Publikované: 12.02.2022

Briti dnes opakujú politiku spred WWI

28. júna 1914 bol v bosnianskom hlavnom meste Sarajevo zastrelený srbskými vrahmi arcivojvoda Ferdinand, následník rakúskeho trónu. Atentátnici boli členmi „Čiernej ruky“, ktorá tvrdila, že sa venuje oslobodeniu Srbov spod cudzieho útlaku. Bosnu pred šiestimi rokmi anektovalo Rakúsko od Osmanskej tureckej ríše a Srbsko si nárokovalo, že táto krajina je právom jej. Rakúsko bolo spojencom Nemecka; Rusko, Francúzsko a Anglicko boli patrónmi Srbov. Reťazec udalostí vyvolaných balkánskym atentátom viedol k tomu, že ruský cár nariadil svojej armáde zmobilizovať sa; Nemecko odpovedalo. V priebehu niekoľkých týždňov sa rozpútala najničivejšia vojna dvadsiateho storočia.

To, ako Británia spustila vojnu, je štúdiou imperiálnej metódy rozdeľovania a panovania a vytvárania a manipulácie nacionalisticko-šovinistických hnutí, ktoré charakterizovali modernú Európu najmä od revolúcií v roku 1848, ktoré riadil britský premiér Lord Palmerston. Briti využívali svoje balkánske aktíva (v spojení s destabilizovaným Francúzskom) na blokovanie eurázijského ekonomického rozvoja. Toto bol ich plán v prvých rokoch tohto storočia, ako to malo byť opäť po znovuzjednotení Nemecka v roku 1989. Stratégiou vtedy, ako aj teraz, bolo najprv uzavrieť Entente Cordiale s Francúzskom (1903-04), a potom Trojitá dohoda, ktorá vtiahla Rusko do siete britskej manipulácie

King Edward VII
Britský kráľ Edward VII: Prvá svetová vojna bola spôsobená ním, jeho geopolitikou, diplomaciou, agentmi a systémom spojenectiev. Rovnakú stratégiu dnes používa britská oligarchia, pričom hlavným bodom vzplanutia je opäť Balkán.
  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?