Publikované: 14.07.2013

Čo má spoločné Tom Nicholson a Juraj Poláček?

Obidvoch na prvý pohľad spája len predvolanie na Národný kriminálny útvar (NAKA) odbor boja s korupciou

Predvolanie Juraja Poláčka

Prípad Toma Nicholsona je v čerstvej pamäti, súvisí so zverejnením uniknutých záznamov Vojenského spravodajstva, o ktorých minister obrany prehlásil že je to “kačica”, resp. “slohová úloha”. Jeho občianska statočnosť však dáva príklad, že nie každý je umlčateľný. Aj na jeho podnet polícia musí začať “kačicu” vyšetrovať a riešiť podozrenie zo sprenevery pri správe štátneho majetku.

Prípad Juraja Poláčka je staršieho dáta, súvisí so zverejnením blogu ostro komentujúcom politickú dráhu prezidenta Ivana Gašparoviča v blogu ”Vrahovia medzi nami“. Kancelária prezidenta Slovenskej Republiky (KP SR) v tomto prípade ocenila expresívny slovník autora blogu trestným oznámením na neznámeho páchateľa za ohováranie s trestnou sadzbou päť rokov nepodmienečne.

Juraj Poláček sa autorstvom blogu netají, priznal to aj vo veľkom rozhovore pre týždenník Plus 7 dní. Napriek tomu, že autorstvo blogu je neoddiskutovateľné, dlhú dobu boli pochybnosti práve kvôli  veci, ktorá KP SR priviedla k podaniu trestného oznámenia. Spomienky na poľovačku v Lešti s tragickými následkami, ktoré boli preňaté z bežne dostupnej tlače a pri ktorej zahynul človek, totiž KP SR automaticky stotožnila s osobou prezidenta Ivana Gašparoviča.

KP SR však nedokázala podať dlhé týždne vieryhodné vysvetlenie aktivít prezidenta Slovenskej Republiky a dá sa povedať, že minimálne v dvoch prípadoch úradníci KP SR klamali. Za toto zavádzanie verejnosti v KP SR neniesol zodpovednosť nik.

Bude zaujímavé sledovať ďalší vývoj káuz, ktoré svojim spôsobom budú definovať rámec slobody slova v Slovenskej republike. Oba prípady vyšetruje protikorupčná jednotka prezídia policajného zboru. Už samotné pridelenie navzájom nesúvisiacich prípadov s úplne inými obvineniami jednotke, ktorá je aspoň podľa názvu “nie príliš” kompetentná, dáva podnet na zamyslenie.

Obidve kauzy totiž majú spoločné len jedno. Ide o dve obvinenia štátnej moci voči jednotlivcovi. Možno ide o to, aby sa vytvoril precedens pre každého, kto by chcel proti mocným tohto sveta vystúpiť. Hoci sú predstavitelia štátnej moci len “služobníci verejnosti”, ľudia platení z peňazí daňových poplatníkov, osobujú si práva feudálov, nedotknuteľnej kasty.

Tom Nicholson a Juraj Poláček sú testom, pokiaľ siahajú chápadlá chobotnice naťahúce sa po každom občanovi tohto štátu. Dosiahnu aj na Vás?

 


Dopadneme rovnako ako títo demonštranti?

.

 

 

 

Zdroje :
http://hnonline.sk/slovensko/c1-60196700-nicholsona-vysetruje-policia-za-bloghttp://www.blogovisko.sk/vrahovia-medzi-nami.html
http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/do-basy-za-nazor-blog-gasparovicovi-moze-zivitelovi-rodiny-zmenit-zivot.html
http://jurajpolacek.blog.sme.sk/c/318033/Vyvodi-hovorca-prezidenta-zodpovednost.html

  • SlabéVýborné (+47 skóre, 57 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?