Publikované: 07.05.2013

Cestná infraštruktúra v Košiciach

Košice boli, sú a budú významnou dopravnou križovatkou. Pretínajú sa tu cestné ťahy sever – juh a východ – západ strednej a východnej Európy. Mesto má okrem viacero ciest, ktoré mesto spájajú s rôznymi inými mestami a krajinami aj bohatú sieť mestských komunikácií. Podrobnejšie sa však budeme zaoberať tými “vonkajšími”.

Diaľnica D1: (Bratislava – Žilina – Košice – Uzhhorod)

Diaľnica je momentálne ukončená pred bránami mesta Košice pri obci Budimír, kde sa priamo napája na cestu pre motorové vozidlá, ktorá vedie okolo Zeleného dvora priamo do mesta. V budúcnosti ak bude dokončená diaľnica bude D1tka pokračovať od križovatky Budimír až k Ukrajine.

Cesta E50: (Brest – Rennes – Paris – Mannheim – Plzeň – Praha – Brno – Trenčín – Žilina – Prešov – Košice – Uzhhorod – Mukachevo – Lvov)

Cesta, ktorá začína vo Francúzsku a končí na Ukrajine prechádza trasou diaľnice D1 od Prešova do Košíc. V Košiciach od D1tky vedie po ceste pre motorové vozidlá až k mimoúrovňovej križovatke Dargovských Hrdinov, kde pokračuje prechodom cez mestskú časť Dargovských Hrdinov a ďalej cez mestskú časť Košická Nová Ves a pokračuje v smere von z mesta na Michalovce a Ukrajinu.

Cesta E58: (Wien – Bratislava – Nitra – Zvolen – Košice – Uzhhorod – Mukachevo)

Cesta E58 v Košiciach prechádza cez mestskú časť Šaca, kde vyúsťuje na cestu pre motorové vozidlá, ktorá pokračuje od mimoúrovňovej križovatky Červený Rak do mestskej časti Barca, ďalej Sídlisko Nad Jazerom a Opátske. Pokračuje cez mimoúrovňovú križovatku Prešovská – Sečovská v smere na Michalovce a Ukrajinu.

Cesta E71: (Košice – Miskolc – Budapest – Zagreb – Hrsina)

Cesta z Košíc v smere na juh začína pri moste VSS a pokračuje cez mestské časti Barca, Šebastovce a pokračuje von z mesta na Maďarsko.

Cesta E571: (Bratislava – Nitra – Zvolen – Košice)

Cesta z hlavného mesta cez Zvolen kopíruje v meste Košice trasu cesty E58 po mimoúrovňovú križovatku Prešovská – Sečovská kde zároveň aj končí.

Ďalšie cesty vnútroštátneho významu: 68, 547, 548, 50, 68, 552

Cesta 68 smeruje do Košíc od poľských hraníc cez Prešov a popri diaľnici D1.
Cesta 547 smeruje do Košíc zo Spiša.
Cesta 552 smeruje do Košíc od ukrajinských hraníc z juhovýchodu.

Diaľničný privádzač / vnútromestský obchvat (Juhozápad – Severovýchod):

V meste Košice bol v roku 2008 dostavaný a sprevádzkovaný rozsiahly diaľničný privádzač, ktorého väčšia časť je považovaná za vnútromestský obchvat respektíve prieťah. Diaľničný privádzač vyúsťuje v mestskej časti Šaca pri mimoúrovňovej križovatke k U.S. Steel odkiaľ smeruje na mestskú časť Západ, ďalej pokračuje cez takzvaný obchvat na Sídlisko na Jazerom, ďalej na Vyšné Opátske a odtiaľ pokračuje okolo Dargovských Hrdinov a Ťahanoviec až k diaľnici D1, ktorá začína pri mimoúrovňovej križovatke pri obci Budimír. Diaľničný privádzač je označený značením cesta pre motorové vozidlá, je však doplnený na viacerých úsekoch o prechody pre chodcov a semafory. Celý úsek diaľničného privádzača tvoria zároveň aj cesty s označením: E50, E58, E571.

Severný obchvat:

V meste sa nachádza aj krátky severný obchvat, ktorý križuje mimoúrovňovou križovatkou Dargovských Hrdinov vnútromestský obchvat a končí na svetelnej križovatke Hlinková – Vodarenská.

Nové cesty:

V pláne je dobudovanie diaľnice D1 smer Urajina, rýchlostnej cesty R2 ako vonkajšieho obchvatu mesta a taktiež smer Zvolen a rýchlostnej cesty R4 smer Maďarsko.

Mimochodom v meste sa nachádza dohromady 13 mimoúrovňových križovatiek a 8 cestných mostov ponad rieku Hornád.

 

Niektoré zdroje označujú vnútromestský obchvat ako rýchlostnú cestu R4.

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?