Publikované: 17.01.2012

Boj o Planétu opíc

Štát je treba vytrhnúť z rúk organizovaného zločinu a posilniť priamu demokraciu

Ak nebudeme čeliť realite, realita bude čeliť nám.
Winston Churchill

Autenticitu spisu „Gorila“ ako takého už potvrdil aj súd, ktorý vydával povolenia na odpočúvanie. Zahmlievacie reči typu že si to niekto len tak zbrucha vymyslel sú týmto definitívne vyvrátené. Krok po kroku sa oficiálne potvrdzujú aj ďalšie skutočnosti – byt, firma, cez ktorú tiekli provízie (Elementa), ľudia a ich funkcie a niektoré konkrétne obchody tam spomenuté.
Prvá osoba známa zo spisu bola za tieto závažné podozrenia na návrh ministra Miškova (SaS) odvolaná z postu šéfky FNM, pričom sa na tom zhodli SaS, KDH, Most a aj premiérka Radičová. Ďalší spomenutí v spise (a to nie nevyhnutne všetci ako páchatelia trestnej činnosti) následne odstúpili sami.
Je zrejmé, že kauza nadobúda rozmery, kedy sa už nebude môcť jednoducho upratať pod koberec.
Je však treba ísť ešte ďalej a využiť tento moment na kompletnú očistu. Gorila je len časť z toho, čo sa dialo a ešte stále nie to najhoršie. Predstavte si takýto scenár:

Strana ovláda atraktívnu mestskú časť a chce to využiť na generovanie zdrojov od stavebníkov. Akurát že zástavba je už hustá a je nutné zastavať trávniky, ihriská atď. Obyvatelia sú prirodzene proti. Starosta to vyrieši svojsky. Zorganizuje miestnu hrubokrkú mafiu, ktorá obieha nespokojných občanov a „objasňuje im riziká“ ich nesúhlasu. Stavebníci následne za  tieto služby + ostatné povolenia posielajú patričné príspevky do „občianskych“ nadácií s pekne znejúcimi názvami. Nadácie, v mene budovania demokracie, občianskej spoločnosti a iných ľudomilých vecí následne financujú kampane „slušných“ politikov…

Zdá sa vám to byť „príliš“?
Polícia, podľa slov bývalého policajného riaditeľa Šáteka, vyšetrovala za jeho pôsobenia trestné činy so škodou niekoľko desiatok miliárd korún. Novinár Nicholson hovorí, že akcií typu Gorila robí SIS za jeden rok tak päť až šesť. Vzhľadom na to je viac ako pravdepodobné, že v spisoch či už tajnej služby alebo polície bude opísaný aj tento prípad z „Planéty opíc“. Samozrejme aj s „osobami a obsadením“. A mnoho ďalších prípadov…
Skutky sú to viac ako závažné, veď v súvislosti s „Gorilou“ začali orgány činné v trestnom konaní trestné stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporu zločineckej skupiny. Realita je jednoducho taká, že štát je v rukách organizovaného zločinu, ktorý sa maskuje do formy „zabehnutých“ politických strán.

Z tohto všetkého vyvstáva otázka, ako sa má zariadiť občan tohto štátu, platiteľ daní, poplatkov a odvodov. Občan zaplatí, lebo mu tak prikazuje zákon, a následne je veľká časť tejto platby rozkradnutá, a to nie akýmisi lupičmi z okraja spoločnosti, ale priamo cez štátny aparát. Občan dodržiavaním zákona paradoxne podporuje páchanie trestných činov. Ak by zákon nedodržal, bolo by na ňom použité násilie, na ktoré má štát – v rukách goríl – oficiálny monopol.
Je z toho východisko? Zázračné nie, ale nejaké predsa len áno, a to aj za súčasného systému! Konkrétne:
- Dnes je na výber neskorumpovaná (a už aj praxou značne preverená) liberálna strana. A pre tých, čo nie sú liberálneho razenia, je tu už aj minimálne zárodok konzervatívnej strany. Tieto dva subjekty nie sú samozrejme zďaleka dokonalé, ale oba aktívne presadzujú priamu demokraciu, to jest menej moci politikom, viac občanom.
- Každý má možnosť – a to reálnu – sa angažovať priamo (kandidovať vo svojej obci, VÚC, písať blogy, otvárať oči ostatným atď.)

Neznamená to, že zmena sa dá dosiahnuť ihneď. Pamätáte sa na českého premiéra Miloša Zemana? Prejavenie sa zmien vysvetľoval približne takto: keď riadite auto, otočenie volanta má okamžitý vplyv na jeho smerovanie. Keď riadite veľkú loď, musíte počkať niekoľko minút, kým sa otočenie kormidla  prejaví na zmene smeru. Keď riadite štát, tak spravíte opatrenia a potom to trvá roky, kým sa prejavia.
Napríklad posledné referendum bolo neplatné, ale napriek jeho ignorácii gorilými stranami, sa ho zúčastnilo takmer milión ľudí. To je slušná masa na podporu ďalších zmien. Nič veľké sa nerodí ľahko. Bolo treba behať celý rok po uliciach – či v teple, daždi alebo mraze – aby sa podarilo zozbierať vyše 350 tisíc potrebných podpisov. Kvórum na platnosť referenda (nad 50% oprávnených voličov) je príliš vysoké, je treba ho znížiť, alebo úplne zrušiť. Na to treba ústavnú väčšinu. Ak sa však tých milión ľudí zmobilizuje, tak do dvoch volebných období je veľká šanca na zmenu.
Do riadenia štátu je treba dostať čo najviac ľudí s pevným charakterom a vnútornou silou odolávať nástrahám kladených gorilami. Dnes má občan – volič – oveľa lepší prehľad o reálnom fungovaní politiky ako čo i len pred pár týždňami. Informačná asymetria sa znížila a dá sa ľahšie rozhodovať. Ak sa v týchto voľbách podarí vytlačiť aspoň niektoré veľké gorily z politiky a zvýšiť tlak na tie zvyšné, tak to bude mať veľký vplyv na budúci chod štátu. Keď sa konečne podarí aj znížiť kvórum na referendum a odstrániť imunitu poslancov, gorily sa budú musieť, chtiac-nechtiac, vzdať mnohých kleptomanských návykov.
Občania teda priamo rozhodnú.
Apatiou a volením nadsluhujúcich gorilých politikov – že si želajú pokračovanie „Planéty opíc“, alebo naopak – volením čistých strán a angažovaním sa podporia vytvorenie silnej bázy na budúce víťazstvo „ľudí nad gorilami“.

  • SlabéVýborné (-1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?