Publikované: 11.09.2020

Berlín a Moskva sa k sebe otočili chrbtom

Navaľného prípad bol prerokovaný aj v Rade bezpečnosti OSN, Rusko a Nemecko sa navzájom obviňujú z opozície a nespolupráce (podľa predstáv Nemecka a ďalších krajín Westernu).
Tieto dve krajiny sa na štvrtkovej Rade bezpečnosti OSN navzájom obviňovali, že pri zisťovaní skutkových okolností prípadu Navalný nespolupracujú.

Ruská velvyslankyňa OSN Vasilij Nebenzia zdôraznila, že táto téma nemá nič spoločné s predmetom diskusie BR OSN, ktorou boli chemické zbrane a Sýria.
Prípad Navalný „je predmetom medzinárodného záujmu,“ trval na svojom nemecký diplomat Christoph Heusgen a zdôraznil, že by sa ním mala zaoberať OPCW (Organizácia pre zákaz chemických zbraní).
„To, čo sme počuli, je stále dymová clona. Nemecká vláda informovala ruského veľvyslanca v Berlíne“ o tejto afére, ktorá „nie je bilaterálnou otázkou medzi Nemeckom a Ruskom, ale témou, o ktorej sa dnes diskutuje, a to chemických zbraní.“
Berlín podporovali najmä USA, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Estónsko.
https://www.lesoir.be/324320/article/2020-09-11/empoisonnement-de-navalny-laffaire-sinvite-au-conseil-de-securite-de-lonu?from_direct=true
“Chceme vedieť viac ako ktokoľvek iný, čo sa presne stalo,” odpovedala ruská veľvyslankyňa OSN Vasilij Nebenzia. “Z Nemecka sme nedostali nijaké dôkazy, ktoré by nám umožnili dospieť k záveru, že išlo o trestný čin zahŕňajúci pokus o otravu, ktorý by viedol k vyšetrovaniu,” uviedla. „Ako sa môžeme pohnúť vpred, ak nemecká strana odmietne spolupracovať?“
https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20200911_92498960
Ruská diplomatka tiež zdôraznila, že prípad Navaľnyj nemá nič spoločné s programom Rady bezpečnosti OSN, kde na žiadosť Ruska bola na vrchole programu Sýria a použitie chemických zbraní.
Nemecké úrady sprísňujú dohľad nad vodcom ruskej opozície Alexejom Navaľnym, pretože sa zlepšuje jeho zdravotný stav. Nemecké médiá vo štvrtok informovali, že sa zvyšuje bezpečnosť, čiastočne preto, že sa očakáva, že bude mať viac návštevníkov:
https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20200910_93241637
Navalný si pravdepodobne pamätá aj podrobnosti o okamihu, keď sa v lietadle cítil zle. To tiež zvyšuje riziko nového útoku.
Dodávam, že atentátnikov, majúcich záujem na pacientovej smrti je viac napríklad
a/ časti ruskej oligarchie a niektorých neposlušných gubernátorov, lebo program Navalného obsahuje boj proti vplyvu oligarchie na národno-štátne záujmy Ruska a boj proti korupcii, čo Putinovi neprekáža, a nemá dôvod týmto spôsobom sa zbaviť Navalného. Ústavou zo 4. 7. 2020 sú nepríjemne dotknutí aj niektorí gubernátori,
b/ USA (vražda Navalného je „geniálny nápad“ ako ešte viac znepriateliť Nemecko a Rusko) aj Brexitánia…
Ak nie sú usvedčujúce dôkazy, treba prikladať polená do ohňa ďalej…
Prinajmenej dokázať: “So Skripaľom sme mali pravdu!”
Putinov tlačový tajomník Peskov na oznámenie kancelárky Merkel o otrave Navalného novým typom novičoka vyhlásil, že pre nedostatok info zo strany Nemecka sa k veci nebude vyjadrovať (Tass.ru).
Berlín Rusku a svetu “hádže udičky”.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Rusko poslalo do Nemecka žiadosť o možnosť vypočutia Navalného.
Očakávam vyhýbavú odpoveď Berlína aj s možným odkazom na odmietnutie výsluchu najmä samým Navalným, ktorý zrejme vyhlási, že ruským orgánom nedôveruje.
Nateraz je spolupráca Ruska pri vyšetrovaní incidentu zo strany Ruska nemožná.
Ruský vyšetrovací úrad mohol vyšetriť len trasológiu pohybu Navalného do momentu jeho kolapsu a presunu do Nemecka, plus zaznamenať výpovede svedkov.

 

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?