Publikované: 09.11.2013

Aký národ, taká vláda…

Poviem pravdu, trošku ma „vzala“ tá veta, ktorou som si dovolila nadpísať dnešný príspevok. Povedal ju jeden môj známy. Taká stará škola. Má všeličo za sebou, ťažko chorú manželku, rozvody detí, výberové konania na rôzne posty verejnej správy, výkon funkcie vo verejnej inštitúcii, vzdanie sa jej, nežnú revolúciu a „nútený“ prechod na podnikanie, Československú republiku i jej rozdelenie, samostatné Slovensko i kadečo iné. Pozná politikov aj osobne, aj úradne, aj úradnícky. Zmieril sa s ich pádmi, nástupmi. Bolia ho kauzy, škandály, korupcia, podlosti.

Z dnešných volieb sme mali spoločnú cestu. Prehodili sme pár slov o tom, ako to bude vyzerať.

Dávno som si uvedomil, že problém Slovenska nie je v tom, či ľudia idú k volebným urnám alebo nie. Áno, každý má podľa Ústavy SR právo voliť, ale nie je to jeho povinnosť. Preto nie je namieste to nikomu vyčítať. Každý si musí uvedomiť, že následok má svoju príčinu a príčinná udalosť nesie následok. Následok na Slovensku nie je lichotivý. Pracovná morálna je na bode mrazu, zodpovednosť nulová, náročnosť neprimeraná, pracovné výkony odmeňované minimálnou mzdou. Minimálna mzda nie je hodnotenie pracovného výkonu zamestnanca, je to skôr ponižovanie a degradácia osobnosti. Inými slovami povedané, „si hoden minima“.

Keď tak chrlil vetu za vetou, uvedomovala som si zmysel prvej i poslednej vety. Zastrašovanie, šikanovanie občanov, vnucovanie cudzích myšlienok, vynucovanie duševného a fyzického potenciálu človeka na každom stupni riadenia. A tak nečudo, že občania sa cítia sklamaní, bezmocní, znechutení, obracajúci tvár a posúvajúci kompetencie na iných, kopírujúci správanie čelných predstaviteľov štátu. Tu sa v svojom rozprávaní trochu odmlčal a ja som čakala. Spoločná cesta sa končila, obaja sme mali vykročiť po tej svojej. Pred rozlúčením myšlienku dokončil.

keďže kopírujú správanie politikov, snažia sa všetko a všetkých využiť čo najviac vo svoj osobný prospech… a to je kameň úrazu Slovákov. Kým nezačnú meniť veci od seba, kým si neuvedomia príčinu a následok, kým nezmenia svoje postoje, správanie, štýl života, kým si neuvedomia svoju hodnotu… nedostaneme sa ani o krok ďalej… a môže sa volieb zúčastniť 100 % prihlásených voličov.

P. S. V každom národe sú výnimky. Česť všetkým výnimkám.

  • SlabéVýborné (+9 skóre, 11 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?