Publikované: 31.03.2021

Astra Zeneca bude Vaxzevri

V ostatnom čase spochybňovaná britsko-švédska AstraZeneca od britsko-švédskej spoločnosti bola 30. marca v tichosti premenovaná na vakcínu Vaxzevria. STV vo večerných správach informovala len o zmene názvu. Dôvody neuviedla, nepozná ich

Švédska lieková agentúra Läkemedelsverket uvádza: „Vakcína „Covid-19 Vaccine AstraZeneca“ mení názov na „Vaxzevria“. Zmena názvu nezahŕňa žiadne ďalšie zmeny, je však dôležité, aby si očkovatelia boli vedomí tejto zmeny, pretože informácie o výrobkoch, štítky a obaly môžu vyzerať odlišne.“
Zmena názvu lieku je takzvaná zmena typu IIa, ktorá je upravená okrem iného predpismi Agentúry pre lekárske výrobky (LVFS 2005: 11) o označovaní a príbalových informáciách pre lieky. Zmena názvu bola schválená agentúrou EMA 25. marca na základe žiadosti spoločnosti.
Všetky lieky musia mať prijateľné a charakteristické názvy. Pri pomenovávaní liekov sa môžu používať vymyslené aj generické názvy (vakcína Covid-19 Vaccine AstraZeneca).
K dispozícii je osobitný sprievodca na podporu spoločností, ktoré majú pomenovať lieky, a vychádza zo sprievodcu, ktorý EMA uplatňuje na názvy humánnych liekov, ktoré sú schválené v rámci centrálneho schvaľovacieho postupu.“
https://www.lakemedelsverket.se/sv
https://www.lakemedelsverket.se/sv/nyheter/astra-zenecas-vaccin-byter-namn-till-vaxzevria
Čo je Vaxzevria a na čo sa používa: Vaxzevria je vakcína používaná na prevenciu vírusu covid-19 spôsobeného vírusom SARS-CoV-2.
Vek použitia: Od 18 rokov vyššie.
Vakcína stimuluje prirodzené obranné mechanizmy tela (imunitný systém).Vytvára v tele protilátky a špecializované biele krvinky.
Kontraindikácia (mimo iné): Ak máte problémy s ľahkým krvácaním alebo podliatinami alebo ak užívate antikoagulanciá (na prevenciu krvných zrazenín).
Poruchy krvi (zrážanlivosť):
Po očkovaní vakcínou Vaxzevria bola vo veľmi zriedkavých prípadoch pozorovaná kombinácia krvných zrazenín a nízkych hladín krvných doštičiek, v niektorých prípadoch spolu s krvácaním. To zahŕňalo niekoľko závažných prípadov krvných zrazenín na neobvyklých miestach tela a zvýšenú tvorbu zrazenín alebo krvácanie okolo tela. Väčšina z týchto prípadov sa vyskytla počas prvých 7 až 14 dní po očkovaní a vyskytla sa vo väčšine prípadov u žien mladších ako 55 rokov, ale táto vakcína sa tiež podala viac ženám mladším ako 55 rokov ako v iných skupinách. Niektoré prípady boli smrteľné.
Vakcína Vaxzevria je dvojdávková (po 4-12 týždňoch).
Jedna dávka (0,5 ml) obsahuje: Šimpanzí adenovírus kódujúci špičkový glykoproteín ChAdOx1-S * SARS-CoV-2.
Vyrába sa v geneticky modifikovaných ľudských embryonálnych obličkových bunkách (bunky HEK 293) a technológiou rekombinantnej DNA
Tento výrobok obsahuje geneticky modifikované organizmy (GMO).
Ďalšie zložky sú L-histidín, monohydrát hydrochloridu L-histidínu, hexahydrát chloridu horečnatého, Polysorbát 80 (E 433), sacharóza, edetát disodný (dihydrát), voda na injekciu (pozri časť 2 „Waxzevria obsahuje sodík a alkohol“).
Držiteľ rozhodnutia o registrácii: Astra Zeneca AB SE-151 85 Södertälje Švédsko
Výrobca: MedImmune Pharma BV, Nijmegen Lagelandseweg 78 Nijmegen, 6545CG, Holandsko
https://www.lakemedelsverket.se/sv/coronavirus/coronavaccin/astra-zenecas-coronavaccin#hmainbody1
Kontaktujte zástupcu držiteľa rozhodnutia o registrácii a dozviete sa viac o tomto lieku: Švédsko Astra Zeneca AB Telefón: +46 3 130 11 892
Ďalšie informácie o tomto lieku sú dostupné na webovej stránke Európskej agentúry pre lieky. Táto písomná informácia pre používateľov je k dispozícii vo všetkých jazykoch EÚ / EHP na webovej stránke Európskej agentúry pre lieky: www.ema.europa.eu
Dôvod zmenu názvu je neznámy. Prebehol v záhadnej tichosti a z neznámych dôvodov… (pod krytím EMA). Že by len pre poškodené meno? Vyrieši to problémy s aj fatálnymi následkami nebezpečne blízo Astra Zeneca? S Vaxzevriou zmiznú?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

K krvným zrazeninám po očkovaní AstraZeneca
Ehrlichov inštitút má stopu: Vakcína podľa všetkého môže vyvolať obrannú reakciu krvných doštičiek. Tie sa normálne podieľajú na zastavenie krvácania, napríklad keď sa človek poreže do prsta, a zapájajú sa aj pri imunitnej obrane tela.
“Chcela by som zdôrazniť, že tu nehovoríme o bežných krvných zrazeninách,” podotkla pri tej príležitosti Tanja Erichsenová z Dánskej agentúry pre lieky. “Spojitosť medzi vakcínou a týmito vzácnymi prípadmi krvných zrazenín nemožno vylúčiť,” dodala.
Lekári z univerzitnej kliniky v nórskom Osle zistili, že protilátky vytvorené počas imunitnej reakcie vyvolanej očkovaním sa “napoja” na krvné doštičky a aktivujú ich. Keď ale v tele práve nič nekrváca, vznikne zrazenina. Ktorá konkrétna látka vo vakcíne môže uviesť celý proces do pohybu, zatiaľ nie je jasné.
Komplikácia sa dá pomocou jednoduchého vyšetrenia odhaliť a liečiť bežne dostupnými prostriedkami: vnútrožilovo podanými protilátkami, ktoré “upokoja” krvné doštičky, a potom bežnými liekmi proti zrážanlivosti krvi.
https://www.tagesschau.de/inland/astrazeneca-thrombose-ursache-greifswald-unimedizin-101.html
Ako je ale možné, že vakcína AstraZeneca bola EMA vyhodnotená ako bezpečná? Alebo: Zasa “zafungovala” kognitívna disonancia?
Stopy vedú k zmene pohľadu na kontraindikácie (v článku vyššie) k očkovaniu AstraZeneca v časti krvná zrážanlivosť…
Okolo tejto vakcíny je viac “zmätku” ako pri Sputniku V. Tam ide “len” o geopolitiku.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?