Publikované: 06.01.2014

Čo nás čaká? (6)

Ako sme už spomínali, fáza deflačnej tendencie bude ukončená prijímaním prvých extrémnych opatrení. Môžeme ich očakávať v priebehu roka 2015 a časom budú pribúdať. Motivácia týchto opatrení zostane taká istá ako už bolo popísané v predchádzajúcich článkoch a zaniknúť môže len so zánikom súčasnej podoby finančného systému.

Medzi prvé mimoriadne opatrenia môžeme zaradiť odpúšťanie dlhov. Je to z jednej časti prospešné opatrenie, lebo znížením celkového dlhu sa znížia nároky finančného systému na seba samého a fyzickú ekonomiku. Z druhej časti je to škodlivé, pretože neodstraňuje príčinu, teda tvorbu pseudo-peňazí a dlhu, ale len dôsledok, teda už vytvorený dlh. Z tretej časti je škodlivé preto, lebo je materiálnou odmenou pre nezodpovedných. No a zo štvrtej časti preto, lebo bude motivovať ďalších účastníkov k zadlžovaniu a to často neefektívnemu a netvorivému zadlžovaniu.

Ďalším extrémom môže byť prebratie právomocí CB priamo štátom a odstránenie formálnej bariéry s voľným nakladaním peňažnej bázy a zásoby. Takéto hlasy sa už ozvali v Japonsku.

Výraznejším extrémom bude ďalšie obmedzenie slobôd a demokracie. V prípade vážnejších problémov môže dôjsť ku znárodneniu bánk, alebo väčších výrobných podnikov. Hospodárenie takýchto subjektov bude ešte viac neefektívne a situáciu to bude ďalej zhoršovať. Môžeme očakávať aj zvýšenú uzurpácia právomocí vládami. Starostlivosť vlád na základe rozširujúcich sa právomocí, ktorá nás doviedla do stavu a vývoja, v ktorom sa nachádzame sa ešte zosilní. Tým sa zosilní degradácia finančného systému a hospodárenia vôbec. V EÚ môžeme dokonca očakávať uzurpáciu nedemokratickými inštitúciami akou je Európska komisia. Svoju ekonomickú nekompetentnosť prejavuje už istý čas, len si to zatiaľ uvedomuje málo občanov EÚ.

Ďalším výraznejším extrémom môže byť stanovenie záporných úrokových sadzieb centrálnymi bankami. Takéto názory sa v USA ozývajú úplne vážne. Pre radového občana by to znamenalo platbu úrokov banke za svoje uložené úspory. Sporenie ako jeden z najzákladnejších prejavov hospodárenia by bolo zlikvidované. Spotreba, ale aj investovanie by sa stali hazardom.

Čas ukáže, aké extrémy sa ešte môžu objaviť.  Všetky takéto extrémy majú jednu zdanlivo paradoxnú vlastnosť. Napriek snahe o zlepšenie spôsobujú zhoršenie. Napriek svojej neprirodzenosti majú prirodzený efekt. Tento efekt sa žiaľ prejavuje s oneskorením a to je zrejme pre mnohých mätúce.

Na základe uvedeného môžeme predpokladať, že už v roku 2015 sa skončí fáza deflačnej tendencie a začne fáza extrémnych opatrení, ktoré povedú ku krátkodobým zmierneniam recesie a zvýšeniam cenovej inflácie, čo budú však len iluzórne zlepšenia. V skutočnosti budú stav zhoršovať a dosahovanie takýchto ilúzií bude stále ťažšie a ťažšie. S odkazom na hyperinfláciu vo Weimarskej republike zrejme tieto pokusy zastanú pred hyperinflačnými dávkami menovej expanzie. To nemôže ale zvrátiť podstatu vývoja. V roku 2016 môžeme už očakávať aj v prípade vysokej cenovej inflácie takú silnú recesiu, že finančný trh ovládnutý tiež vysokou infláciou stratí vieru v obnovu ekonomických fundamentov a začne sa panicky rúcať. Tým sa začne prvá fáza záverečného, relatívne rýchleho a rozsiahleho pádu a rozpadu ako finančných trhov, tak aj fyzickej ekonomiky. Pád nebude plynulý, ale turbulentný.

Samozrejme existuje možnosť rýchlejšej, či pomalšej časovej postupnosti. Ale pri zvážení podstatných súvislostí sa javí uvedená postupnosť ako relatívne najpravdepodobnejšia.

 • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

3 Komentárov

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Zdenek Janecek

  podcenujete prilis oligarchy, nemyslim si, ze jsou uplne blby a urcite maji pro sebe pripravene plany. Na ostatni lidi kaslou, ale sami sebe si dokazou ochranit. Proto to nevidim az tak spatne, protoze revoluce by mohla znicit i je samotne.

 2. Ján Zavacký

  Je to uhol pohľadu. Zabezpečenie platí len pre zmiernenie najväčších postihov. Úplnú istotu nemôže dať. Aj oligarchovia môžu tratiť, prísť o moc, alebo aj o slobodu. Ale práve o tú zvyšnú väčšinu ide. Väčšina z tejto väčšiny bude postihnutá. 

  1. Zdenek Janecek

   mate spatny uhel pohledu, nejvic muzou stratit ti, co maji nejvic. Nejakemu chudakovi, co ma holy zadek, co uz mu muzou vzit ?? To same lidem, co ted makaji za par drobnych, ti tu budou potreba vzdycky. Zbytecne strasite obycejne lidi, ti v zasade nemaji co stratit. teda pokud nejsou blby a nemaji dluhy. Jinak neocekavam nejaky rychly a katastroficky scenar, ale postupne utahovani opasku, jako se to ted deje na Slovensku. Jinak jsem velmi zvedavy na to, ci se podari EU cypersky scenar a zdani vsechny penize 10% dani.

 3. Ján Zavacký

  Ja nehodnotím, len popisujem. Bankár posúdi, či strata polovice banky je veľká alebo nie. Príslušník strednej vrstvy posúdi, či strata zamestnania je veľká alebo nie. Človek z chatrče posúdi, či strata chatrče je veľká strata. Rýchly priebeh je tak isto relatívny pojem. To tiež musí každý vyhodnotiť sám.

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?