Publikované: 24.05.2020

Čím horšie, tým lepšie a bohatší

Vojny a krízy prinášajú víťazov a porazených. Ak kto vie, zarobí a bohatne aj na koronavíruse. Zuckerberg zarobil počas karantény vyše 30 miliárd dolárov. Ďalších uvádza Forbes.

Milionári zo zoznamu 25 najbohatších ľudí na svete zarobili celkom 255 miliárd dolárov. do dvoch mesiacov od pandémie koronavírusov. Oznámil to Forbes.
„Kombinované bohatstvo 25 najbohatších ľudí na zozname svetových miliardárov Forbesu je o 255 miliárd dolárov viac, ako keď americký akciový trh dosiahol 23. marca priemerné pandemické minimum,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg získal v týchto dvoch mesiacoch najviac, jeho majetok sa zvýšil o 31,4 miliárd na 86,5 miliárd dolárov.
Druhým najväčším ziskom je zakladateľ a vedúci online obchodných platforiem Amazon, najbohatší muž na svete podľa spoločnosti Forbes Jeff Bezos. Zarobil 29,9 miliárd dolárov, čím zvýšil jeho majetok na 146,9 miliárd dolárov.
Tretím bol šéf spoločnosti Reliance Industries Limited Mukesh Ambani, ktorý zvýšil svoje bohatstvo o takmer 20 miliárd dolárov.
Medzi 25 najbohatších ľudí – 16 ľudí zo Spojených štátov, traja ľudia z Francúzska a Číny, ako aj jeden podnikateľ zo Španielska, Indie a Mexika.
Zmena veľkosti bohatstva miliardárov sa odhadovala od 23. marca do 22. mája.
https://ua.112.ua/ekonomika/tsukerberh-pid-chas-karantynu-zarobyv-ponad-30-mlrd-dolariv-537074.html
Zdroj (menný zoznam): https://www.forbes.com/sites/jonathanponciano/2020/05/22/billionaires-zuckerberg-bezos/#3545c7de7ed6
Z učebnice základných ľudských práv a malá „filozofická“ úvaha:
Všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti a právach (veno pri výstupe z lona matky). Neplatí vždy a všade (globálny rozmer miery ekonomického bohatstva, chudoby a sociálneho prostredia, z ktorého sme vzišli).
Rómov neriešim. Pre toto etnikum je príznačná ich mentalita (fylogenetika).
Okrem príjmov a sociálnych dávok zo zákona odčerpávajú zo štátneho rozpočtu cez „vládnych splnomocnencov“ a osobitný aparát, významnú špeciálnu časť štátneho rozpočtu na ich sociálnu inklúziu a integráciu do spoločnosti. Už 30 rokov… (česť výnimkám; pôvod a život v podnetnom prostredí).
Každá ľudská bytosť má právo na dôstojný život od počatia po prirodzenú smrť. Ľudia sú si ale rovní len pred zákonom. Inak nie.
Potenciál dôstojného života zakladá prostredie a podmienky, do ktorých sa rodíme. Po dobu života budujeme, zveľaďujeme alebo strácame svoju dôstojnosť (sebreflexia, hodnotenie spoločnosťou). Zjednodušene: Nomen omen.
Nie vždy život v bohatstve možno označiť za dôstojný. Často platí opak. Extrémna chudoba je extrém. Skôr než o dôstojnosť ide o boj o holé prežitie.
K venu patrí aj titul: Homo sapiens, sapiens (rozum a mentálna výbava ľudských bytostí ako osôb). To je ale často prehnané a nadsadené.
Starý rímsky zákon pozná aj pojem nasciturus: Zakladá všetky základné práva a práva, je to aj dedičské právo počatého plodu, ak sa dieťa narodí živé (neumrie v lone matky, alebo nepotratené). Prvé i druhé mi vyšlo. Prežil som aj svoj pôrod.
Ako to dopadlo s dedičstvom: Môj strýko bezzemok, žijúci v podnájme, mi odkázal, aby som prišiel dediť všetku jeho pôdu. Prišiel som, vzal som si dva kvetináče s muškátmi a odišiel. Zrejme je jasné, že nebol žiadny Zuckerberg ani Bezos…
Pamätníci mi “prišli na pôžičku” od českého komika Miloslava Šimka, taká blbosť by mi nenapadla. Bol autorom aj “korupcie” pri získavaní zľavy na vstupnom do ZOO so školskou triedou: “Nechci slevu zadarmo! A vytáhl z kapsy stokorunu.”
Nie všetci môžeme byť boháči. Treba k tomu mentálnu výbavu, podmienky, ktoré si (ako populačný štandard) vytvárame sami, prácou na sebe (vzdelanie) a zmysel pre podnikanie…
Ide o typy individuálnej špecializovanej inteligencie, tak ako talent a nadanie pre špičkové výkony vo vede, športe, umení, literatúre, hudbe…
Platí zrejme aj pre osoby vyššie (Forbes). Aj pre Georga Sorosa (talent pre burzové špekulácie).
Základným ľudským právom je aj právo mať, vlastniť  slobodne nakladať so svojím majetkom a kapitálom.
Cezhraničný pohyb kapitálu si tieto persóny nechali uľahčiť Schengenom (mantra hodnôt EÚ). V definícii Schengenu sa ale ľudská osoba stráca v kapitále, pre kapitál…
Lepšie platená práca, štúdium, je to aj vzdelávací program Erasmus, súkromný cezhraničný pohyb ľudí, osôb, turizmus; všetko slúži a hýbe ľuďmi, pre podnikanie a kapitál…
Či si to uvedomujeme, či nie, vo sfére globálneho kapitalizmu sme „živé ekonomické jednotky“ s hodnotou plus alebo mínus, nula alebo jedna.
Kapitalizmus sa pritom tvári ako filantropicky altruista: Existuje predsa pre ľudstvo. Ale, je to tak, alebo naopak (rebríček Forbes hore)? Kryjú sa „filantropiou“. Príklad: George Soros. Bill Gates a Covid-19.Aj vo vzťahu k Covid-19 vidno dve priority proti sebe: Ľudské zdravie a život verzus ekonomika. Práve sa „rieši“ politikum: NEDEĽA. Typická ukážka konfliktu na osi ľudské práva a slobody verzus ľudské slobody a práva. Sulíkovci a ich „teplé rožky“ verzus významne väčšinový ostatok plus viac-menej nenamietajúci obchodníci…
Dnes v „politickej karanténe“ exprezident  Andrej Kiska: „Ľudské práva nesmú byť nadradené obchodným záujmom!“: https://www.youtube.com/watch?v=RVVPiCgmibM
To je ľudsko-právny hyenistický extrémizmus, so znakmi fašizmu, potláčajúci slobody a práva ľudí: Dá sa subsumovať pod špeciálnu časť trestného zákona (extrémizmus, nacizmus, fašizmus), podľa ktorej sú a boli už odstíhané známe osoby (…). Dochádza, či nedochádza?
Voľné, predtým pracovné soboty, s obchodmi do 12-tej (nedele samozrejmosť!) boli výdobytkom socializmu. Čo všetko sme po roku 1989 získali a čo stratili?
Hoc nám vládlo „ústredné kúrenie“ o žiadny komunizmus nešlo. Žial, bol to stalinizmus. Československo bolo ľavicovou sociálnou “takmer” demokraciou, s vládou „komunistov“ a stalinistov do marca 1953, keď režim po smrti Stalina pod Chruščovom postupne zvolnieval až do Pražskej jari, ktorú “stopol” Brežnev…
Všetky „komunistické“ režimy, počnúc stalinským, dnes Čína, Severná Kórea, sú len hybridy a spotvoreniny pseudo komunizmu.
Komunizmus je utopická ideológia ako ideológia liberalizmu a neomarxizmu (nová progresívna ľavica). Jej proletariátom dnes nie je robotnícka a roľnícka trieda, ale rôzne okrajové „pseudo menšiny“.
Chcú nastoliť rovnosť väčšiny a menšín; hrozba totalitnej diktatúry s podporou OSN a EÚ: https://www.conservapedia.com/Homo-fascism
Tlačia nám do hláv pseudo ľudské „slobody a práva“. Potrat (zabitie, vražda) bez kvalifikovaného dôvodu má podľa OSN a WHO byť základné ženské právo (depopulačné opatrenie). Miesto pre rodivé moslimky. Budovanie islamského Chalifátu EÚ bude pokračovať. Slovanské národy majú „zmiznúť“ z mapy východnej EÚ v súbehu s oslabením kresťanstva, národovectva a vlastenectva.
Procesy multikulturalizácie EÚ pokračujú (súčasť neomarxistickej ideológie a Kalergiho plánu; laureátkou Kalergiho ceny je mimo iných aj Angela Merkel).
Maďarsko čelí rozsudku Súdneho dvora EÚ (azylové právo). Lebo Kalergiho plán. Na stole je konflikt vnútri NATO (Turecko verzus Grécko a utečenci). Lebo Kalergiho plán. Vidno aj, koľko metrov a kde, má medzinárodné právo. Lebo Kalergiho plán.
Korónová kríza v spojení s krízou kapitalizmu mení a zmení všetku globálnu ekonomiku a svetovú geopolitiku (mocenské pomery).
V leteckej doprave prežijú len najsilnejšie letecké spoločnosti, lietanie zdražie. Bežná „šedá“ hoc ekonomicky aktívna časť ľudskej populácie, nižšia stredná a ešte slabšia vrstva „dolietala“. Letenky zdražejú…
Nadnárodné spoločnosti zrejme začnú svoje fabriky a podniky sťahovať „domov“ (príklad: USA ).
Predstavte si, že „slovenské automobilky“ (VW, Peugeot…) sa vrátia do svojich národných štátov. Slovensko ostane bez vlastných zdrojov. Nemá autonómnu sebestačnú ekonomiku v základných segmentoch. Stane sa odkázané a závislé viac, než je.
Slovensko je aj samé sebou pripravované o potravinovú sebestačnosť. Pestuje repku a kukuricu ako palivo. Ďalší existenčný až apokalyptický problém: Chorobnosť a úmrtnosť včelstiev (genetické poškodzovanie a manipulácia pesticídmi a herbicídmi). A čo naše rieky a ryby, a zničené povodia vodnými elektrárňami?
Pôdohosprárstvo, lesné a vodné hospodárstvo (následky biznisu a rabovania) – katastrofa!

Musíme bezodkladne začať vyrábať vlastnú obuv, odevy, pretože Čína sa sústredí na technológie (Pr4.0); výrobu a vývoz lacných spotrebných výrobkov zastaví. Podobne zareaguje Francúzsko a Nemecko.
Slovensko stratilo bývalý štatút kvality vzdelania, aj preto nemá vlastné riadiace intelektuálne a duchové politické elity, svoju ekonomickú, potravinovú a priemyselnú sebestačnosť. Úroveň školstva stále viac klesá aj v dúsledkov vplyvo neomarxistov a sorosovcov. Zlaté a pokojné bývalé socialistické školstvo!
Nový „Marshallov plán“ obnovy EÚ po spojenej kríze bude drahý; vtiahne aj Slovensko do „dvojjadra“ EÚ. Dobre premyslené.
Ako sme na tom so zadržiavaním ubúdajúcej vody v krajine (trojročné zvyšujúce sa suchá)? Česi konajú. Ako a eko ďalej, pán minister Budaj? A čo dostavba Mochoviec? Česi konajú (Dukovany, Temelín v riešení).

Skúste sa “odpichnúť ” od vlastnej osobnej, ľudskej a občianskej, k dôstojnosti národného štátu Slovensko, ako členského štátu EÚ, v euro-transatlantických štruktúrach Westernu „s ruskou bezpečnostnou hrozbou“…
V blízkom čase sa Slovensko stane ešte menším, slabším a závislejším, než je. Bŕŕŕrrr…
Po 30-tich rokoch. Na „svetlejšie zajtrajšky“ nadlho zabudnime. Tie už boli. Prichádza aj fiskálna katastrofa…
Merkelová ide rozdávať po 300 eur na nákupy. Slovensko na to nemá zdroje, Nemecko áno (HDP aj rezervy).
Ak chcú a potrebujú, v USA si dotlačia koľko chcú. Deficit rozpočtu majú 22 biliónov dolárov a “na háku”. Toto ale zrejme musí mať dáky koniec…
V televíznych apeloch: “Buďte zodpovední!” Covid-19 cez výzvy na osobnú a kolektívnu hygienu zaznieva už aj: Nepoužívajte hotovosť, plaťte kartami! Blíži sa čas zrušenia hotovosti “z hygienických dôvodov” aj doba kampaní za celoplošné, zrejme povinné očkovanie a čipovanie. Predtým bude treba cez OSN a WHO upraviť ľudské práva a slobody! Toto nie sú konšpirácie, ale reálna budúcnosť.
Mlátia nás po hlavách reklamami. Nestíham odklikávať, prekrývajú obsahy webu. Cez mailovú poštu prenikajú aj do súkromia. Nie je možné ich zastaviť. To je terorizmus! Klamú a podvádzajú aj v ochrane osobných údajov pre ich kšefty a “marketingové” ciele. Ľudské práva a slobody verzus ľudské slobody a práva.
Jedna radosť. Hurá do “nových, lepších, krajších a užívateľsky pohodlnejších a komfortnejších technologických zajtrajškov”! Hmm…

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 4 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?