Publikované: 02.02.2014

Americká politika, ovplyvňovanie verejnej mienky

Na konferencii v Mníchove medzi Ruskom a Európskou Úniou americký minister zahraničia John Kerry kritizoval znepokojujúci trend vlád v strednej a východnej Európe, ktoré pošliapavajú želania a túžby bežných ľudí. Povedal, že “túžby občanov sú opäť raz pošliapavané korupčnými, oligarchickými záujmovými skupinami, ktoré využívajú peniaze na potlačenie politickej opozície a nesúhlasu, na kupovanie politikov a médií, na oslabenie nezávislosti justície a práv mimovládnych organizácií.”

Určite tým výrokom myslel aj na americkú administratívu a jej zasahovanie do politického vývoja štátov Európy. Podľa hovorkyne americkej diplomacie Victorie Nuland na konferencii o Ukrajine vo Washingtone (http://www.youtube.com/watch?v=xtMwcE9K_NA – cca 7:43), americká vláda investovala len do Ukrajiny od jej vzniku v roku 1991 5 miliárd dolárov. Vzácna to sebakritika

Keďže v našich končinách nie sú príliš známe fakty ako funguje politická propagácia v civilizovaných krajinách, zobral som si ako príklad USA. Registrácia zahraničných subjektov je veľmi dôsledná a je založená na zákone známom pod skratkou FARA (Zákon o registrácii zahraničných zástupcov). Týmto zákonom sa mimochodom inšpirovali aj v Rusku a v roku 2012 schválili prakticky rovnaký zákon aj na území Ruskej federácie. Bolo komické sledovať reakcie našich médií o obmedzovaní slobody, keď rovnaký zákon už desaťročia funguje v najslobodnejšej krajine sveta. Pritom Putin v rozhovore pre nemeckú TV ARD uviedol zaujímavé čísla – v Rusku za 4 mesiace prišlo na účty 654 NGO zo zahraničia skoro miliarda dolárov (28,3miliardy rubľov v tej dobe)

 

Čo  je to FARA? 

FARA je skratka pre Foreign Agents Registration Act  1938, as amended, 22 U.S.C. § 611 et seq

 

Aký  je význam tohto zákona?

Jeho účelom je zaistiť, aby americká verejnosť  a zákonodarci vedeli zdroj informácií (propagandy) a identitu osôb, ktorých cieľom je ovplyvniť  americkú verejnú mienku, politiku a zákony. Zákon FARA bol v roku 1938 odozvou na veľké množstvo  zástupcov nemeckej nacistickej propagandy pred 2. sv. vojnou v USA:

 

Vzťahuje sa tento zákon len na zahraničné vlády?

Nie. Termín zahŕňa tiež zahraničné politické strany, osoby alebo organizácie mimo Spojených štátov okrem amerických občanov a akýkoľvek subjekt organizovaný na základe zákonov zahraničnej krajiny, alebo ak má svoje hlavné miesto pôsobenia v cudzej krajine.

 

Kto sa pokladá za zástupcu (agent)?

Zástupcom zahraničného subjektu je akákoľvek osoba alebo organizácia, ktorá koná na základe rozkazu, požiadavky, pod vplyvom, kontrolou zahraničného subjektu, alebo ktorej aktivity sú riadené zahraničným subjektom, ktorý:

 1. sa zúčastňuje politických aktivít, alebo
 2. koná v oblasti styku s verejnosťou pre zahraničný subjekt. alebo
 3. získava alebo rozdeľuje v Spojených štátoch akúkoľvek vec pre zahraničný subjekt, alebo
 4. zastupuje pred ktoroukoľvek agentúrou alebo predstaviteľom americkej vlády zahraničný subjekt

Termín zástupca nezahŕňa noviny, ktoré vlastní alebo riadi Američan a spĺňa isté požiadavky.

 

Ako zákon funguje?

 1. Zákon vyžaduje, aby sa bez výnimky každý zástupca zahraničného subjektu registroval na Ministerstve spravodlivosti a vyplnil formulár, kde uvedie súhlas so zverejnením príjmov a výdavkov v mene zahraničného subjektu. Tieto formuláre sú verejné a musia byť dopĺňané každých 6 mesiacov.
 2. Zákon tiež vyžaduje, aby informačné materiály (predchádzajúci termín propaganda) boli zreteľne označené, že tieto informácie poskytujú zástupcovia v mene zahraničného subjektu. Zástupca musí kópie týchto materiálov odovzdať generálnemu prokurátorovi.
 3. V prípade vyšetrovania pred výborom Kogresu musí zástupca predloziť výboru čerstvú kópiu svojho registračného výkazu
 4. Zástupca je povinný zaznamenať všetky svoje aktivity a dovoliť Generálnemu prokurátorovi, aby ich prešetril.

 

Kedy sa zaregistrovať?

Registrovať sa je nutné do 10 dní po udelení štatútu Zástupca a predtým ako vykonáte akékoľvek aktivity pre zahraničný subjekt.

 

Limituje tento zákon zástupcu v lobovaní a uverejňovaní informačných materiálov (propagandy) pre zahraničný subjekt?

Nie, zákon vyžaduje len registráciu.

 

Sú postihy za porušenie tohto zákona?

Áno, ak sa nezaregistrujete, neudržiavate účty, neoznačíte informačné materiály, neposkytujete kongresovému výboru vaše najnovšie údaje, nesúhlasíte s poplatkami podmienenými úspechom politickej činnosti - v tom prípade je to trestný čin. FARA nabáda k doborovoľnému dodržiavaniu zákona.

Viď podmienky činnosti zástupcu

 

Musí sa zaregistrovať každý, kto pracuje ako zástupca zahraničného subjektu?

Nie, existuje niekoľko výnimiek. Napríklad diplomati a predstavitelia zahraničných vlád a ich personál sú výnimkou uznanou americkým Ministerstvom zahraničia. Osoby, ktorých aktivity sú výlučne obchodné, náboženské, akademické, charitatívne alebo umelecké tvoria tiež výnimku. Výnimku majú aj tí, ktorí ponúkajú alebo zhromažďujú finančné prostriedky, ktoré majú byť použité pre lekársku pomoc, alebo na potraviny,  oblečenie, či na zmiernenie ľudského utrpenia. Právnici zastupujúci zahraničný subjekt na súdoch alebo podobných typoch pojednávaní, pokiaľ sa nepokúsia ovplyvniť konanie na príkaz svojho klienta, sú tiež oslobodení od účinnosti zákona. Ktorýkoľvek zástupca, ktorý sa zúčastnil lobistických aktivít a je registrovaný na základe Zákona o zverejnení lobingu. (Lobbying Disclosure Act) je vyňatý z registrácie podľa FARA v prípade, že zastúpenie nie je v mene zahraničnej vlády alebo zahraničnej politickej strany.

 

Ak americká organizácia dobrovoľne propaguje zahraničný subjekt, avšak nie je ním financovaná, riadená alebo kontrolovaná, musí sa tiež registrovať?

Nie. Dôležité je zahraničné riadenie alebo kontrola.

 

Je zákon FARA jediným zákonom, ktorý sa týka registrácie zástupcov?

Nie. Zákon o zverejnení lobingu z roku 1995 /LDA/, U.S.C. §1601 odstránil zo zákona FARA skupinu zástupcov, ktorí sa zúčastňujú lobistických aktivít a ktorí sú registrovaní na základe LDA. Tento zákon spravuje samotný kongres. Zákon nemá trestné sankcie.

Tiež zákon 18 U.S.C. § 951 ukladá okrem diplomatov postihy každému zástupcovi zahraničnej vlády, ktorý operuje bez upovedomenia Generálneho prokurátora, ak je agent zapojený do legálnych obchodných transakcií. Toto nariadenie je namierené na zástupcov, ktorých kontrolujú zahraničné vlády v nepolitických aktivitách, napríklad zahraničný príslušník polície, ktorý si želá vypočuť svedka alebo získať dôkazy od americkej polície. Porušenie sa trestá odňatím slobody v trvaní do 10 rokov a pokutami.

Taktiež zákon 18 U.S.C. § 2386 vyžaduje registráciu určitých organizácií, ktoré sa zúčastňujú politických aktivít, civilných vojenských aktivít, sú pod zahraničnou kontrolou alebo ich účel je zvrhnúť vládu silou.

Nakoniec zákon 50 U.S.C. § 851 vyžaduje registráciu osôb, ktoré majú vedomosti alebo dostali inštrukcie alebo úlohu špionáže, kontrašpionáže alebo služby či postupy sabotáže zo zahraničnej krajiny alebo politickej strany.

Pozri na stránku súvisiacich zákonov

 

Zdroj:
http://www.youtube.com/watch?v=xtMwcE9K_NA
FARA : http://www.fara.gov
http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/rusky-parlament-schvalil-sporny-zakon-z-mimovladok-urobil-agentov.html
ARD: https://www.youtube.com/watch?v=07Z5yuM7RS4
FAQ : http://www.fara.gov/faq.html
http://www.fara.gov/enforcement.html
http://www.fara.gov/rstatutes.html

 • SlabéVýborné (+3 skóre, 7 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Ani nám by Brusel nemal zas posielať demarše ako za Mečiara…wait …mal. Brusel hodnotil korupciu, Slovensko nedopadlo dobre ————————————————————————— Európska komisia prvýkrát zverejnila správu, kde hodnotí korupciu v členských štátoch Únie. Vyčíta nám stav súdov aj financovanie politických strán. Komisia vidí veľký problém v súdnictve, ale aj verejnom obstarávaní.” ::: http://ekonomika.sme.sk/c/7088979/brusel-hodnotil-korupciu-slovensko-nedopadlo-dobre.html Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7088979/brusel-hodnotil-korupciu-slovensko-nedopadlo-dobre.html#ixzz2sGucxpiL

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?