden ukazoval tomu druhému, že má urobiť krížik pri Ficovom mene. Keď som mužov zahriakla a požiadala ich, aby sa každý postavil za svoju plentu, vysvitlo, že jeden z nich bol negramotný. Podľa zákona má volič, ktorý nemôže prečítať hlasovací lístok, právo na asistenciu. Ale určite nie spôsobom, že mu niekto priamo ukáže, kam dať krížik. Keď som mužov od seba oddelila, ten negramotný zostal stáť za plentou a bezradne čakal na pomoc od kamaráta. Hlasovací lístok držal naopak a nakoniec naň do prázdneho miesta načarbal svoj podpis – tri krížiky.

Z jarovníckej osady prišiel voliť aj pán, ktorého niektoré členky komisie asi dobre poznali. Oslovovali ho familiárne a živo sa zaujímali, kde nechal svoju ženu. „A žena ti neprídze? Ta pošli, nach prídze volic, bo my prídzeme k vám do chatrče za nu aj s urnu.“ O chvíľu sa ten pán vrátil aj s pani, ktorá bola akoby duchom neprítomná. Obaja sa postavili za jednu plentu a muž jej ukazoval, kam dať krížik. Keď som ich chcela oddeliť, dámy z komisie ma zahriakli. „Šak ona nevi čítac ani písac. Už niekoľko roku ani nevyšla z domu, tak ich nehajte…“ Tá pani vôbec nevedela, kde je a čo tam robí. Pri sčítavaní hlasov sme mali niekoľko neplatných hlasovacích lístkov, na jednom z nich bol krúžok v prázdnom priestore medzi menami kandidátov. Myslím, že bol od tej pani.

Bola voliť aj ďalšia pani, ktorá sa nevedela orientovať v časopriestore, nevedela nadviazať ani očný kontakt, mala problém pochopiť veľmi jednoduché otázky a nevedela súvisle povedať jedno jediné slovo. Ostatní Rómovia mi o tej pani povedali, že nemá potuchy o svete, a že takí sú aj jej súrodenci. Tá pani vyjadrila svoju slobodnú voľbu v prezidentských voľbách tak, že počarbala zadnú stranu hlasovacieho lístka.

Nejde len o to, že títo ľudia boli negramotní, oni jednoznačne neboli schopní byť zodpovední sami za seba, nieto ešte za budúcnosť Slovenska. Keď som sa členiek komisie z Jarovníc pýtala, prečo títo ľudia neboli zbavení svojprávnosti na právne úkony, teda aj voličského práva, odpoveď znela, že o to nikto z ich okolia nepožiadal.

Voliči-analfabeti hlasovali napríklad aj tak, že zakrúžkovali pečiatku alebo dátum na hlasovacom hárku. Bolo smutné ich sledovať pri tom, ako využívali svoje právo voliť. Bolo smutné uvedomiť si, že v 21. Storočí pri povinnej školskej dochádzke je toľko ľudí, najmä v osadách, ktorí nevedia čítať ani písať a pritom volia. Bolo to smutné o to viac, že mladí a šikovní Slováci za hranicami svoje právo nemali ako využiť.

Na ďalšej schôdzi parlamentu chcem začať širokú diskusiu o tom, či je naozaj žiaduce, aby ľudia, korí nemajú potuchy o svete a nevedia prečítať hlasovací lístok, rozhodovali o budúcnosti tejto krajiny.  Zároveň s tým navrhnem, aby slovenskí občania za hranicami, ktorí sa nevzdali slovenského občianstva a cítia sa byť súčasťou Slovenska, mohli plnohodnotne participovať na rozhodovaní o smerovaní krajiny, do ktorej sa raz chcú vrátiť.

 • SlabéVýborné (+182 skóre, 202 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

12 Komentárov

Komentárov 1 - 10 z 12Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. bývam v Brne a nedalo mi to, tak som sa vybral v sobotu navečer  EC-čkom do Kútov voliť, po príchode na brnenskú stanicu som tam stretol asi 40 slovákov, ktorí si šli tiež uplatniť svoje volebné právo

 2. obavam sa, ze ako clensky stat eu nebudeme presadzovat taketo zmeny lahko. ochrana ludskych prav niekedy presahuje hranice zdraveho rozumu. vezmime si napriklad odsudeneho vo vazbe, mal by takyto clovek, ktory navyse zije z nasich dani, mat pravo rozhodovat o osude krajiny? nehovoriac o osobach vo vykone trestu odnatia slobody za obzvlast zavazny zlocin..http://www.dailymail.co.uk/news/article-2462774/David-Camerons-delight-Supreme-Court-ruling-prisoners-NOT-vote.html

 3. My sme tiež prišli voliť (aspoň na druhé kolo) z Prahy. Skúste do diskusie zahrnúť aj voľby cez internet. Napriek argumentom R. Kaliňáka, že o to nie je záujem, si myslím, že by to zvýšilo účasť.

 4. Myslím si, že akékoľvek obmedzovanie volebného práva pre skupiny obyvateľov je otváranie brány do pekla. Skôr ho treba rozšíriť a sprístupniť aj tým v zahraničí, aj tým analfabetom.

  1. Ba naopak. Môj názor je, že nielen voliči, ale aj volení by mali byť selektovaní, a to jednoducho IQ testom. Volič by mal mať IQ min.110 a volení by mali mať min. IQ 130. Pokiaľ budú vo vedení spoločnosti ľudia s priemerným IQ, nikam sa neposunieme. Stále sa rozčuľujeme, že len kopírujeme to, čo robí EU, ale ak by sme mali urobiť niečo nové, pokrokové, máme tisíc výhovoriek.

   1. Ak by si to napísal 1.4., zasmial by som sa na dobrom vtipe… Ale čiastočne s tebou súhlasím v tom, že volení by mali mať istú úroveň IQ a EQ. No poznáš nejaké jednoznačné a objektívne testy? :-)


  2. Určite je ťažké rozhodnúť o tom či analfabetom a najmä tým, ktorý žijú mimo diania tejto spoločnosti odobrať voličské právo, je to na starostlivé zváženie, aby pri tom neboli porušené práva človeka ako takého. Ale v žiadnom prípade nie je prípustné, aby týchto ľudí niekto zneužíval a nasilu ich dotiahol k voličskej urne a tam ich manipuloval, čo majú zaškrtnúť. Podľa môjho triezveho pohľadu na vec, takého človeka, ktorý žije mimo realitu ani nenapadne, že má ísť voliť a práve toto bolo v Jarovciach zneužité a práve toto je na celej veci pohoršujúce. Tu treba vytvoriť mechanizmy na to, aby takýchto ľudia nebola možnosť dotiahnúť nedobrovoľne k urnám a tam ich navyše zneužiť v prospech niektorého z kandidátov. Na druhej strane je v dnešnej modernej spoločnosti poľutovania hodné, že naše zákony neumožnili voliť státisícom slovákov žijúcim v zahraničí, najmä keď záujem voliť evidentne mali.  Oba protipóly svedčia o snahe manipulovať volebné výsledky nasilu.

 5. Pani Nicholsonová, mám na Vás dve otázky. Prvá, ako ste mohli vedieť, že “ Hlasovací lístok držal naopak a nakoniec naň do prázdneho miesta načarbal svoj podpis – tri krížiky.” Sledovali ste ho pri tomto úkone? Pretože pokiaľ viem, tak Vy nemôžete vstúpiť pánovi za plentu a sledovať čo robí. Druhá otázka sa týka volieb cez internet. V roku 2010 sa strana SaS angažovala kvôli voľbám cez internet. Dokonca sme mali aj referendum, na ktoré sa minuli nemalé finančné prostriedky. Avšak odvtedy akoby zem zaľahla. Sem tam nejaká vágna zmeinka, Doteraz však z Vašej strany nevzišla žiadna štúdia ani nič podobné, kde by sa rozoberali možnosti, ako sa niečo také ako voľby cez internet, dá na Slovensku zrealizovať. Existuje niečo takéto? Pokiaľ ma viete odkázať na takýto dokument alebo štúdiu, budem Vám vďačná.

  1. Neviete citat? Bola za plentou oddelit od seba ludi, ktori tam nemali co hladat a nereagovali na slovnu vyzvu – bola to jej povinnost. A pritom si vsimla, co sa dialo s hlasovacim listkom. Po spravnosti by sa nemala pozriet na listok, ale uznate, ze to sa takmer neda. Co sa tyka volieb cez internet. Neplatnostou referenda a vyhlasenim vsetkych zvysnych parlamentnych stran, ze volby cez internet nepodporuju stratila tato iniciativa zmysel. Osobne som sice velky priaznivec modernych technologii, no volby cez internet v slovenskych podmienkach budu znamenat nevidane kupcenie s hlasmi. Ucast v romskych osadach dosiahne 100% a vsetci budu volit tu “spravnu” stranu.

 6. keď som uvidel, koľko percent hlasov získal Fico skoro som dostal infarkt, z toho je jasne vidieť koľko ľudí na Slovensku je slepích možno ani nie slepích ale nevzdelaných, oni za to možno ani nemožu pretože nič o tom nevedia alebo im to nikto nepovedal, ale v dnešnej dobe každý normálny a rozumný človek musí mať ten všeobecný prehľad práve preto by som zrušil volebné právo pre ľudí ktorí nemajú ukončené aspoň stredoškolské vzdelanie, predsa nieje možné aby vďaka týmto ľudom(bez vzdelania ktoré je zadarmo a ma naň právo každý jeden občan dokonca tí socialne slabší dostanu štzpendium pokial maju splnenú aspoň tu dochádzku) na úkor druhých bola táto krajina pripravovaná o miliardy eur a mladí ľudia boli nútení odchádzať do zahraničia.

  1. No podstatné je že ty si pojedol všetku múdrosť sveta. Teda minimálne si presvedčený o tom že každý kto má iný názor ako ty je retardovaný a nemá právo na vlastný úsudok..

   1. nie tým som len povedal, že ľudia bez vzdelania by nemali rozhodovať vo voľbach, ale z tvojho príspevku súdim, že si jeden z nich. 


 7. Koľko bolo oprávnených voličov? Bolo ich 4 406 261 z toho hlasovalo 2 223 812 a koľko hlasovalo analfabetov či bláznov? 1000? možno 5000.. aj keď to číslo som prehnal.. povedzte mi ako už len toto nepriaznivo mohlo ovplyvniť voľby? Proste robíte z komára somára a ešte sa snažíte ľuďom vsugerovať že aj za to môže Fico :)

  1. Pričom s vami súhlasím, že malo byť umožnené hlasovať Slovákom žijúcim v zahraničí poštou, tak ako to ukladá zákon.

 8. Bolo to smutne precitat si tento clanok a zistit, ze ludia s takymito nazormi su poslancami. Kulturno-spolocensky analfabetizmus.  Mlada a sikovna Slovenka zo zahranicia. 

 9. Ja byvam dost daleko od Slovenska a nemohla som prist volit. Velmi ma to mrzi, sme tu velka Slovenska komunita, a vsetci by volili ak by sa dalo. Preco sa neda volit aspon na nasich konzulatoch a ambasadach? To je podla mna navrh, ktory nezatazi rozpocet tak, ako (podla mna tiez nevyhnutne) volenie cez internet. Ambasady a konzulaty by sa mohli registrovat ako externe volebne okrsky, a vysledky by sa zasielali rovnakym sposobom ako z miest a obci… Zacala by som tymto navrhom. Drzim Vam palce.

 10. Volby cez internet a system vazenych hlasov by bolo riesenie.. Volby cez internet (viac tu): http://www.europarl.europa.eu/news/sk/news-room/content/20110321STO15986/html/Hlasovanie-cez-Internet-Liek-na-%C3%BAnavu-z-politiky http://androidportal.zoznam.sk/2014/03/volby-cez-internet-kalinak-nechce/ System vazenych hlasov: k tomu som zatial nic nenasiel, ale podla mna by uplne odbural argumenty o ludskych pravach, v skratke: kazdy obcan, ktory chce volit by absolvoval jednoduchy test z vseobecneho prehladu (oblasti:matematika, politika, historia – podla dohody), podla vysledku by mu bol prideleny pocet hlasov, t.z., ze taki ludia ako spominala nicholsonova vo svojom clanku by mal jeden hlas, ludia ktori platia dane, pracuju by mali dva hlasy, ludia ktori platia dane, pracuju a su navyse vzdelani, maju potrebny rozhlad a test by urobili na plny pocet bodov by mali tri body..toto je len moj navrh, ale myslim si ze by sa nim vyriesilo mnozstvo problemov..

  1. nie tri body ale tri hlasy :)

Komentárov 1 - 10 z 12Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?