Publikované: 07.11.2014

Banka «Россия» začala vydávať bankové karty PRO100

 

Od novembra 2014 banka «Россия» začala s vydávaním bankových kariet PRO100 na základe platobného systému “Univerzálna elektronická karta”.

S pomocou bankovej karty PRO100 je možné platiť za tovary a služby vo viac ako 500 tisíc obchodoch a v rámci hotovostných projektov je možné držiteľmi kariet vyberať hotovosť v 100 tisíc bankomatoch kreditných organizácií, vstupujúcich do platobného systému PRO100, vrátane bankomatov Sberbanky Ruska.

Okrem toho majitelia kariet môžu narábať s účtom prostredníctvom internet bankingu, alebo mobilu.

Bankovú kartu PRO100 možno obdržať v ktorejkoľvek pobočke banky «Россия».

Infraštruktúra použitia bankových kariet sa priebežne rozširuje. V dohľadnom čase sa množstvo bánk, pracujúcich s platobným systémom PRO100, zvýši na viac ako 50% celého ruského trhu. Počet doteraz vydaných kartiet prevýšil číslo 1 200 000.

Karty platobného systému fungujú na Kryme aj v Sevastopole, kde banka «Россия» disponuje širokou sieťou vlastných pobočiek a bankomatov.

Platobnému systému PRO100 bol Národnou bankou RF priznaný štatút národného významu.

Zdroj: Politikus.ru

 

Komentár: Po krátkodobom pozastavení prístupu k svojim službám americkými spoločnosťami Visa a MasterCard klientom siedmych ruských bánk ide o logické riešenie problému a predídenie opakovaniu sa stavu spred niekoľkých mesiacov (marec 2014), kedy bolo ruským klientom týchto spoločností znemožnené disponovať vlastnými prostriedkami použitím kariet. Stav netrval dlho, pretože už počas krátkeho prerušenia služieb, dotknuté americké spoločnosti utrpeli značné straty. Rusko sa týmto spôsobom snaží zabrániť destabilizujúcim faktorom vplyvu zahraničných spoločností na bezpečnosť platobného systému. Niektorí ekonomickí analytici sa domnievajú, že sa jedná o uzatváranie sa Ruska. Túto teóriu však ruské kroky na medzinárodnej obchodnej scéne spochybňujú.

To, že odpoveď Ruska v podobe vlastného platobného systému na seba nenechá dlho čakať, bolo jasné od problémového momentu, avšak že bude taká rýchla, málokto predpokladal. Rozhodne, za snahou urýchliť riešenie, stojí politický a ekonomický tlak vyvíjaný na RF. Osobne som očakával, že vývoj systému potrvá dlhšie, ale prinesie novú pridanú hodnotu – službu, ktorou súčasný systém nedisponuje. Čo však nie je, môže byť neskôr. Systém je zatiaľ funkčný len v RF a stojí na svojom počiatku. Možnože, časom, sa prostredníctvom pobočiek ruskej banky dostane aj na Slovensko, čo by podnikateľské subjekty obchodujúce s Ruskom určite uvítali.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?