Publikované: 04.01.2019

Čo robiť, keď vaša sprcha neodteká

Nie je nič horšie, ako zistiť po tom ako si dáte rannú sprchu, že stojíte v tmavej, mydlovej a vlažnej vode, ktorá pomaly stúpa. Voda z vašej sprchy, ktorá sa pomaly vypúšťa – alebo sa vôbec neodčerpá – sa nazýva “stojatá voda” a je to istý signál, že váš sprchový odtok je upchaný. Zanesený sprchový odtok by mohol byť spôsobený čímkoľvek, od malého zablokovania po hlavnú prekážku v hlavnej kanalizačnej trati. Je dôležité, aby ste čo najskôr preskúmali zdroj upchatia, aby ste mohli zistiť, či je to oprava, ktorú môžete vykonať sami, alebo prácu bude lepšie ponechať odborníkom. Existuje niekoľko krokov, ktoré môžete použiť na riešenie stojacej vody vo vašej sprche, a nemusíte byť ani skúsený opravár. Vyskúšajte tieto jednoduché riešenia.

Ak sa vaša sprcha pomaly vypúšťa a zistili ste, že voda stúpa do sprchy niekoľko minút po vypnutí batérie, je to zvyčajne znamenie, že vaša sprcha je upchaná alebo sa vytvára upchávka. Nepríjemný zápach vychádzajúci z odtoku je ďalším znakom blokády a môže byť zapríčinený troskami, ktoré upchávajú vnútorné steny potrubia. Hrubé zablokovanie odtoku môže dokonca zapríčiniť zaplavenie kúpeľne.

Prečo vaša sprcha neodteká?

Existuje niekoľko možných príčin upchatia sprchového odtoku.

 • Zvyšky z mydla: Tuk z rozpusteného mydla sa môže miešať s minerálmi vo vode, a tak sa vytvoria zvyšky, ktoré môžu upchať vaše rúrky.
 • Vlasy: Vlasy spolu s mydlovými zvyškami alebo inými mastnými a lepkavými materiálmi tvoria najčastejšie upchávky. Ak je vo vašej domácnosti niekoľko osôb s dlhými vlasmi, môžete mať dôvod domnievať sa, že ide o upchávku spôsobenú vlasmi.
 • Minerály: Minerály vo vode sa tiež môžu zhromažďovať v rúrach a vytvárať masy, ktoré zabraňujú toku vody.
 • Koreňové sústavy: Korene stromov môžu preniknúť cez malé trhliny v potrubí. Akonáhle sa dostanú do rúry, pokračujú v raste a vytvárajú výrazné upchatie.

Aké kroky môžete podniknúť, aby ste bezpečne odblokovali upchávku vo vašej sprche?

 

Vriaca voda

Ak je váš odtok blokovaný nahromadením mydla alebo iného tuku, môžete vyriešiť problém s vriacou vodou. Je dobré použiť lievik, keď budete liať horúcu vodu do kanalizácie, aby ste tak riadili tok. Aj keď to nestačí na vyčistenie odtoku, je to prvý krok, ktorý môže zvýšiť vaše šance na odopchatie odpadu.

 

Použitie zvonu

Ak vriaca voda príliš nepomohla, môžete uvoľniť upchatie piestom. Použitie zvonu môže byť efektívnym spôsobom, ako uvoľniť blokádu spôsobenú vlasmi. Obloženie tesnenia piestu pomocou vazelíny pomôže vytvoriť lepšie odsávanie vzduchu, čím sa zvýši účinnosť piestu. Použite silné pohyby hore a dole, pričom držiak piestu musí smerovať kolmo k podlahe sprchy. Urobte to šesťkrát a potom vytiahnite piest. Ak sa vám to podarilo, sprcha bude teraz vypúšťať.

 

Vyčistenie odtoku bez použitia chemických látok

Hlbšia a väčšia blokáda môže vyžadovať sofistikovanejšie riešene upchatia ako len piest. Kombinácia sódy na pečenie a octu je prirodzený spôsob, ako rozpúšťať vlasy, bez toho, aby ste sa museli uchýliť k drsným chemikáliám. Sóda a ocot na pečenie ponúkajú netoxickú možnosť vyčistenia odpadu. Najskôr nalejte šálku sódy na pečenie. Po niekoľkých minútach nalejte do kanalizácie šálku octu. Ďalej počkajte niekoľko hodín a potom vylejte vriacu vodou do odtoku. Spustite vodu v sprche a dávajte pozor, či teraz správne odteká.

 

Čistenie odtokov pomocou chemikálií

V obchodoch je k dispozícii celý rad čistiacich prostriedkov na báze chemikálií. Tieto výrobky sa musia používať opatrne v množstve špecifikovanom na obaloch. Keď ich aplikujete, mali by ste nosiť rukavice aj okuliare. Otvorte nádobu opatrne a vylejte čistiaci prostriedok do odtoku. Dodržujte všetky pokyny na nádobe, ktoré môžu zahŕňať prepláchnutie teplou vodou podľa pokynov. Čistiace prostriedky na čistenie odpadov sa môžu zdať ako rýchle a lacné riešenie na upchávky, ale v skutočnosti pravidelné používanie týchto žieravín môže spôsobiť poškodenie vašich potrubí a sprchových armatúr, ohroziť vaše zdravie a kontaminovať životné prostredie.

Ak nepomáha ani jedna z variant odporúčame zavolať profesionálnu firmu na krtkovanie nonstop.

Na záver vám prinášame niekoľko tipov ako zabrániť upchatým odtokom

Existuje mnoho spôsobov, ako spomaliť nahromadenie mydla, minerálov a vlasov vo vašom sprchovom odtoku. Tie obsahujú:

 • Lapače vlasov: Existuje celý rad lacných zariadení, ktoré môžu byť vložené do alebo na váš odtok, aby sa zabránilo vniknutiu vlasov a iných nečistôt. Ak používate niektorý z nich, je dôležité pravidelne ho čistiť. V opačnom prípade vlasy v ňom samy vytvoria upchatie.
 • Preventívne čistenie: Pomocou vriacej vody alebo jedlej sódy a octu asi raz týždenne môžete zabrániť tvorbe upchávok v odtoku.
 • Mydelnička: Používanie funkčnej misky na mydlo môže znížiť možnosť uvoľnenia mydla do sprchy, jeho rozpúšťanie a následné hromadenie v odpade.

 • SlabéVýborné (+1 skóre, 1 hlasov)
  Loading ... Loading ...
 • pošli na vybrali.sme.sk
 • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?