Publikované: 26.03.2013

Čo nám priniesla demokracia?

Vraždy, krádeže, znásilnenia…Aj takéto príklady počúvam od ľudí, ktorí tvrdia, že demokracia priniesla v značnej miere negatívne následky. Veľa ľudí si myslí, že príchodom slobody prišlo aj veľa kriminality, viac podvodov a pod.

Prečo, keď sme sa zbavili totality, nechápeme demokraciu?

V prvom rade si treba uvedomiť, že demokracia nie je idea, myšlienka, ktorá niečo ľuďom prikazuje. Na rozdiel od totality, demokracia vložila ľuďom do rúk moc a nie je autoritatívna. Mnohí však tvrdia, že práve tento systém sa postaral o to, že je viac násilia a kriminality. Môžem súhlasiť s tým, že v totalitnom režime sa možno lepšie reguluje a stráži nejaký organizovaný zločin alebo rôzne iné veci spojené s nekalou činnosťou. Tam sa skôr môžeme zamyslieť nad tým či tú nekalú činnosť nevytvára práve totalitný štát.

S príchodom demokracie však prišiel reálny obraz spoločnosti. Ukázala, akí naozaj v skutočnosti sme. Že sme ľudia zlí, dobrí, že sme schopní vraždiť, znásilňovať a robiť veci, ktoré nepatria do normálneho života. Na druhej strane však priniesla so sebou možnosť voľby a zápas o spravodlivosť. To neznamená, že demokracia priniesla spravodlivosť, ale umožnila o ňu bojovať. V totalite také niečo nikdy nebude.  Práve to si vyžaduje, aby sme pochopili podstatu slobody.

„Ale v politike len každý kradne a nič nerobí“.

Máme slobodné voľby? Máme. Môžeme meniť poslancov, vládu a výsledky nie sú manipulovateľné. Demokracia priniesla aj dôvod, ale hlavne význam ísť k voľbám a meniť veci.

Chcete si založiť vlastný podnik? Alebo chcete predávať na trhu papriku a rajčiny? Áno, máte tú možnosť – možnosť voľby. To je v zásade jeden z najdôležitejších faktov, že vy sa rozhodnete, ako si zariadite veci a len vy sami rozhodnete ako budete konať. Samozrejme v rámci zákona.

Sloboda prejavu

Toto právo považujem za najzákladnejšie. Nie je nič krajšie, ako rozmanitosť názorov, verejná súťaž a konštruktívna diskusia. Nikto nemá právo vás cenzúrovať alebo manipulovať. Už nikdy si nenechajme vziať slobodu tlače, prejavu, vierovyznania. Je to veľmi citlivé a odvíja sa od toho aj naša sloboda.

Myslím si, že by sme mali systém prispôsobiť ľuďom a nevytvárať ho umelo a ideologicky. Nič, čo je umelo udržiavané nefunguje dobre.

Ak budeme napríklad umelo udržiavať ekonomiku nejakého štátu, poskytovať pôžičky a neprispôsobíme sa realite, tak skôr či neskôr sa to prevalí (viď Grécko).

Idealizovať chod štátu alebo spoločnosti by sme vedeli asi všetci. Príbehov o ideálnom štáte už bolo veľa. Áno, sú to pekné myšlienky, len je tu jeden problém. V realite nefungujú.

Potreba reálneho myslenia

Je potrebné rozlišovať realitu od imaginárneho sveta a prispôsobovať tomu veci a v našom prípade aj systém. Demokracia sa snaží odzrkadľovať  realitu v spoločnosti. Môžeme robiť všetko v medziach zákona. Realita je len jedna a ak sa tej neprispôsobíme, tak sme odsúdení na pomalú a ťažkú sebadeštrukciu.

Absolutistická monarchia, fašizmus, nacizmus, komunizmus boli umelo vytvorené systémy. Tak aj dopadli. Fandím demokracii a prajem jej zdravý vývin.

Nikdy som nepovedal, že demokracia, je ten najúžasnejší systém. Ale tak ako povedal Winston Churchill, zatiaľ nič lepšie ľudstvo nevymyslelo.

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. bohuzial musim suhlasit, ze nic lepsie ako demokracia momentalne na svete nepozname, ale nie je demokracia ako demokracia. U nas si niekto “vybral” parlamentnu demokraciu, vo Svajciarsku je ale priama demokracia. Staci si porovnat tieto dve demokracie a hned je dufam kazdemu zrejme v com je rozdiel. Myslim si ak by sme si aj mi vybrali priamu demokraciu aka je napriklad vo Svajciarsku, som hlboko presvedcny ze nase deti a vnuci by uz neopustali nase Slovensko v takej miere ako je tomu dnes ale radi by zostavali tu u nas v rodnom “Slovenskom Svajciarsku”

  2. Koller Jan

    Dovolím si tvrdiť že 40% obyvateľov Slovenska má doslova vygumované mozgy – nie sme zrelí na to, aby sme sami rozhodovali. Pretože ešte žije medzi nami veľa ľudí ktorí spomínajú na zlatý socializmus a tí sa dajú ľavicovým populistom pred voľbami stále oklamať. My sme hovorili po roku 1989, že bude treba 3 generácie, aby sme sa dostali na úroveň demokracie vo vyspelých štátoch sveta – no mýlili sme sa – určite bude treba 1-2 pridať. Čechy sú zlým príkladom – znova a zase tam dvihli hlavy červení… ľudia si myslia, že pre nich niečo urobia – no zase sa mýlia o rok budú na nich pľuť oveľa horšie ako teraz na pravičiarov.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?