Publikované: 02.06.2015

Byť či nebyť v druhom pilieri? Východiská pre rozhodovanie

Do 15. júna 2015 je otvorený druhý dôchodkový pilier. Rozhodnutie, či máte byť v druhom pilieri je dôležité pre váš budúci dôchodok. Seriál článkov “Byť či nebyť v druhom pilieri” má za cieľ uľahčiť vaše rozhodovanie.

*

„Štátny“ prvý pilier, „súkromný“ druhý pilier

Prvý pilier je “štátny” – naopak úspory v druhom pilieri sú majetkom občanov. Výška dôchodku z prvého piliera závisí od viac, či menej zodpovedných rozhodnutí politikov a mala by závisieť od ekonomickej kondície štátu v čase výplaty dôchodkov. Od roku 2004 sa zákon o sociálnom poistení zmenil 44 krát… Výška dôchodku z druhého piliera závisí od výšky príspevkov občana – sporiteľa, správnej voľby dôchodkového fondu a od investičnej stratégie dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS).

Demografický vývoj

Druhý pilier bol v roku 2005 zavedený z dôvodu nepriaznivého demografického vývoja. V čase, kedy odíde do dôchodku silná generácia dnešných štyridsiatnikov – a to je 90 tisíc ľudí v jednom ročníku, začnú pracovať dnešné deti, ktorých je len 50-55 tisíc v jednom ročníku. Pôrodnosť na Slovensku je aktuálne 1,4 dieťaťa na jednu ženu a to sú pre budúcich dôchodcov veľmi zlé správy. Nízku pôrodnosť pritom nevyvažuje prílev imigrantov – práve naopak, desaťtisíce mladých ľudí zo Slovenska študuje v zahraničí a väčšinou tam aj zostanú. Vzorec pre výpočet dôchodku zo Sociálnej poisťovne sa preto v budúcnosti zákonite zmení. Dôchodky z prvého piliera budú v prepočte na hrubú mzdu omnoho nižšie ako teraz.

Už dnes je prvý pilier v deficite

Už dnes sú dôchodky z prvého piliera dotované štátom. V roku 2014 bol príspevok štátu (bez vplyvu zavedenia druhého piliera) vyše 400 miliónov eur. Teda už dnes odvody pracujúcich nestačia pokrývať sumu, potrebnú na výplatu dôchodkov z prvého piliera. Aj to je dôkazom prečo je druhý pilier potrebný.

V prvom pilieri sa uplatňuje princíp solidarity

V prvom pilieri sa uplatňuje princíp solidarity a tak to zrejme bude aj v budúcnosti. Preto je dnes prvý pilier nevýhodný pre ľudí s príjmom nad 1000 eur mesačne. O pár rokov bude prvý pilier nevýhodný pre všetkých ľudí s príjmom nad úroveň priemeru na Slovensku. Naopak druhý pilier je nevýhodný pre ľudí s výrazne podpriemerným príjmom ktorí pôjdu do dôchodku už o niekoľko rokov.

Prvých 7 rokov existencie druhého piliera – zmarená príležitosť

Prvých 7 rokov existencie druhého piliera bolo zmarenou príležitosťou na vyššie zhodnotenie úspor sporiteľov. Nezmyselné garancie vo všetkých fondoch a obmedzenia možností investovania, ktoré zaviedla prvá Ficova vláda, obrali sporiteľov o stovky miliónov eur…

Od roku 2012 sa však možnosti investovania výrazne zlepšili a najmä – zaviedli sa indexové fondy. Z pohľadu 40 rokov ich existencie vo svete sú indexové fondy najvýhodnejší a pritom relatívne bezpečný spôsob investovania - zhodnotenie úspor dosahuje vo svete v priemere vyše 5% ročne nad úroveň inflácie, čo je omnoho viac, ako rast miezd.

Indexové fondy na Slovensku zhodnotili úspory sporiteľov za 3 roky od ich zavedenia o vyše 15% ročne. Pri účasti v indexových fondoch je druhý pilier zaujímavý aj pre občana s nižším príjmom – zhodnotenie jeho úspor bude vyššie, ako očakávaný dôchodok z prvého piliera v budúcnosti. 

Zavedenie minimálneho dôchodku

Od 1.7.2015 sa na Slovensku zavádza tzv. minimálny dôchodok. Podľa zákona ktorý na poslednú chvíľu zmenili poslanci za stranu SMER v parlamente, sú pri určení výšky minimálneho dôchodku znevýhodnení dôchodcovia, ktorí boli v druhom pilieri. Tu však možno predpokladať, že táto nespravodlivosť sa v krátkom čase odstráni. Ak sa tak stane, tak garancia minimálneho dôchodku bude zárukou pre ľudí s nižším príjmom (do 500 – 600 eur mesačne), že ak by aj bol pre nich druhý pilier nevýhodný, štát im doplatí potrebnú sumu do minimálneho dôchodku. Napríklad pri 30 odpracovaných rokoch bude minimálny dôchodok 272 eur, pri 40 odpracovaných rokoch 314 eur. Nízky príjem tak nebude dôvodom neúčasti v druhom pilieri.

Zvyšovanie dôchodkového veku

Už dnes sú platné legislatívne zmeny, ktoré oslabujú prvý pilier. Od roku 2017 sa začne zvyšovať dôchodkový vek (vek, odkedy môže občan požiadať o dôchodok z prvého piliera). Približne každých 5 rokov sa dôchodkový vek zvýši o jeden rok. O 15 rokov  bude dôchodkový vek 65 rokov alebo viac. Od roku 2018 sa zníži valorizácia dôchodkov v prvom pilieri. To sú kroky, ktoré v blízkej budúcnosti zhoršia možnosti vyplácania dôchodkov z prvého piliera.

Predpokladané legislatívne zmeny

Každá zodpovedná vláda bude musieť urobiť v budúcnosti ďalšie legislatívne zmeny na prospech sporiteľov – ľudí ktorí sa rozhodli pre druhý pilier. V prvom rade sa musia zmeniť pravidlá pre krátenie dôchodku z prvého piliera pre sporiteľa. Tie sú dnes výrazne nespravodlivé, pretože nezohľadňujú skutočný pomer odvodov do prvého a do druhého piliera. Zmeniť sa musia aj pravidlá pre výplatu dôchodkov z druhého piliera na prospech občanov. Dôchodky z druhého piliera tak budú v budúcnosti výhodnejšie ako dnes.

Dedenie v druhom pilieri

Druhý pilier má jednu pragmatickú výhodu - v prípade predčasného úmrtia sporiteľa jeho dôchodkové úspory v druhom pilieri zdedia pozostalí (podľa štatistík sa 20% ľudí nedožije dôchodkového veku). Ak teda „radi“ hovoríte, že sa dôchodku nedožijete – mali by ste byť v druhom pilieri.

pokračovanie v ďalšom článku.

*

Odporúčania:

1. Ak máte menej ako 40-45 rokov, vstúpte do druhého piliera bez ohľadu na výšku vášho príjmu.

2. Ak máte viac ako 55 rokov a príjem do 600-700 eur brutto mesačne bez predpokladu zlepšenia, vystúpte z druhého piliera.

3. Vo veku 45 – 55 rokov sa rozhodujte na základe osobných preferencií (sledujte ďalšie články seriálu).

4. Ak ste v druhom pilieri, resp. vstúpite do druhého piliera a máte menej ako 52 rokov, zvoľte si indexový fond.

*

Seriál vznikol v spolupráci s odborníkom na investovanie Petrom Cmorejom.

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?