Publikované: 16.10.2019

Čo je MLM?

MLM, multi level marketing, network marketing, alebo viacúrovňový marketing nevznikol len nedávno, ako si väčšina ľudí myslí. Ja používam najradšej výraz network marketing a tak to bude aj v tomto článku. História network marketingu siaha až do dvadsiatych rokov 20. storočia. V roku 1920 bol v USA zakázaný predaj a výroba alkoholu. Cez hranicu USA a Mexika sa pašoval alkohol a pašerákov alkoholu odmeňovali nie len za množstvo prepašovaného alkoholu, ale aj za to, že privedú ďalších ľudí, ktorí budú pašovať alkohol. Takto sa zabezpečil veľmi rýchly nárast počtu pašerákov a tým aj nárast objemu pašovaného alkoholu. Tak vznikol nový spôsob distribúcie tovaru a ten sa stal prevratným.

Prvá spoločnosť, ktorá začala v praxi využívať systém  network marketingu bola v roku 1940 California Vitamins. Vyplácala bonusy svojim predajcom aj za predaj produktov nimi privedenými predajcami. Takto si mohol každý vybudovať svoju vlastnú organizáciu s využitím produktov California Vitamins. Po pár rokoch sa spoločnosť premenovala na Nutrilite a jej dvaja najlepší distribútori Rich Devos a Jay van Andel založili svoju vlastnú spoločnosť Amway. Vtedy sa začala písať éra moderného network marketingu.

V súčasnosti je network marketing považovaný mnohými úspešnými podnikateľmi a osobnosťami za najlepší obchodný model súčasnosti. Robert Kiyosaki hovorí o network marketingu ako o biznis modeli 21. storočia, pretože umožňuje ľuďom s nízkym kapitálom vybudovať celosvetové podnikanie.

Aké sú teda hlavné výhody tohto typu podnikania? V prvom rade je to výhoda nízkych vstupných nákladov v porovnaní s klasickým podnikaním. Takisto náklady na mesačnú prevádzku sú minimálne a pritom viete podnikať po celom svete (záleží to od toho, kde pôsobí daná spoločnosť). Z časového hľadiska je možné začať pracovať popri zamestnaní, dôchodku, materskej dovolenke, alebo popri vysokej škole.  Na začiatok nepotrebujete žiadne špeciálne vzdelanie, pretože všetky úspešné spoločnosti majú vlastný vzdelávací systém. Vďaka tomu sa dokážete osobnoste a podnikateľsky rozvíjať až do takej miery, že si dokážete vybudovať pasívne príjmy. Áno najväčšia podstata pre ľudí pôsobiacich v network marketingu je vybudovanie si pasívnych príjmov. To znamená, že raz dobre odvediete svoju prácu a na základe tej práce získavate pravidelné príjmy ešte veľmi dlho. Pre podnikateľov môže byť skutočná výhoda to, že nemajú žiadne starosti s administratívou, logistikou, alebo skladovaním. Najväčšia pridaná hodnota je však časová sloboda, ktorú dosiahnete samozrejme tvrdou prácou.

Takže skutočný princíp fungovania network marketingu tkvie v tom, že ľudia používajú kvalitné produkty a na základe svojich kladných referencií sa delia o skúsenosti. Samozrejme nie je to také jednoduché. Každá spoločnosť má svoj systém práce a takisto odmeňovania. V zamestnaní máte obmedzenú pracovnú dobu a deň má iba 24 hodín. Pokiaľ by ste chceli zarábať viac peňazí, museli by ste pracovať viac hodín. Keď však naučíte zarábať ľudí v network marketingu máte nárok na províziu. Preto môže mať Váš deň nie 24, ale aj 2400 hodín, ktoré vytvorí Váš tím.

Čo by ste chceli mať radšej? 100% zo svojej práce, alebo 1% z práce 100 ľudí?

To 1% z práce 100 ľudí môže byť obrovské bohatstvo. Samozrejme, že to môže byť oveľa viac ako 100 ľudí, ktorým ste pomohli zarábať peniaze. Môže byť niečo spravodlivejšie ako to, že čím viac ľuďom pomôžete zarábať peniaze, tým viac máte aj Vy? V súčasnosti nikto nič lepšie ešte nevymyslel.

Prečo si teda ľudia zamieňajú network marketing s pyramídou, alebo ponziho schémou? Tvar pyramídy má každá organizácia na svete. Či je to spoločnosť, cirkev, štát, alebo hocičo iné. Rozdiel je však v tom, že v network marketingu môže zarábať viac aj človek, ktorý sa pripojí neskôr ako jeho sponzor. Všetko závisí iba od jeho úsilia. Viete si predstaviť, že by ste zarábali v klasickom podniku viac na pozícii sekretárky ako Váš riaditeľ? Alebo to, že Váš nadriadený by sa Vám snažil pomáhať dostať na vyššiu pozíciu ako je on a radoval sa vždy, keď by Vám zvýšili plat? Rozdiel medzi network marketingom a ponziho schémou je ten, že v ponziho schémach neexistujú produkty, alebo služby. Všetky provízie sú vyplácané z registrácií nových členov. Väčšinu názorov na toto podnikanie si ľudia urobili na základe skúseností ľudí, ktorí nikdy naozaj network marketing nerobili, alebo len “skúšali”.

Veľa ľudí tvrdí, že network marketing nefunguje, pretože už vyskúšali sedem rôznych spoločností a nič nezarobili. Network marketing funguje, no nie je to žiadna skratka ku šťastiu a trvá 2-5 rokov, pokiaľ človek dosiahne veľké úspechy. Je to veľa? Porovnajte si to s štyridsiatimi rokmi v klasickom zamestnaní. Ten čas ubehne tak či tak a popri tom máte možnosť začať budovať niečo, čo budete mať vo svojich vlastných rukách.

Všetky dobré spoločnosti na svete zastrešuje asociácia priameho predaja (DSA). Takže pokiaľ si vyberáte kvalitnú spoločnosť, okrem iného si zistite aj to, či je členom tejto asociácie. Tieto spoločnosti dodržujú etické podnikanie a sú spoľahlivé. Fungujú dlhodobo a majú rastový potenciál.

Pre inšpiráciu je tu jedna výhoda, ktorú ponúkajú spoločnosti v network marketingu. Motivačné dovolenky pre svojich členov:

  • SlabéVýborné (Nikto nehlasoval)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?