Publikované: 14.08.2020

Americkí židia proti Turecku a ich list Pompeovi

Židovská skupina amerických senátorov, americký židovský výbor, jedna z najstarších židovských advokátskych organizácií, spolu s gréckou americkou radou, vyzvali Mikea Pompea, aby svojou autoritou zastavil Turecko a jeho provokácie voči Grécku a Cypru vo východnom Stredomorí.https://usa.greekreporter.com/2020/08/14/senior-senators-jewish-group-call-on-mike-pompeo-to-stop-turkish-provocations/ Pompeo má Turecku „objasniť“ že aktivity Turecka sú pre spojené štáty neprijateľné.  Dnes, teda v piatok, vo Viedni sa stretli minister zahraničných vecí USA so svojim gréckym partnerom Nikosom Dendiasom.
„Útoky Turecka proti gréckej suverenite prostredníctvom nasadenia prieskumnej lode Oruc Reis (hľadanie ropy a plynu), s ozbrojeným námorným sprievodom, je jasným a súčasným nebezpečenstvom, ktorému musia Spojené štáty čeliť jednoznačne,“ napísali David Harris a Endy Zemenides, vedúci AJC a HALC napísali 13. augusta v liste adresovanom Pompeovi:
https://greekcitytimes.com/2020/08/14/halc-ajc-ask-u-s-secretary-of-state-to-condemn-turkish-provocations/
https://greekcitytimes.com/2020/08/14/american-greek-and-jewish-communities-united-in-call-for-pompeo-to-support-greece/
(Mike Pompeo začal svoje návštevy Českom, Slovinskom, pokračuje v Rakúsku a Poľsku…)
S Erdoganom 13.8. telefonicky hovorila nemecká kancelárka Angela Merkelová a tiež predseda Európskej rady Charles Michel. Podľa agentúry DPA turecký prezident v rozhovore s Merkelovou povedal, že chce spor s Gréckom riešiť dialógom na základe medzinárodného práva. V telefonáte s Michelom ale podľa Anadolu trval na tom, že „Turecko je odhodlané brániť svoje práva proti snahám ich nerešpektovať“.
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/560062-erdogan-hrozi-odvetou-ak-niekto-zautoci-na-turecke-prieskumne-lode/
„Ak zaútočia na našu loď Oruç Reis, zaplatia veľmi vysokú cenu, dnes dostali odpoveď,“ povedal Erdogan, ktorý tak naznačil, že k prvej kolízii už došlo.
Jediný štát EÚ, ktorý reagoval na tureckú agresiu v Stredomorí, bolo Francúzsko. Emanuel Macron tak vyslal do oblasti vojenské lode, ktoré sa zúčastňujú spoločného cvičenia s Gréckom.

             

Merkelová Erdoganovi už skôr hrozila „vážnymi následkami“ ak neukončí svoje aktivity, ktoré narúšajú územnú suverenitu Grécka v blízkosti Cypru a bezpečnosť regiónu stredomoria…
Cyprus je od roku 1974 rozdelený na severnú časť – tzv. Severocyperskú tureckú republiku a južnú časť, ktorou je Cyperská republika (medzinárodne uznaný reprezentant ostrova Cyprus, člen Európskej únie). Medzi Tureckom a Francúzskom prebieha konflikt aj vo vzťahu k Líbyi.
Grécko tvrdí, že turecké lode operujú v jeho výsostných vodách a že ide o ilegálnu operáciu. V stredu Atény podporilo Francúzsko, ktoré do oblasti vyslalo svoje armádne plavidlá. Grécky premiér sa za to vo štvrtok Francúzsku poďakoval a grécky minister obrany oznámil, že francúzska fregata Lafayette a vrtuľníková loď Tonnerre sa spolu s gréckymi loďami zapojili do námorného cvičenia v oblasti, kde turecký prieskum prebieha.
List dvoch senátorov varuje, že „neschopnosť Spojených štátov konať v tomto kritickom čase bude znamenať ďalšiu eskaláciu Turecka“.
Poznámka editora: Toto varovanie platí pre celú EÚ, a predovšetkým Nemecko, ktoré sa správa podobne ako Western v dobe prijatia Mníchovskej dohody. Ustupovali a ustupovali…
Okrem toho, Merkelová s Macronom nedávno podpísali mierovú zmluvu Aachene, ktorá zahŕňa aj ich spoločnú obranu a vojenskú spoluprácu.
Turecku v životnom záujme EÚ a záujmových oblastí Turecka v Mediteránii a Levante už nemožno ustupovať. Sú to aktivity vykatzujúce znaky: Koľko mu medzinárodné spoločenstvo dovolí, toľko si Tureko vezme. Tu už nejde len o Tureckom zadržiavaných utečencov ani o obojstranné benefity Turecka a EÚ… (to je otvorené vydieranie).

Francúzsko zvýši svoju vojenskú prítomnosť vo východnom Stredozemí, povedal v stredu prezident Emmanuel Macron, v ktorom vyzval Turecko, aby zastavilo prieskumy ropy a zemného plynu v sporných vodách, ktoré zvýšili napätie s Gréckom.

             

„Turecké aktivity musia skončiť, aby sa umožnil mierový dialóg medzi susednými krajinami a spojencami v rámci NATO,“ uviedol a dodal: „Rozhodol som sa v nadchádzajúcich dňoch dočasne posilniť francúzsku vojenskú prítomnosť vo východnom Stredomorí v spolupráci s európskymi partnermi. Vrátane Grécka.“

Recep Erdogan je diktátor, ktorý maskujúci sa „demokratickým“ prezidentským systémom v Turecku, hodlá vrátiť Turecko a jeho vplyv do čias sunnitskej Osmanskej ríše ako regionálne veľmoci s koloniálnym vplyvom na vybrané územia.
Treba mať na zreteli, že Grécko, Turecko, Francúzsko a USA sú členskými štátmi NATO a ide o vnútro aliančný konflikt, na ktorom neparticipujú Čína ani Rusko.
Článok aktualizujem hneď po známych výsledkoch rokovania gréckeho ministra zahraničia s jeho partnerom z USA vo Viedni.
Dnes, v piatok, je 46. výročie temných dní druhej fázy tureckej invázie na Cyprus. Grécka prezidentka uviedla, že cieľom Grécka je ukončiť okupáciu severnej časti rozdeleného ostrova tureckými jednotkami, ktoré sú tam a anektovali severnú časť Cypru v rozpore s medzinárodným právom, pričom dodnes tento krok nik zo spoločenstva spojených národov neuznal.
https://greece.greekreporter.com/2020/08/14/greek-president-sakellaropoulou-commemorates-deplores-cyprus-invasion/
USA by mali, v záujme svetového mieru a medzinárodného práva, zasahovať tam, kde to je žiaduce:
„Preto vás žiadame, aby ste prijali všetky vhodné opatrenia na zabezpečenie toho, aby Turecko stiahlo svoje námorné plavidlá z výhradnej hospodárskej zóny Grécka a dodržiavalo svoje medzinárodné záväzky,“
uzatvára list.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

P.S. Ministrovi zahraničia a obrany Slovenska: Až ako sa agresivita Turecka netýka Slovenska?

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?