Publikované: 14.12.2013

Čo nás čaká? (2)

Blíži sa koniec roka a s upokojujúcimi vyjadreniami analytikov sa začína trhať vrece. Aby pritom neutrpelo ich renomé, nezabudnú dať svojim predpovediam viacznačný charakter a spomenúť pritom aj nebezpečenstvá. Končí to ale takmer vždy optimizmom a nádejou. Omyl. Osudový omyl.

Nájsť pravdu v tejto zložitej veci je ťažké, hoci mnohí odborníci i laici ju začínajú tušiť. Ťažké je pre mnohých aj verejne hovoriť o vedomí negatívneho vývoja.

Ako som už spomenul v prvom článku, hospodársky rast je neudržateľný a začne skôr, či neskôr pokles. Odhadnúť čas, kedy k tomu dôjde je ťažké, pretože mnohé zverejňované ukazovatele môžeme oprávnene považovať  za skreslené, alebo klamlivé. Druhým problémom je to, že ľudská vynaliezavosť je nekonečná a to aj v zápornom význame. Mocenské štruktúry budú robiť všetko možné pre udržanie vývoja bez krachu. Aj nepovolené hmaty. Tretím problémom je spoločenské vedomie a to zrejme vo všetkých kultúrach. Strach pred rozsiahlym krachom a hlbokou krízou nás bude viesť k požadovaniu a podpore práve takýchto opatrení vládnucich elít, ktoré nás ochránia pred každým náznakom krachu. Objektívnu realitu ale nemôžeme obchádzať a klamať dlho. Skôr, či neskôr to musí prísť. Dialo sa tak stovky, ba možno aj tisíckrát v histórii, ale len málokedy to malo globálne rozmery.

Na druhej strane poznanie zákonitostí ekonomického a spoločenského vývoja, ako aj správne využitie teórie systémov a behaviorálnych vied nám prednaznačuje smer vývoja. Na zahodenie nie sú ani poznatky z matematiky, ktorej uplatnenie je v ekonomickej vede často problematické a aj diskutabilné.

Jedným zo základných predpokladov pre odhad ekonomického vývoja je pochopenie fungovania konkrétneho finančného systému. U toho dnešného môžeme vývoj nielen odhadnúť, ale doslova určiť. Jeho základnou charakteristikou je peňažná expanzia (rast množstva peňazí). Druhou jeho základnou charakteristikou, ktorú drvivá väčšina odborníkov nevidí, vrátane laureátov tzv. ceny na pamiatku A.Nobela, je objektívna exponenciálnosť peňažnej expanzie (množstvo peňazí musí narastať stále rýchlešie a rýchlejšie).

Toto zväčšovanie množstva peňazí spúšťa viacero mechanizmov, ktoré sú v podstate rovnaké, ako samotná peňažná expanzia – falošné a zradné. Najskôr pôsobia vábivo. Prinášajú zlepšenie hospodárskeho života. Neskôr ale začnú hospodársky organizmus ťažiť. Stále viac a viac. Nakoniec ho zdevastujú a rozvrátia. Presne ako psychotropné látky v organizme človeka.

Ak si predstavíme len jeden jediný z týchto mechanizmov, vieme si predstaviť aj to, čo sa musí diať v záverečných fázach vývoja súčasného finančného systému. Je to spomenutá exponenciálnosť. Stačí si predstaviť, ako to bude vyzerať, keď systém denne vyprodukuje Bilióny, alebo rovno Trilión nových peňazí.

Prvý problém je, ako dostať tieto peniaze do obehu. Výrobca – centrálna banka – ich musí niekomu požičať. Ale komu, keď sú už všetci zadlžení po uši ?? Druhý problém je, že keď sa dostanú do obehu, už pri prvých nákupoch vzrastú ceny o desiatky percent. Nie 2-3 percentá ročne, ako napr. dnes. Tým sa rozvrátia základné peňažné vzťahy – zúčtovanie a uchovávanie hodnoty. Také peniaze nikto nebude chcieť. Radšej zaplatíte zemiakmi, alebo prácou. Tým sa ale rozvrátia ďalšie ekonomické vzťahy, nové nebudú mať čas sa vytvoriť a ustáliť a hospodárstvo bude upadať.

Na záver dodávam, že takéto vnímanie reality je veľmi ojedinelé. Na Slovensku sme len dvaja nekompromisní ekonomickí katastrofisti. Druhým je D.Doliak. Je to žalostne málo. Nejakí ale určite pribudnú.

Pre záujemcov - http://dusan.doliak.net/

 • SlabéVýborné (+8 skóre, 8 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

4 Komentárov

Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Zdenek Janecek

  urcite to bude, ale nikdo nevi kdy, protoze lidska blbost je nekonecnejsi nez vesmir. Abych pravdu napisal, kdo si pujcuje a nemysli aspon trosku na zadni kolecka, tak si zadelava na paradni prusvih. Zase je problem, jak si odkladane hodnoty uchovat a kde je drzet. — Jinak v zasade kaslem na vsechny, kteri se vezou na financnich bublinach a jednou urcite narazi. Jako kriticky moment povazujem, kdyz bankstri zacnou zhmotnovat penize na realne statky. Ono jich tak moc neni, protoze vsechno nekomu patri a v momentu, kdy vyleti nejakla bublina, treba zlato, tak je treba vrcholne zpozornet. — Ale v zasade, kdo nic nema, tak nemuze nic ztratit. Pokud ma nekdo dum a mensi pozemek a nema dluhy, tak by mel financni katastrofu celkem v pohode prezit.

 2. Ján Zavacký

  Môžu sa udiať aj vážnejšie veci. Nečakané a motivované politicky, alebo ideologicky. Aj samotná strata príjmu môže byť veľmi vážna. Samozrejme nie tak, ako strata majetku, príjmu a bezpečnosti.

 3. Je vás/ nás viac, napr. aj Alexander Ač či Juraj Mesík.

 4. Ján Zavacký

  Mal som na mysli výhradne ekonómov. Ostatní majú mierne iný pohľad na podstatu. Navyše p.Mesík sa tak trochu odmlčal. To je škoda. Osobitný prípad predstavuje p.Staněk. 

  1. jj, Steněk je fakt osobitný .. :) Kedysi tie jeho veštenia pekne spísal Gabriel Šípoš na blogu SME.

Komentárov 1 - 4 z 4Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?