Publikované: 05.06.2015

Čo spája bývalú IRB banku s Poštovou bankou? Meno Tkáč…

Slovenskí finančníci majú príznačný životný štýl, drahé autá, luxusné jachty, veľkolepé developerské projekty, “exkluzívne” ženy vo svojom okolí, no a v neposlednom rade myšlienkové pochody, kde a ako získať veľké peniaze. Nie sú im cudzie štátne zákazky získané od kúpených politikov, ani projekty, kde si dokážu “šikovnými” finančnými transakciami prilepšiť o stovky miliónov €, občas na úkor bežných občanov. A keď sa všetko jedného dňa prevalí, kontrolné orgány len sucho skonštatujú, že všetko bolo v súlade so zákonom a žiadny trestný čin sa nestal. Veď ako by sa aj mohol stať, pri ich nadštandardných kontaktoch napríklad na ministrov, ktorí s nimi dokážu tráviť svoj voľný čas na jachtách v Monaku? Ľahko sa zarába a dovolím si povedať, že takto by vedel zbohatnúť každý, no mnohým sa tieto praktiky štítia a nechcú si ohnúť zdravú chrbtovú kosť. Žltá karta od premiéra Fica pre obľúbeného ministra nebola žiadny problém. Chlapci zarobili na konverznom kurze, Smer víťazoslávne prezentoval významný počin Slovenska, ktorým bol prechod na európsku menu a ľudia sa začali tešiť na nových zahraničných investorov a pracovné miesta. Nič dramatické sa však neudialo a investori aj napriek európskej mene pomaly, ale isto začínajú z našej banánovej republiky odchádzať. Čím to bude, pán premiér?

Niektorým skončili daňové prázdniny a následne si vybrali krajinu, ktorá im dokáže ponúknuť ešte lacnejšiu pracovnú silu ako my, no a ďalším sa zrejme nepáčia sústavné tlaky, chabá vymožiteľnosť práva a niektorí zrejme narazili aj na slovenských podvodníkov, ktorí sa nahodia do drahých oblekov, prídu na luxusnom aute a prezentujú sa, ako keby im patrila celá krajina. Teda pardon, ona im svojím spôsobom patrí, sú neohroziteľní a trestne nepostihnuteľní…skrátka, VIP…

Najlepší podnikatelia sú tí, ktorí sa nabalili ešte za čias kupónovej privatizácie a ich spoločným menovateľom sú väčšinou štúdiá na “prestížnej” Moskovskej univerzite. Nielenže si všetkých už stihli kúpiť, teraz zrejme pripravujú lúpež storočia o ktorej sa vo vyšších kruhoch  šepká už dávno, no nikto si to nedovolí nahlas vysloviť . Pred voľbami by to mohlo znamenať pre vládny Smer hotovú prívalovú vlnu s pustošivým efektom.

Trochu si to ale rozmeňme na drobné…Poštovú banku kedysi vlastnil Istrokapitál s povestným finančníkom na čele Máriom Hoffmannom, ktorý má v banke podiel aj teraz, no výrazne menší ako kedysi. Banka investovala v čase jeho pôsobenia peniaze do Gréckych dlhopisov a zrejme nie príliš správne, keďže vďaka tomuto počinu prišla o viac ako 500 miliónov €. Magický rok 2011 priniesol aj ďalšiu zmenu, médiami prebehla správa o tom, že ČSOB dôchodkovú spoločnosť kúpila Poštová banka. Zvláštne je, že banka kupovala aj napriek tomu, že nebola práve v najlepšej finančnej kondícií, mnohí v tom čase dokonca hovorili aj o prípadnom vyhlásení konkurzu. No a v roku 2012 už vstupovali do banky finančníci z J&T. Prečo by to neurobili, keď Poštová banka mala v tom čase viac ako 800 tisíc klientov? Chlapci vedeli, minimálne jeden z nich, ako to v bankovom biznise chodí. Nie nadarmo sa hovorí, aký otec, taký syn…no a Tkáč ml. rozhodne kráčal v šľapajách svojho otca. Pripomeňme si, že práve Tkáč st. pôsobil v IRB banke, ktorá neskôr skrachovala…teda, dostala sa do Nútenej správy NBS. (nie pod jeho vedením, aspoň nie oficiálne…keďže v čase krachu o IRB prejavila záujem práve skupina J&T, vtedy na čele predstavenstva práve s Tkáčom st.)

Čo je na tom zvláštne? Minimálne to, že viacerí špekulujú nad tým, že podobný scenár sa môže zopakovať aj v prípade Poštovej banky. NBS zatiaľ vyvracia špekulácie o prípadnej nútenej správe, no v kuloároch sa šepká naozaj čokoľvek. Začínam sa báť o úspory bežných ľudí, o úspory sporiteľov v II.dôchodkovom pilieri…jediní o ktorých sa naozaj nebojím, sú tí, ktorí napožičiavali stovky miliónov € cyperským firmám…(teda majitelia banky) Premiér Robert Fico len prednedávnom začal vyzývať ľudí na odchod z II. piliera, nie pre problémy v Poštovej banke, no Smerákom sa zrejme vidí efektívnejšie, aby mali ľudia svoje dôchodkové úspory len v Sociálnej poisťovni…V prípade problému, by mal premiér silný predvolebný argument v rukách…”Ovečky moje, hovoril som vám, aby ste vystúpili z II. piliera. Nepočúvali ste ma a čo bude teraz s Vašimi dôchodkami?”

Prípadná nútená správa Poštovej banky, ktorej partnerom je aj štátna Slovenská Pošta, by v konečnom dôsledku poškodila aj štát…Po kauze Široký si však dovolím tvrdiť, že premiér by sa postaral aj o biznis chlapcov, ktorí sa tešia veľkej obľube Ficovho a Výbohovho ministra. Nejaká tá euro-bankovka sa predsa len pri finančne náročnej predvolebnej kampani predsa len zíde…

  • SlabéVýborné (+6 skóre, 6 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?