Publikované: 28.09.2013

BRATISLAVA: Hlavné mesto Európskej Únie?

Cítiť to na uliciach, v médiách, pomaly už aj v ovzduší – blíži sa pre najkrajšie obdobie v roku. Pre politikov. Volebné bilboardy zaplavili mestá s cieľom prekvapiť, zabaviť, upútať či dokonca upozorniť na isté skutočnosti a na osobu, ktorá je odhodlaná sa k nim stavať čelom. Bratislava bude v najbližších týždňoch politicky žiť najmä čo sa župných volieb týka. Kandidáti tiahnu do boja s originálnymi aj ošúchanými frázami a plánmi. A hoci sa o politické dianie primárne nezaujímam, nedalo mi to a ako novinárka som sa zúčastnila na jednom z prvých tlačových brífingov, ktorý zvolal nezávislý kandidát na predsedu BSK, Rastislav Blaško.

Možno ste si už po meste všimli nápadné, žlto – zelené bilboardy, na ktorých dominuje volebný claim: Volím Bratislavu za hlavné mesto Európskej únie. Okrem nápadného sfarbenia, ktoré sa nedá prehliadnuť (aj keď vzhľadom na politické zameranie by sme mnohí radšej chceli) na ňom prekvapuje aj samotný zámer kandidáta. Ten sa mu venoval práve na štvrtkovom krátkom brífingu, ktorý zvolal celkom netradične práve pod jedným zo svojich bilboardov v bratislavskej Petržalke. Podľa jeho slov všetci akoby samozrejme považujú za hlavné mesto EÚ Brusel, pričom je ním len De facto, nie však De jure. Vymenovanie Bratislavy za hlavné mesto Európskej únie by vraj pomohlo zlepšiť preferencie Slovenska a európske povedomie o nás. Na jednej strane utopistická myšlienka, na strane druhej pomerne nevšedný a originálny nápad. A spôsob, ako na seba upútať pozornosť trochu inak.

Medzi Blaškove hlavné priority patrí prekvapivo aj rozvoj sociálnej starostlivosti v rámci kompetencií úradu BSK. Tá by sa pod jeho taktovkou mala prejaviť najmä vo vybudovaní troch celodenných sociálnych zariadení s kapacitou tisíc seniorov, ktoré by zároveň vytvorilo vyše 400 pracovných miest. Odkiaľ však vziať na spomínané aktivity prostriedky..? Keďže eurofondy prispievajú na aktivity hlavného mesta a jeho okolia len minimálne, je to zrejme jeden z problémov, ktorý by sa mu vo funkcii postavili do cesty.

Okrem iného Blaško na brífingu navrhol aj elektrifikáciu Bratislavskej integrovanej dopravy a podporu prevádzkovania vozidiel na elektrický pohon. Myslieť proenviromentálne je dnes v kurze, avšak stále sa nenašlo dosť prostriedkov na to, aby sa ľudia mohli slobodne rozhodnúť, ako sa viac starať o životné prostredie. Na Slovensku totiž funguje príliš málo staníc na dobíjanie elektronických automobilov, čím sa ich prevádzka stáva nákladnou. Prvým dôležitým krokom by preto bolo zriadiť niekoľko staníc v BSK výhradne a len pre autobusy mestskej a prímestskej hromadnej dopravy. A to chce okrem iného čas a ďalšiu kopu peňazí.

Apropos, doprava. Nezávislý kandidát navrhuje monitorovanie každého autobusu bratislavskej MHD kamerami a vytvorenie dispečingu s okamžitým napojením na políciu. Táto myšlienka mi príde zo všetkých v jeho programe zatiaľ najviac reálna a dostupná. Doteraz boli pre mnohých (mňa nevynímajúc) bratislavské „nočáky“ len zúfalou a najmä nie príliš bezpečnou náhradou dopravy v situácii keď sa nedarí nadránom zavolať taxík. Takýto krok by bol možno spôsobom, ako vyprázdniť vrecká najmä chamtivým taxikárom, ktorí bez upozornenia vypínajú taxametre, alebo si účtujú za stojné jednotkovú sadzbu, hoci by ste si ich volali aj v Lamači.

V rámci skvalitnenia vzdelania chce Blaško vytvoriť integračnú sieť medzi materskými, základnými a strednými školami. Pre učiteľov základných a stredných škôl má v pláne taktiež vybudovať novú ubytovňu na udržanie vzdelávania. Operuje totiž s myšlienkou že majú veľakrát nízke platy, začínajú prakticky od piky a demotivácia zo strany ako zariadenia, v ktorom pracujú, ako aj celého systému ich neraz vyženie za hranice. Opäť nie zlé, a najmä netradičné. Ťažko si však predstaviť, koľké ďalšie prostriedky by takáto integrácia „zhltla“. A či/kedy by sa prejavila ich potenciálna efektivita.

Celkom prekvapivé boli pre mňa Blaškove programové body, ktoré sa netýkali Bratislavskej samosprávy, ale Európy a členstva v Únii. Podľa neho je totiž novou výzvou možné členstvo Ukrajiny v EÚ. Ak sa tak stane, mali by sme vraj žiadať o tom, aby sa hlavným mestom Únie stala Bratislava a ťažisko európskej vlády presunúť práve smerom na východ. Vo Viedni by sídlil parlament, ostatné vládne budovy na území medzi Jarovcami, Rusovcami a Čunovom. Idea je idea, no vzhľadom na – podľa môjho skromného názoru- tretie husle, ktoré v celej Európskej Únii hráme si neviem ani len tipnúť, kto by sa za nás odvážil ísť do Bruselu lobovať. Žeby samotný kandidát na župana..?

Zmienka padla i o rozšírení siete cyklotrás, dobudovania infraštruktúry či vytvorenia prechodnej meny s Českou republikou v prípade, že by Eurozónu opustila čo i len jedna krajina. Samotné umiestnenie brífingu plne vystihovalo stav samosprávy a snahu o jeho zlepšenie – okrajová časť Petržalky, kde sú Blaškove bilboardy vylepené by nutne potrebovala zmenu k lepšiemu. Celkovo možno označiť volebný program, odprezentovaný v krátkosti pred zástupcami médií ako pomerne inovatívny a nekonvenčný. Stále si však myslím, že Slovensko je pomerne konzervatívny štát, ktorý reaguje na zmeny veľmi nepružne.

Aj napriek tomu, že Bratislavu – mnohí aj nie príliš lichotivo- označujú za náprotivok zvyšku Slovenska, aj tu je čo meniť. V prvom rade sa však musí zmeniť okruh ľudí, ktorí budú mať pod palcom to, či sa zajtra budeme mať v našom meste o niečo lepšie. Kandidatúra bývalého žurnalistu, dnes odborníka na duševné vlastníctvo nie je stratená, no je otázkou, či sa mu podarí poraziť tradičné zmýšľanie ľudí. Tí totiž na jednej strane nadávajú na všetky známe tváre, každé štyri roky však vhodia do urny lístoček s ich menami. Ak vôbec prídu…

Foto: autorka, archív autorky

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?