Publikované: 14.05.2022

Čaká sa na rozsudok

USA nemajú ústavný ale najvyšší súd. Tento týždeň republikáni v Senáte v pomere 49:51 zablokovali legislatívny návrh, ktorý by zakotvil právo na potrat do federálneho zákona (1).
Bezprostredným dopadom draftu rozsudku Najvyššieho súdu USA, ktorý bol navrhnutý vo februári, by bolo ukončenie polstoročnej záruky federálnej ústavnej ochrany práv na umelé prerušenie tehotenstva a umožnenie každému štátu rozhodnúť o obmedzení alebo zákaze potratov. Nie je jasné, či došlo k následným zmenám v návrhu (2).

Čaká sa na vyhlásenie rozsudku NS USA vo veci Roe verzus Vade z roku 1973, ktoré má prísť v júni a zjednotiť legislatívu vo veci umelého ukončenia tehotenstva Únie, ktoré postavilo na nohy celé USA v konflikte liberálnych neomarxistických demokratov a „konzervatívnych“ republikánov. Liberálni demokrati neomarxistickej ultraľavicovej proveniencie tvoria a kreujú ľudské práva v opore o nič. Do hláv žien cez feministické hnutie pro choice vs. pro life vtĺkajú tento a podobné bludy o slobode a práve na potraty:

Prvý bod návrhu rozsudku (v prípade ústavného súdu nálezu): “Myslíme si, že rozsudok Roe a Casey musí byť zrušený. Ústava USA nehovorí o potrate a žiadne takéto právo nie je implicitne chránené žiadnym ustanovením Ústavy USA…“ Viac tu: (3):

Posledná veta z desiatich bodov vyššie: “Právomoc regulovať potraty sa musí vrátiť ľuďom a ich voleným zástupcom.
Konštatujem vyhýbavý verdikt (návrh) NS USA. Umytie si rúk. Urobil to Pilát s Ježišom. Umožní sukcesívne zmeny zákona podľa výsledku volieb. Rozsudky NS USA majú právnu silu ústavných zákonov.

Ľudský život je hodný ochrany od počatia, narodenia po prirodzenú smrť. Potrat nie je základné ženské právo, je akcesorickým právom zo zákona, ktoré vzniká, ak tehotenstvo ohrozuje život gravídnej ženy a iná možnosť voľby neexistuje. Rozhodnutie znásilnenej tehotnej ženy je na vôli ženy v opore o základné právo na výhradu vo svedomí. Iné osobné dôvody ženy žiadajúcej o potrat nie sú kvalifikované dôvody. Počatý plod v tele tehotnej ženy nie je vlastníctvom ženy. Vlastníctvom ženy je len jej prázdna maternica. Rozhodnutie nemôže byť len na svojvôli a slobodnej voľbe tehotnej ženy. Má základné právo len neotehotnieť. V sporných prípadoch má rozhodnúť súd.

Opakované zmeny slovenského zákona nevedú k uspokojivému koncu a to súladu s Ústavou SR. Ešte horšia situácia je v rigidne katolíckom a bigotne mariánskom Poľsku. Ak by EÚ vrátila sa od liberálnej k štandardnej demokracii (už ani tá, nefunguje) a prestala blúzniť o neomarxizme a neexistujúcich základných právach a pseudo právach, v rámci tzv. reprodukčného zdravia a práv žien, jednotná ľudsko-právna legislatíva v súlade s taxonómiou základných ľudských práv a slobôd aj o umelom ukončení tehotenstva by ukončila potratovú turistiku a biznis.
Do diskurzu pridajte ochranu rodiny založnej manželstvom muža a ženy, cez prizmu demografie: starnutie ekonomicky aktívneho obyvateľstva bez náhrady, problematiky dôchodkového zabezpečenia a pozornej starostlivosti aj o nie vždy chcené potomstvo. Ubudne kontra a rekontra “budem, chcem-nechcem rodiť deti” a bude o jednu samozrejmú politickú  agendu ako sociálno-ekonomické jablko sváru menej…
…a čerešnička na progresívnej ultra ľavicovej agende; rodová rovnosť žien a mužov? Tvrdenie, že ženy a muži jedno sú, je lož! Neboli a nebudú! Celé zle!!! Ich jednotu zakladá len (doplnková) a participatívna či konzultatívna komplementarita! Deti môžu a budú rodiť len ženy! Štát zakladá jadrová rodina založená manželstvom muža a ženy. Aby rodina bola hodná takého označenia, manželia musia splodiť aspoň jedno spoločné dieťa. Nevidím problém v počte žien v politike ani v tom, ak sa žena rozhodne letieť na Mars. Nie rovnosť ale komplementarita mužov a žien zakladá starostlivosť o spoločné biologické alebo adoptované deti ako u Ammy Connie Barrettovej, sudkyne Najvyššieho súdu USA. Možností riešení je dosť, chce to zdravý rozum a dobrý zákon o rodine. Trvácnosť párového spolužitia zakladá jeho kompatibilita. Pre manželstvo treba dvoch, na rozvod stačí jeden.
Slovenská ústava popri definícii manželstva musí spoznať aj definíciu pojmu rodina. Zákon o rodine zmieňuje ochranu a podporu “všetkých typov rodín” aj pseudo a umelých rodín, rodine založenej manželstvom muža a ženy s aspoň jedným biologicky spoločným dieťaťom  podružných… teória štátu a práva nepozná tradičnú ani netradičné rodiny, pozná len jadrovú nuclear family. Modus vivendi a operandi je význam a obsah lexikálnej jednotky rod, rodiť. Definiens sa odvodzuje od definienda.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?