Publikované: 19.09.2014

Cameronovo víťaztvo

Alex Salmond je politik, ktorý dokázal zmobilizovať obrovskú masu Škótov.  Títo ľudia boli k nezávislosti najbližšie za posledných 307 rokov.  Dnes sa však dozvedáme, že Škótsko bude stále súčasťou Veľkej Británie.

Dnes povedali Škóti nie. Čo to pre nich znamená?

V histórii Škótska bolo niekoľko svetlých momentov, kedy si Škóti mysleli, že budú mať vlastný štát. Spomeňme si na Williama Wallaca, ktorý je ikona škótskej vojny za nezávislosť. Faktom však  zostáva, že táto päť miliónová krajina je od roku 1707 súčasťou britského kráľovstva. Čo sa týka kultúry, súdnictva alebo vzdelávania, tak majú všetko vlastné pod svojou správou. Bitka pri Cullodene v roku 1746  bola poslednou bitkou za nezávislosť Škótska. Ondrejský kríž má však od roku 1999 svoj vlastný parlament, kedy sa prvýkrát po 300 rokoch dostal spod vlády parlamentu Londýna

Referendum, ako znak demokracie a slobody

Posledné dva roky opäť ožili nálady za YES a stredoveké bitky nahradilo rozumné a slobodné referendum. Volebná účasť tohto referenda presiahla 84 percent voličov, čo je úžasný záujem o veci verejné. Mohli by sme si brať príklad, keď už sme pritom. Väčšina Škótov vyslovila NO, ale Škótsko sa zmení. Už teraz prisľúbil Londýn väčšie právomoci. Slobodné rozhodnutie Škótov  je potrebné rešpektovať a myslím si, že v demokraciách sa takto majú riešiť problémy a národné spory. Je to pekná ukážka toho, ako si demokracia dokáže poradiť s národnými ťažkosťami.

Posilnená demokracia

Toto referendum bolo veľmi dôležité nie len z pohľadu Škótov. Ak by väčšina hlasovala za nezávislosť, tak by to mohlo vyvolať medzinárodný záujem o iné nezávislosti, ako napríklad Katalánsko, Severné Írsko…

Demokracia vo Veľkej Británii je však týmto rozhodnutím posilnená.  Je mi sympatické, že netiekla krv, ani jeden človek nie je mŕtvy a všetko prebehlo bez problémov. Takto sa v demokracii riešia spory a faktom naďalej zostáva, že demokratické štáty  medzi sebou nikdy nebojujú a nebojovali.

Cameron mal namále

Ak by sa Škótsko rozhodlo pre nezávislosť, tak by to bola Cameronova prehra a  zodpovednosť. Jeho strana by pravdepodobne utržila porážku. Je to pochopiteľné. Však keď si nedokáže udržať Škótsko, ako dokáže spravovať celú krajinu?

Spájanie Európy je budúcnosť

V časoch, kedy sú medzinárodné vzťahy veľmi napäté musí byť európske spoločenstvo jednotné a silné. Nie kvôli tomu, aby sme ovládli svet. Konkurencia je silná a spájanie a väčšia integrácia je viac ako štiepenie a nečinnosť. Cameron z tohto boja vyšiel ako víťaz a podarilo sa mu poraziť Williama Wallaca.

Adam Sipos

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?