Publikované: 07.10.2012

Čo je normálne a kto a čo túto normu vytvára.

Syn mi na Vianoce daroval zaujímavu knihu Freakonomics. Napísal ju šikovny ekonóm Steven Levitt s neobyčajným zmyslom uvažovat o veciach spôsobom, ktorý dokáže byť naprosto originálny a nezaťaženy názormi, ktoré na človeka útočia zo vsetkych stran od útleho detstva, cez školu a  médiá, ktorými sme  všetci, takmer neustále bombardovaní zo všetkých strán.

V tej publikácii  Freakonomics bol citovany  výraz General knowledge-Všeobecné vedomosti aj vo vyzname General opinions-Všeobecné názory. O tom čo je považované za normálne . A kto to povedomie o tom čo je normálne vytvára.

Normálne v USA je prežierať sa hamburgermi a presladenou kolou. Aké to má následky a ako  vačšina nedokáže všeobecnému názoru vzdorovať vieme asi všetci.

300 kgvážiaca žena je asi výnimka ale k100 kgsa blíži nebezpečne vysoké percento.

V súvislosti so vzťahom medzi generáciou dôchodcov /mojou-63/ a generáciou nastupujúcou do života sa vzťahy rapídne horšia.

Klasická múdrosť o vzťahu medzi generáciami popísaná v poviedke O troch grošoch je asi v dnešnej dobe považovaná za neaktuálnu.

Je mi ľúto dnešnej mladeže. Môže síce cestovat ale čo sa týka napríklad založenia rodiny sú na tom dnešni 25-35 a viac roční horšie ako sme boli my.

Hypotéka sa dá splacať väčšinou len z dvoch príjmov pri veľkej skromnosti.

Odíst do zahranicia tiež nie je absolútne riešenie. Moja dcera skončila vynikajúcu školu, Biomedicínsku fyziku. V nemocniciach pri obsluhovaní rádiologickych prístrojov su takí ľudia nenahraditeľní. Lebo keď sa lekár pomýli o jedno desatinne miesto nie je to pre pacienta žiadúce. Odišla pracovať do CERN, kde po narodení dcérky funguje bez materskej a bez dôchodkoveho zabezpečenia.

Nie žeby dôchodkové zabezpečenie pre dnešnú mládež na Slovensku bola nejaká výhra.

Média a reklama masírujú mozgy mladeži ponúkaným luxusom, ktorý sa z bežných platov nedá zaplatiť.

Veľa príbehov som si už vypočula  od rodičov, ktorí prebrali ručenie svojim deťom za byt, prípadne za vstupný kapitál na podnikanie. Bohužial veľa rodičov dopadlo pri takom ručení zle.

Takže kto sa ma v dnešnej dobe horšie mladí alebo starí?

 

Podľa mňa mladí, len vo svojej mladosti o tom nevedia.  Nevedia aká je tragédia odkladať rodinu na POTOM a užívať si luxus, lebo POTOM možno nebude. A ak aj áno, vychovávať pubertiaka v 60 by som naozaj nechcela.

Viem že problémom bude v najbližšej dobe pre Slovensko EUROVAL. A nevidím cestu na zlepšenie života bežných ľudí na Slovensku.

 

Napriek tomu vysoké preferencie strany SMER ma neustále atakujú hrôzou ako môžu ľudia stále veriť sľubom strany SMER o istotách.

 

 

 

 • SlabéVýborné (-3 skóre, 5 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

1

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Teba naplnaju hrozou nizke preferencie SaSky, ktora ide v buducich volbach vyletiet z parlamentu.

  1. Ľudmila Zajacová

   Ibrahim Maiga, uz davnejsie sledujem Vase scestne nazory. 

Komentárov 1 - 1 z 1Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?