Publikované: 04.02.2014

Cesta poznania

Akú strašnú bolesť si dokážu spôsobovať ľudia navzájom…je to až neuveriteľné. Očistec, ktorý na tejto zemi prežívame, by nás mal naučiť mnohému, no my máme potrebu neustále dokazovať našu bezchybnosť a neomylnosť. Posúvame sa ďalej po milimetroch, rozhodne nevieme kráčať míľovými krokmi, lebo ani nechceme. Vždy nás niečo vráti späť na začiatok našej cesty…zbytočný omyl, pýcha, zlosť, túžba po moci, nenávisť…Som presvedčená, že dobro je v každom človeku, len ho treba nájsť, i keď na to hľadanie je mnohokrát potrebná nesmierna dávka trpezlivosti. Vždy je nádej, že dobro zvíťazí nad zlom, tak ako oheň dokáže uhasiť voda. Každý človek, ktorého stretneme na našej ceste, nie je náhodným okoloidúcim. Narodenie, život, smrť…to všetko je kolobeh života, ktorý nám okrem radosti prináša aj mnoho bolesti, niekedy sa s ňou nedokážeme vysporiadať, no aj tu platí, že všetko chce len čas…

Dojal ma článok v Pravde, rozprávanie ruského spisovateľa Daniila Granina o leningradskej blokáde. Až pri jeho čítaní môže pochopiť súčasná generácia, koľkou bolesťou si museli prejsť nielen naši predkovia. Aká to bola ťažká a krutá doba…nacisti nechali státisíce ľudí vyhladovať na smrť v obliehanom Leningrade. Ako spisovateľ spomína, matka musela kŕmiť svoju dcéru svojím ďalším mŕtvym dieťaťom, len aby nezomrela aj ona. Ľudia nemali čo jesť, nemali čo piť, nemali nič, len svoju dušu…a tá vo veľa prípadoch nezlyhala, ukázala všetkým to dobro, ktoré skrýva vo svojich útrobách. Ľudia, ktorí prežili toto zverstvo, sú hrdinovia…dokázali si navzájom pomáhať. Najkrajšia myšlienka od Daniila Granina, ktorú si uchovám v pamäti tak dlho, ako sa len bude dať, je táto : „Nenávisť je emócia slepej uličky, bez budúcnosti. Treba vedieť odpúšťať, ale treba vedieť si aj pamätať.“

Hrôzy vojny moja generácia v Európe už nepozná, no poznajú ju stále tí, ktorí musia trpieť mocenské boje v iných krajinách. O to sú desivejšie takéto svedectvá, lebo to, čo sa dialo kedysi, sa vlastne niekde deje ešte aj dnes. Nepoučiteľní ľudia…kruh je zacyklený a nikto sa z neho nemôže dostať von…kolobeh dobra a zla, večný súboj temna a nádeje…ktorá zomiera posledná.

Hlad ničí ľudí…vo svete…smutné je, že ich ničí aj na Slovensku. Keď majú mnohí taký prebytok, ktorý je až neúnosný, sú tu medzi nami ľudia, ktorí nemajú čo do úst. Chudoba v dnešnom „civilizovanom“ svete. Načo sú nám jachty, drahé autá, prepychové vily, keď nám chýba srdce a cit? Keď nemáme pochopenie jeden pre druhého, keď nechceme pomôcť blížnemu…keď doňho radšej kopneme, ako by sme mu pomohli vstať? Načo sú nám prezidentské voľby plné zloby a zbytočného míňania peňazí? Aj prezident je len figúrka v kolobehu života, aj všetci ministri a finanční žraloci sú len figúrkami na pomyselnej šachovnici. Majú veľa a chcú stále viac a viac…

Nie nenávisť, ale len láska dokáže zázraky, dokáže zmeniť svet k lepšiemu, dokáže uzdraviť slepých, chromých a trpiacich. Ak nemáme vo svojej duši lásku, nemáme nič, aj keď sme materiálne bohatí. Pomáhajme tak, ako to dokázali vyhladovaní ľudia v obliehanom Leningrade, dajme posledný krajec chleba hladnému, pomôžme vstať trpiacemu, potrime oči vodou z lásky slepému, dajme sa napiť z tej magickej studne všetkým, ktorí to potrebujú a spoločne dokážeme poraziť zlo dobrom, ktoré vyústi z našej duše. Vždy je čas pomôcť…a verte, že to dobro sa vám vráti a vy sa pohnete nie o milimetre, ale o celé míle ďalej na ceste poznania, ktorou je život sám.

 

  • SlabéVýborné (+1 skóre, 7 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Bola to, bezpochyby, obrovská tragédia Podpísali sa na nej však nielen Nemci. Obludná je najmä úloha Stalinovho zaťa Ždanova — odmietol návrhy na zvýšenie dodávok potravín a súčasne sa sám výdatne prežieral, zatiaľ čo státisíce zomierali od hladu. A tu Daniil Granin, spisovateľ, člen komunistickej strany a vysoký hodnostár zväzu spisovateľov decentne mlčí

    1. Magda Želeňáková

      Ďakujem za Váš názor…je to doslova úbohé k čomu sa znížil Stalinov zať, sám Stalin páchal ohavnosti na svojom ľude…no pointa tohto blogu nie je v tom, čo sa dialo len počas tých rokov v Rusku, ale o tom ako sa k sebe ľudia správajú navzájom aj dnes…

      1. V tom prípade doplním ďalšiu fazetu tejto udalosti Daniil Granin bol členom komunistickej strany, nositeľ viacerých štátnych cien, a navyše predseda Leningradskej organizácie zväzu spisovateľov. Iniciatívne a rozhodne bojoval s Josifom Brodským, nositeľom Nobelovej ceny za literatúru (vylúčenie zo zväzu, znemožnenie normálnej existencie, útoky na osobu atď.). Vyústilo to do emigrácie Brodského A Brodskij nebol jediný…


  2. Magda Želeňáková

    Ďakujem za doplnenie, ale ešte raz dodávam, že tento blog nebol o ňom, má úplne inú podstatu. Samozrejme, že zločiny komunizmu odsudzujem. Môj dedko bol prenasledovaný a z jeho rozprávania viem, aké to bolo…ale tá veta, ktorú som od Granina citovala je naozaj dobrá a zmysluplná a to, čo si tam prežil mu nikto nevezme…lebo si to prežil. Ja som neposudzovala jeho ďalší život, ani som o ňom nespievala ódy, pointa je inde..,.úplne inde.

    1. Vždy som myslel, že odpúšťanie je namieste u obetí a páchateľov, ktorých osvietilo, ktorí sa poučili, ktorí prešli pokáním

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?