Publikované: 18.04.2015

Centrum Simona Wiesenthala proti ukrajinskému nacizmu

 

Centrum Simona Wiesenthala odsúdilo rozhodnutie Ukrajinského parlamentu stotožniť nacizmus a komunizmus a priznať miestnym nacistickým kolaborantom status “Bojovníkov za slobodu”

 

Centrum Simona Wiesenthala
http://www.wiesenthal.com/site/apps/nlnet/content.aspx

Jeruzalem, April 12., 2015
Centrum Simona Wiesenthala ostro kritizovalo dve uznesenia Ukrajinského parlamentu (Verchovnej rady) z uplynulého týždňa, dať do rovnakej roviny zákaz nacizmu spolu s komunizmom, priznať ukrajinským kolaborantom s nacizmom status “Bojovníkov za slobodu” a dať im špeciálne zvýhodnenie.

Vo vyhlásení, ktoré dnes vydal Riaditeľ pre východoeurópske záležitosti, historik Holokaustu Dr Efraim Zuroff, Centrum označilo tieto rozhodnutia za nehorázne skreslenie histórie Druhej svetovej vojny a Holokaustu.

Zuroff píše:
“Schválenie zákazu nacizmu a komunizmu relativizuje a kladie na rovnakú rovinu najvražednější režim v ľudskej histórii s režimom, ktorý oslobodil Osvienčim a pomohol ukončiť hrôzovládu Tretej ríše. V tom istom duchu zákon vzdáva poctu miestnom spolupracovníkom s nacizmom, oprávňuje ich k ku zvláštnym výhodám a robí z Hitlerových stúpencov hrdinov, bez ohľadu na ich horlivú a aktívnu účasť pri masových vraždách nevinných Židov. Takéto pokusy prepísať históriu, akokoľvek sú dnes vo východnej Európe časté, nemôžu nikdy zmazať zločiny spáchané nacistickými kolaborantami v týchto krajinách, a len dokazujú absenciu tých základných západných hodnôt, o ktorých tvrdia, že ich Ukrajina prevzala a zaviazala sa ich naplniť pri svojom prechode k demokracii.

Pre viac informácií sa pripojte na stránku Centra na Facebooku,http://www.facebook.com/simonwiesenthalcenter/

Centrum Simona Wiesenthala je jednou z najvýznamnejších medzinárodných organizácií pre ľudské práva. Má 400000 členov v USA. Je registrovaou NGO pri medzinárodných inštitúciách, vrátane Uited Nations, UNESCO, OBSE, OAS a Rady Európy

  • SlabéVýborné (-1 skóre, 3 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?