Publikované: 03.05.2014

Čo povedal Putin.

Pripomeňme si čo povedal Putin pred mesiacom a čo sa v našich novinách príliš nepreberalo, aby to neoslabilo vojnové nadšenie verejnosti. Pripomínajme si to stále, pretože je úplne jedno, kto je vinný, náklady za to ponesieme všetci. A verte, nebudú malé.

Ukrajinci majú už od 1.mája zdražený plyn o 40%, od júna dostanú plyn len po zaplatení všetkých pohľadávok voči Rusku, čo v realite znamená, že Rusi prestávajú dodávať na Ukrajinu. 15miliárd táto krajina na takú zbytočnosť ako je plyn nemá a ani nebude mať. Straty na obchodnom salde prerušením kontaktov s Ruskom zabraňujú čokoľvek riešiť a krajina je dnes v troskách. Európa má akurát na dodávanie úplatkov jednotlivým predstaviteľom vlády a samozrejme na vyzbrojovanie ukrajinskej armády. Na pomoc ľuďom peniaze nie sú a ani nikdy nebudú. Tak či onak, nakoniec bude musiť Európa platiť, pretože je lacnejšie udržať 45miliónov ľudí doma, ako dovoliť aby sa rozliezli do celej Európy. Vzhľadom na veľkosť krajiny a počet obyvateľov, budeme na Grécko spomínať ako na malú finančnú nepríjemnosť. To je to čo nás čaká…

Prezident Ruskej federácie Vladimír Putin uskutočnil 10.4.2014 verejnú poradu s členmi vlády. Takéto stretnutie za prítomnosti televíznych kamier, za účasti novinárov sa robia nie za účelom prerokovania nejakých otázok, ale pre verejné oznámenie dôležitých rozhodnutí. Tentoraz bolo ohlásené faktické ultimátum pre vlády Ukrajiny a Európskej únie.

Mnohé fakty a čísla, zverejnené vo štvrtok 10.4. na verejnej porade sú všetkým dávno už známe. Ale tentoraz sa zopakovali za úplne určitým cieľom a ako potvrdenie požiadaviek vznesených Ruskom.

Čo povedal Putin

1. Európe

Zmluva o pridružení Ukrajiny k EÚ vytvorila hrozby nielen pre ekonomiku Ukrajiny, ale tiež pre ekonomiku Ruska. Po podpise dokumentu by nutne začalo nekontrolovateľné zahlteniu ruského trhu nezdaniteľnými výrobkami z Európy a ďalších krajín, čo by bolestivo dopadlo na ruských výrobcov.

Navyše by Ukrajina bola nútená pretrhnúť s Ruskom desiatky a stovky zmlúv, ktoré by boli v rozpore s podmienkami asociačnej dohody s EÚ. V dôsledku toho predkladaná varianta asociačnej dohody predstavuje hrozbu pre Rusko – v podstate by zničila dvojstranné vzájomne výhodné odchodno-ekonomicke zväzky Ruska a Ukrajiny a viedla by k vytlačeniu výrobkov ruského pôvodu výrobkami z iných krajín.

Chceli sme tieto otázky riešiť po dobrom, ľudsky. Pokúšali sme sa dohodnúť. Ale všetky kompromisy, ktoré sme predkladali, a naše konštruktívne návrhy boli Európskou úniou odmietnuté.

Bohužiaľ. Teraz to teda bude po zlom.

2. Ukrajine

Nehľadiac na všetky problémy vo vzájomných vzťahoch, nehľadiac na protiruskú a otvorene fašistickú rétoriku nových kyjevských predstavitteľov, sme plnili všetky záväzky a udržiavali všetky zväzky, čím sme disponibilnými peniazmi zabezpečovali pre priemysel Ukrajiny zákazky za 15 miliárd dolárov. Všetky pohľadávky boli platené včas a v plnom objeme.

Ak nechcete po dobrom, nedostanete nič. Rusko je pripravené sa úplne vzdať ukrajinského tovaru a ukrajinskej výroby.

3. Európe a trochu aj Ukrajine

Plyn Ukrajina nemá a už mať nebude. Od tejto chvíle budeme púšťať presne toľko plynu, koľko ho Kyjev zaplatí mesiac dopredu.

Pre zaistenie tranzitu do Európy na sezónu jeseň – zima 2014-2015 do podzemných nádrží plynu Ukrajiny je nutné načerpať plyn za 4 až 5 miliárd dolárov.

Ak Ukrajina nenájde tieto miliardy, bude na jeseň Európa bez plynu.

4. Ukrajine a trochu aj Európe

Celková suma ukrajinských dlhov, ktorých navrátenie môže Rusko požadovať okamžite, činí 16,6 miliárd dolárov. A my ich požadovať budeme.

zhrnuté:

Prezident Ruska pripomenul: “Ekonomika Ukrajiny prudko klesá. Prehlbuje sa prepad priemyslu aj stavebníctva. Vzrastá rozpočtový deficit. Prudko sa zhoršuje stav valutovej oblasti, k zápornému obchodnému salde pribudol útek kapitálu z krajiny. Ukrajina sa blíži k bankrotu, k zastaveniu výroby a k explózii nezamestnanosti”.

“Dočasní predstavitelia rôznych úrovní”, ako zdvorilo Putin nazval kyjevských predstaviteľov, doviedli krajinu na hranicu, za ktorou už nebude možná náprava.

Putin varuje:

buď:

EÚ, USA a Ukrajina okamžite prijme podmienky artikulované ministerstvom zahraničia a bezodkladne ich začne uplatňovať v praxi…

alebo:

Rusko zruší všetky priemyselné zákazky na Ukrajine. Nenávratné straty Ukrajiny budú každoročne činiť 15 miliárd dolárov.

Rusko zatvára svoje hranice pre ukrajinský tovar a tovar prichádzajúce tranzitom cez Ukrajinu.

Rusko zatvára Ukrajine plynový kohút.

Rusko uplatní voči Ukrajine pohľadávky na pokrytie dlhov v sume 16,6 miliárd dolárov.

Rusko nebude Európe garantovať dodávky plynu na nadchádzajúcu jeseň a zimu, ak Ukrajina neuplatní a nenačerpá do podzemných nádrží objemy paliva potrebné na zabezpečenie týchto dodávok v sume 5 miliárd dolárov.

Ak Európa začne mrznúť, nech všetky výhrady smeruje na svojich priateľov v Kyjeve.

V podstate sa jedná o ultimátum, hoci ho Vladimír Putin formuloval v korektnej podobe: “Dúfam, že iniciatívy ruského Ministerstva zahraničných vecí ohľadom upokojenia a zlepšenia situácie budú mať nejaký efekt a výsledok bude kladný”.

Zdroj:
Pôvodný text z 10.4.2014 je tu : http://news.kremlin.ru/news/20751/print
List Putina v slovenskom preklade: http://www.blogovisko.sk/list-putina-hlavam-statov-z-10-aprila-2014.html

  • SlabéVýborné (+7 skóre, 15 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

2 Komentárov

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
  1. Zdenek Janecek

    takze Putin se chova stejne jako EU, neplati pren nijake smlovy a pravidla. Kde ze je pravidlo, ze kazdy stat zodpoveda za svoje dluhy ?? Drbnuty Barroso a jine figurky urcene na vykopnuti na smetisko.

  2. Takze 25 rokov budovana korupcnicka oligarchia za silnej asistencie Moskvy je nic? 25 rokov stagnacie ukrajinskej ekonomiky, ruskeho vydierania nerastnymi surovinami a politickymi manipulaciami je zabudnute? Postkomunisticka Europa sa nemusela vysporiadat s popretrhanymi obchodnymi vazbami, so zaplavou zapadnarskeho braku a krachom podnikov? O com bol tento blog? Ze Putin ma pravdu? Ze Krym patril vzdy Rusom? Ci nebodaj nam chcete tvrdit, ze Slovensko ma patrit do akejsi imperialnej sfery vplyvu Ruska? Hadam nechcete tvrdit, ze EU moze zato, ze Rusko zije s vyvozu nerastnych surovin a svetu v podstate nema co ine ponuknut a hnusna EU mu chce ukradnut aj ten posleny vynosnejsi trh pre ruske vyrobky, co mu zostal.

Komentárov 1 - 2 z 2Na začiatok« PredchádzajúciNasledujúci »Na koniec
Login

Ešte nemáte svoj účet?