Publikované: 16.02.2014

Budú voliť aj euroskeptici?

Prídite voliť!

Spolužiak z gymnázia mi dal po mojom predstavení kandidatúry priamu otázku:

“Som euroskeptik a podobne je na
tom aj väčšina mojich známych, tak by som si radšej ujasnil nejaké veci. V provom rade, čo sú to vlastne tie eurofondy? Už roky sa nás snažia politici a média presvedčiť, že je to nejaký zázračný všeliek na všetky problémy, ale odkiaľ tie peniaze vlastne pochádzajú? Je to nejaká pôžička, ktorú budú naše budúce generácie splácať? Tlačí si tie peniaze Brusel na nejakej tlačiarni a potom ich štedro rozdáva?”

Moja odpoveď: Eurofondy nie sú pôžičky. Každý členský štát platí mesačne do spoločnej kasy EÚ. Odvody sú trojaké – clá/poplatky z dovozu do EÚ, podiel z DPH a podiel z hrubého národného primu (GNI). Menej ako 10% z vybraných prostriedkov, no stále priveľa, je použitých na administráciu. Zvyšok príjmu EÚ je prerozdelený medzi členské štáty prostredníctvom “eurofondov”. Slovensko čerpá oveľa viacej financií z EÚ ako odvádza. Silnejšie ekomoniky odvádzajú viacej ako čerpajú. Konkrétne fondy z ktorých sa platia projekty na Slovensku sú Európsky fond pre regionálny rozvoj, Európsky sociálny fond, Kohézny fond, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka, a Európsky fond pre námorné otázky a rybné hospodárstvo.

Jeden z deklarovaných záujmov EÚ je postupné vyrovnávanie rozdielov medzi členskými štátmi, na čo by mali slúžiť práve eurofondy. Problém nie je v myšlienke ako takej, ale v jej implementácii. Spôsob, akým sú odvody daňových poplatníkov Nemecka, či Holandska použité na Slovensku nie je zďaleka optimálny z pohľadu vyrovnávania rozdielov medzi členskými štátmi. Blokovať či tunelovať eurofondy, dolovať províziu kde projekt je považovaný za hlušinu, hoci je to z pohľadu Slovenského parlamentu v poriadku, nie je ani podnikanie, ani šikovnosť. Je to obyčajné sprosté okrádanie občanov s následkom zaostávania Slovenska za svojím potenciálom. Chcem a viem tento problém riešiť tam, kde sa to ešte dá – v europarlamente.

O využívaní eurofondov pridelených Slovensku rozhoduje priamo Úrad vlády SR. Môj plán, v rámci kompetencií europoslanca a realistických šancí na úspech môjho návrhu legislatívy na pôde europarlamentu, je odblokovať nevyužité eurofondy a použiť ich na priame financovanie kvalitného vzdelania a stáží vo svete. Použitie prostriedkov podľa môjho návrhu je neskorumpovateľné, nevytunelovateľné a priamo prístupné každému občanovi Slovenska. Takéto použitie časti eurofondov poskytne Slovenským občanom dlhodobý individuálny i koletkívny prínos.

Pozitívna zmena je len a len v rukách voličov. Čím viac čestných, neskorumpovaných politikov stojacich na vlastných nohách, zodpovedných voličom a nie stranám, nás bude reprezentovať, tým väčšia šanca na lepší život. Prídite voliť!

  • SlabéVýborné (0 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

0

Komentárov 1 - 10 z 0Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Komentárov 1 - 10 z 0Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?