Publikované: 13.06.2020

Churchill v ohrození

V rámci prípravy na protirasistické protesty, ktoré sa môžu alebo nemusia uskutočniť tento nadchádzajúci víkend, bola vykonaná preventívna ochrana pamätníkov v centre Londýna…

https://www.indy100.com/article/boris-johnson-churchill-statue-back-lives-matter-anti-racist-protests-9562891
Boris Johnson v sérii tweetov napísal, že je „absurdné a hanebné“, že socha Winstona Churchilla musela byť zabavená kvôli obavám, že by sa mohla demolovať.
Johnson uviedol, že bývalý premiér za vojny vyjadril názory, ktoré sú pre nás dnes „neprijateľné“, ale zostal hrdinom za záchranu krajiny pred „fašistickou a rasistickou tyraniou“.
Mestská Rada Westminster radšej ako prežiť riziko potenciálne násilných incidentov v mene záchovy sochy Winstona Churchilla, vybudovala ochrannú skrinku.
Iní však obvinili Johnsona, že sa snažil odvrátiť pozornosť verejnosti na diskusiu o sochách od zlyhaní vlády v riešeniach korona krízy.
Problém s personalizovanou históriou je založený na kontroverzii príbehov v sochách zvečnených osôb.
Americká občianska vojna alebo vojna Severu proti Juhu bol vojnový konflikt, resp. občianska vojna, ktorá prebiehala v Spojených štátoch amerických od roku 1861 do roku 1865 medzi severnými štátmi, často nazývanými Únia, Sever alebo Yankees, a štátmi južnými, označovanými ako Konfederácia, Juh, Rebeli alebo Dixie.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%A1_ob%C4%8Dianska_vojna
V USA vlastne táto vojna pokračuje. Preto aj útoky na predstaviteľov a protagonistov otrokárskeho systému, ktorým boli dotknutí dnes neprimerane zasahujúcou políciou Afroameričania…
No, ak k tomu dochádza, nemalo sa v USA začať na prvom mieste Kolumbom? Že nie? Čítajte:
V USA pri demonštráciách boli 11. 6. naskutku odstránené sochy Kolumba aj konfederačného prezidenta USA z rokov 1861-65 Jeffersona Davisa. Pokračujú tak „procesy“  odstraňovania symbolov kolonializmu a otrokárstva. Od Reuters a AP prevzali:
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/demonstranti-v-usa-strhli-sochy-kolumba-i-obhajce-otrokarstvi/1901112
Churchill ako vodca a obrany boja UK proti útokom hitlerovského Nemecka, ale aj predstaviteľ európskej kolonizátorskej mocnosti…
https://sk.wikipedia.org/wiki/Spolo%C4%8Denstvo_n%C3%A1rodov
Bol vandalizmus a odstraňovanie sôch v USA inšpirovaný českou kauzou maršál Konev?
Mám blízo k názoru, že odstraňovať hmotné artefakty histórie v dobrom a zlom, je odstrihávaním sa od minulosti…
Na európskom kontinente sú snahy o prepisovanie histórie II. svetovej vojny, čo má za následok  ďalšie dôvody pre nevraživosť na osi EÚ-RF-USA.
Prídu na rad aj učebnice dejepisu?
Čaká nás nová, svetlejšia a krajšia budúcnosť? Alebo prázdna amnézia, na ceste do pekla?

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?