Publikované: 05.08.2013

Boľševizácia politiky USA

Obama v Kapskom meste
Reuters

Málokedy sa mi stane, že nejaký článok alebo správa ma zodvihne zo stoličky a už vôbec to nebývajú zahraničné udalosti. Bohužiaľ dnes sa to podarilo zo strany odkiaľ by som tom nečakal, z krajiny slobodného podnikania, ktorá aspoň na paperi presadzuje nezávislosť vlády a biznisu.

Prezident Obama  vetoval súdne rozhodnutie o zákaze predaja starších výrobkov firmy Apple. Je to bezprecedentné rozhodnutie, ktoré však presne odráža to ako súčasný prezident rozmýšľa a koná.

Je to človek, ktorý nikdy v živote nepodnikal, živil sa len politickou kariérou a jeho predstavy o živote sú formované multikulturalizmom a politickou korektnosťou. Politika jeho vlády sa vyznačuje presadzovaním drastických obmedzovaní slobody, zvyšovaním vplyvu štátu vo vnútornej politike a appeasementom v zahraničnej politike. Je zamilovaný do sociálnej politiky Európskych krajín ale tiež do ochranárskych opatrení, ktoré tak vehementne Európska Únia pretláča.

Firma Apple sa ťahá za prsty so Samsungom už dlhé roky. Napriek tomu, že v danom segmente trhu, t.j. výrobe mobilov. sú najväčší konkurenti, Samsung je zároveň aj jeden z kľúčových dodávateľov. Nikto nevie robiť tak dobre a kvalitne ako Apple požaduje, od Samsungu pochádzajú obrazovky, pamäte, procesory či SSD disky. Celý spor je normálna obchodná bitka, kde si každá zo strán snaží urvať kúsok trhu.

Zásah štátu na strane súkromnej firmy však z toho robí škandál a javí sa mi to ako vyvrcholenie socializačných snáh súčasného amerického establišmentu. Od dnes bude musieť každá zahraničná firma očakávať nie konkurenčný boj, ale neférové podpásové údery, ktoré budú konkurenciu odrážať nie obchodnými, ale mocenskými nástrojmi.

Tento korporátny socializmus je lákavý model. Bez problémov sa ho zmocnia Kórejčania, Brusel, Rusko a likvidáciou konkurencie sa nielen zablokuje obchodná výmena, ale vzrastú ceny, poklesne inovačný tlak a v konečnom dôsledku sa firmy stanú neefektívnymi dinosaurami, ktoré túto štátnu starostlivosť budú potrebovať na samotné prežitie. Štátny aparát bude teda rozhodovať o bytí a nebytí firiem, čo je len iná forma zoštátnenia.

Dobrý deň Amerika, v nových “šťastných” socialistických časoch, Európa sa pridá onedlho

Zdroj:
http://mobil.idnes.cz

  • SlabéVýborné (+8 skóre, 12 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Hmmmm,….dobrý článok,… až na ten kritizovaný “appeasement” v zahraničnej politike. Je dobré, že Obama “appeasuje” Izrael a drží ho na reťazi, aby nenapadal koho sa mu v regióne zamane. V tomto prípade z hľadiska svetového mieru a humanizmu Obama prevyšuje svojho predchodcu G.W. Busha, ktorý bez problémov uderil tam, kde mu jedna nemenovaná lobby zapichla prst do mapy. Inak dobrý Poláčkov článok ma však presvedčil o tom, o čom je zahranično politická orientácia SaS. Naprv som mal podozrenie, že vedie do Nemecka, ale to som zahrhol keď povalili vlastnú vládu na téme, ktorá išla proti nemeckým záujmom. Nenaznačuje nám pán Poláček blízkovýchodnú zahranično politickú orientáciu SaS? To by vysvetlovalo aj to, že napriek odrezania od finančných tokov je táto strana stále finančne nad vodou.

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?