Publikované: 04.02.2014

Čo nás čaká? (8)

Americká centrálna banka (FED) začala so znižovaním produkcie pseudo-peňazí. Tých prostriedkov, ktoré udržujú hospodársky rast americkej ekonomiky a teda jej závislosť na nich. Na chode americkej ekonomiky je vzájomne závislý celý svet. Ak sa tento doping bude ďalej znižovať, čo sa bude diať?

Bude sa diať toto:

Zmena je malá, ale dôsledok veľký. Pseudo-peniaze vytvorené FEDom sú malým zdrojom pre niekoľkonásobne vyššiu tvorbu pseudo-peňazí v bankovom systéme. A to už v systéme bude spôsobovať citeľné zmeny.  Ich plná tvorba trvá určitú dobu. Zrejme to ešte nikto neskúmal, pretože údaj o tomto čase nie je k dispozícii. Odhadom to môže byť 1, alebo aj 2 roky. Prvé prejavy sa teda môžu dostaviť odhadom o pol roka. Niektoré mechanizmy môžu túto dobu predlžovať , iné skracovať. Predlžuje ju napríklad využívanie rezerv, ktoré si banky vytvorili  na účtoch vo FEDe. Aj tendencie globálneho odklonu od USD ju predlžujú. Mena, ktorá sa vracia späť do USA, znižuje potrebu jej ďalšej emisie a teda aj následnej multiplikácie. Menšia multiplikácia vyžaduje samozrejme kratšiu dobu.

Multiplikačnú dobu skracuje napríklad aj povinné zvyšovanie kapitalizácie bánk. Znamená to ponechať v banke väčšie množstvo pseudo-peňazí ako v minulosti a znížiť požičiavanie. Tým sa ale zmenší mechanizmus tzv. leveragingu, ktorý v konečnom dôsledku vedie k tvorbe pseudo-peňazí v bankovom systéme. Výkonnosť ich tvorby sa teda znižuje.

Prvým významným dôsledkom bude zníženie dopytu na finančných trhoch. Na trhoch rozvojových krajín sa to už prejavilo. Vedomie menšej ponuky peňazí v blízkej budúcnosti spôsobuje obmedzenie aktivít a presun záujmu. Skôr či neskôr sa to prejaví aj na americkom trhu. Keďže doteraz dopyt intenzívne rástol, obvyklá korekcia vyvolá silnejšie ako obvyklé napätie. V takejto situácii bude stačiť jeden silnejší výpredaj a spustí sa panika. Ak nebudú dodané nové pseudo-peniaze prerastie to do rozsiahleho pádu trhov. Na odvrátenie takéhoto pádu by boli potrebné bilióny nových pseudo-peňazí.

Druhým výrazným dôsledkom bude zníženie dopytu po dlhopisoch americkej vlády a teda zvýšenie ich výnosov, ktoré už aj bez toho určitú dobu stúpajú. Výdavky vlády sa teda zvýšia a jej potreba prísunu nových pseudo-peňazí sa naopak zvýši. Ak by ich nebolo dosť, hrozil by bankrot.

Ak by sa podarilo obísť prepad finančných trhov prejaví sa tretí dôsledok a to nedostatok pseudo-peňazí v reálnej ekonomike. Jej chod si vyžaduje rastúce množstvo. Ak sa tak nestane, dopyt sa zníži a cenovú infláciu nahradí deflácia. Okrem toho s nižšou ponukou pseudo-peňazí začnú rásť úroky a splácanie úverov bude stále ťažšie. Ak by sa nedodali do ekonomiky nové pseudo-peniaze, splácanie úverov sa stane nemožným.

Okrem vyššie uvedených mechanizmov pôsobia v systéme aj ďalšie slabšie aj silnejšie mechanizmy a pribudnú určite aj nové, ako v každom komplexnom systéme. To isté sa týka aj dôsledkov. V každom prípade pseudo-peňazí nebude dosť.

A to je kľúčové. Ak by neboli dodané nové pseudo-peniaze vôbec, ekonomika by sa zrútila. Pádu bude treba zabrániť. Za každú cenu. Otázkou zostane, či by sa zachraňovala len federálna vláda, či by sa nechali padnúť niektoré finančné inštitúcie a v akom počte, a či by sa zachraňovalo všetko. A to je tiež dôležité. Kým na zachraňovanie celej ekonomiky USA od roku 2007 bolo treba bilióny nových pseudo-peňazí, teraz by na pokus o zastavenie postupujúceho kolapsu bolo potrebné uvoľňovanie možno desiatok biliónov.

Toto nebezpečenstvo si uvedomujú aj manžéri FEDu, ako aj to, že sa to nesmie stať. Výmena guvernéra je dokonalou príležitosťou na otestovanie systému. Odchádzajúci si mohol zdôvodniť svoj krok podľa potreby a prichádzajúca guvernérka zaň nenesie zodpovednosť. Keď prídu problémy, a ony prídu, potom ho zruší bez toho, že by utrpela jej povesť.

Experiment teda skončí problémami v horizonte možno len pol roka, ktoré potvrdia, že to, čo považujú za únikovú stratégiu pred bujnením finančného systému, nie je únikom. Budú sa musieť vrátiť tam, kde experiment spustili a dávky pseudo-peňazí dodávať do systému nielenže v pôvodnom, ale aj v rastúcom objeme. Tento proces môže dočasne zastaviť len návrat globálnych rezerv USD po ich globálnom odmietnutí.

V prípade, že sa im podarí zareagovať dostatočne skoro a prvé ekonomické problémy budú potlačené, bude zachraňovanie masami pseudo-peňazí vydávané za heroický a sociálny počin.

Lenže. Lenže sa im to môže vymknúť spod kontroly. Spustenú paniku nemusia hneď zastaviť a budú musieť použiť spomenuté desiatky biliónov. Ale ani to nemusí situáciu zachrániť a spustí sa rozsiahly kolaps. Ak by sa aj tomu podarilo vyhnúť, príde neskôr. Musí. Finančný systém expanduje a jeho expanzia sa zrýchľuje. Úniku niet.

Opätovné zvyšovanie pseudo-peňazí na odvrátenie negatívnych prejavov tohoto experimentu bude potvrdením, že tzv. úniková stratégia objektívne neexistuje a budeme sa všetci neodvratne blížiť ku kolapsu, ktorý sa spustí aj bez ich experimentov.

Doplnenie. 19.december 2014:

   Na konci roka 2014 sa zdá, že sa rozbieha fáza úniku od dolára. Tento proces má za  následok príliv USD zo sveta späť do USA a vytvára inflačné až hyperinflačné tendencie. Bližšie o ňom v článku “Čo nás čaká? (11)”. Na takýto vývoj musí FED reagovať opačne, ako pri oživovaní ekonomiky a teda zásoby USD znižovať. Je otázkou geopolitického aj geoekonomického vývoja, ktorá tendencia prevládne. Je možné, že sa hyperinflačná fáza roztiahne do dlhšieho obdobia a prejaví sa ako fáza s vysokou cenovou infláciou. V žiadnom prípade sa ale USA nevyhnú záverečnej fáze hlbokej deflácie na konci krízového vývoja. Ten bude zrejme zdĺhavý.

 • SlabéVýborné (+3 skóre, 3 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

3 Komentárov

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
 1. Zdenek Janecek

  proc mam dojem, ze pisete cinsky nebo jinou neznamou reci ?? Vezmete nejaky fakt, vytocite ho ad absurdum a to nabizite jako jedinou a dokonalou pravdu. Kazdy dum ma vic otvoru nez jen vchodove dvere a jejich pouziti je sice tezsi, ale realizovatelne. Docela by mne zajimalo, co kdyby se prosadil nazor na 10% zdaneni vsech penez a jejich zruseni bez nahrady. Teda cyperska cesta, ktera urcite byla zkusebnim kamenem neceho jineho.

 2. Ján Zavacký

  Nič Vám nebráni porozmýšľať a napísať možný scenár pri dodatočnom zdanení, alebo aj iné scenáre. V budúcnosti uvidíte, či ste sa trafili.

  1. Zdenek Janecek

   nechce se mi, ja radsi delam neco realne, nez produkovat neco eterickeho, ako su politicke a banksterske rozpravky. Zivot je svina a ja ocekavam postupnou degradaci lidsta. Vsak klasika Murphy, “muze -li se neco pokazit, tak se to urcite pokazi” a pochopitelne to zpusobi ty nejvetsi skody. Nechme se prekvapit, jak to dopadne v realu.

 3. Ja si viem predstaviť ešte jeden scenár. Že tie bilióny pákovaných peňazí, ktoré sú momentálne alokované v cenných papieroch a nehnuteľnostiach sa z týchto bublín vyfučia do reálnej ekonomiky, čím spustia obrovský rast cien a FED bude dodávať na trh fiat peniaze, lebo inak by štát okamžite skrachoval a všetci tí na štáte závislí, by politikov povešali, kde sa dá. Spustí to cválajúcu infláciu, ktorá skončí až dobrovoľným prechodom obyvateľov na alternatívne meny, ako zlato či bitcoin. Už dnes sú banky, ktoré poskytujú vedenie účtov v zlate a dokonca majú všetko nakúpené zlato fyzicky skladované. A to bude koniec sociálneho štátu a koniec veľmoci USA. Proste kríza z 1929 bola len slabým a krátkodobým odvarom toho, čo sa stane teraz. A zvyšok sveta bude postihnutý ešte viac.

Komentárov 1 - 3 z 3Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?