Publikované: 09.12.2013

Čo nás čaká? (1)

Napísal som na inom “blogovisku” niekoľko článkov o súčasnom vývoji peňažného systému a jeho vplyve na ekonomický vývoj. Okrem iného som  zameral pozornosť aj na predpovede o budúcom hospodárskom raste.

Aj na tomto mieste by som rád písal a tým upozorňoval na to, že spomenutý vývoj nás vedie do ekonomickej katastrofy. Z neekonómov si to prakticky nikto neuvedomuje a z ekonómov to vidí len nepatrná časť. Je tak malá a podceňovaná, že verejnosť o nej nič nevie. Nikto nechce počuť zlé správy. Nikto tomu nechce uveriť. Tým skôr, že drvivá väčšina ekonómov sľubuje obrat k lepšiemu a nanajvýš slabší krízový vývoj. Zbavujeme sa tak ale možnosti väčšej, či menšej prípravy na ťažké časy.

Na začiatku tohto roku nám známi analytici a akademici sľubovali, že na konci roka dôjde k výraznejšej zmene a k výraznejšiemu hospodárskemu rastu. Tento prísľub má dva zásadné nedostatky.

Prvým je skutočnosť, že hospodársky rast v dnešnej dobe nemôže mať iný ako nezdravý charakter. Nezdravý hospodársky rast je taký, ktorý je neudržateľný. Buď krátkodobo, alebo dlhodobo. Ak je súčasný hospodársky rast generovaný dlhom, musí sa skôr, či neskôr zastaviť. Keďže súčasný hospodársky vývoj má takýto charakter, je logické, že obnovenie rastu sa stáva nemožným a sľubovanie iného vývoja je neznalosťou podstaty, ale čo je horšie, priam fanatickou vierou.

Druhým nedostatkom je, že doba uplynula a výrazný rast neprichádza. Objavujú sa síce pochybnosti v radoch najvplyvnejších odborníkov, ale množina fanaticky veriacich je stále prakticky bez zmeny.

Zaujímavé je sledovať, kde všade hľadajú títo super-odborníci príčiny. V sebe chybu nehľadajú. Svoju bohorovnú neomylnosť neopustia. Tak skúšajú a navrhujú rôzne variácie svojho dvoj-jediného nástroja – výroby a míňania peňazí.

Je to najlepšia cesta do pekla. A my všetci po nej kráčame.

 • SlabéVýborné (+12 skóre, 12 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. matej fedorov

  dobre aj ked kratko napisane.myslim ze mozem suhlasit…

  1. Ján Zavacký

   Postupne to bude pribúdať. Je toho ešte veľmi veľa, hoci podstata je triviálna.

 2. Peter

  Dobre napisane, bohuzial. Ak v bom budete pokracovat, uvital by som ako dosledky tak aj riesenia. Dakujem

  1. Ján Zavacký

   Budú aj návrhy riešení. Žiaľ len čisto teoretické, nakoľko stav ekonomickej vedy a spoločenského vedomia neumožňujú prijať žiadne reálne účinné riešenia. Je to úloha pre nasledujúce generácie.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?