Publikované: 02.10.2020

Ďalšie ústupky EÚ Turecku

Mrzí ma, že voči Turecku, Grécko a Cyprus v dohode EÚ ustúpili; I to, že EÚ „neriešila“ tureckú vojenskú podporu Azerbajdžanu proti Arménsku…
https://svet.sme.sk/c/22501204/lidri-krajin-eu-sa-dohodli-sankciach-voci-bielorusku.html?ref=trzNemám jasno v tom, prečo nebola aktivovaná CSTO: Ide o povestnú uvážlivosť Putina alebo nedostatky Zmluvy? Chce sa iba  „šéf Kremľa“ lepšie orientovať a zozbierať informácie o reakciách európskeho a svetového spoločenstva?
Turecko proti Arménsku vo veci OSN a medzinárodným spoločenstvom neuznanej Náhornej karabašskej republiky (Náhorný Karabach na území Azerbajdžanu) použilo dikciu Čl.5 Zmluvy o NATO:
„Akýkoľvek útok na územie Azerbajdžanu bude považovaný za útok na Turecko“.
Turecko je členským štátom Aliancie NATO ale vo veci konfliktu Arménsko-Azerbajdžan ako aj konfliktu vo východnom Stredomorí, koná svojvoľne a na vlastnú päsť.
Proti Turecku môže zohrať významnú operatívnu rolu Zmluva o kolektívnej bezpečnosti CSTO, podpísaná z podnetu Ruska a jeho post sovietskeho územného obranného prediktora, majúca kontúry a zmysel podobné Zmluve o NATO.
Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti CSTO sa datuje do dňa uzavretia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti, ktorá bola podpísaná v Taškente (Uzbekistan) 15. mája 1992 vodcami Arménska, Kazachstanu, Kirgizska, Ruska, Tadžikistanu a Uzbekistanu.
Neskôr sa k Paktu pripojili Azerbajdžan, Bielorusko a Gruzínsko (1993)
. Zmluva nadobudla platnosť po ukončení národných ratifikačných procesov 20. apríla 1994.
Kľúčovým článkom zmluvy je štvrtý odsek, v ktorom sa uvádza:
„Ak je niektorý z členských štátov vystavený agresii ktoréhokoľvek štátu alebo skupiny štátov, bude to považované za agresiu proti všetkým štátom, ktoré sú zmluvnými stranami tejto zmluvy.
V prípade útoku na ktorýkoľvek zo zúčastnených štátov mu všetky ostatné zúčastnené štáty poskytnú potrebnú pomoc vrátane vojenskej pomoci a podporia aj prostriedky, ktoré majú k dispozícii, na uplatnenie práva na kolektívnu obranu v súlade s článkom 51 Charty OSN.“

CSTO nadobudla medzinárodný rozmer.
http://www.blogovisko.sk/nahorny-karabach-a-zmluva-csto.html
https://churilovocity.ru/sk/kto-vhodit-v-odkb-organizaciya-dogovora-o-kollektivnoi-bezopasnosti/
V septembri 2014 bola na 69. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v NY prijatá Rezolúcia o spolupráci CSTO a OSN, popri už exitujúcej spolupráce a ďalšími organizáciami OBSE a Rady Európy…
Táto zmluva zakladá prednostné právo na riešenie regionálneho konfliktu v regionálnom rozmer členskými krajinami Zmluvy CSTO v danom regióne.
Si myslím, že vojská CSTO už mali tvoriť kordón a ochranný val medzi Azerbajdžanom a Náhorným Karabachom…
Poznámka
: Arménsko verzus Azerbajdžan o „neuznanú“ Náhornú karabašskú republiku (Náhorný Karabach) rovná sa islamská agresia proti arménskym kresťanom a proti svetovému kresťanstvu!
Ibaže kolektívna zmluva o ochrane, bezpečnosti a spolupráci kresťanov vo svete proti agresii islamu (aktuálne verzus Turecko!) a identický Článok 5 so Zmluvou o NATO neexistuje. Aliancia sa má k tureckej agresii ako len veci Turecka, mimo Zmluvu o NATO.
EÚ uvalí sankcie na 40 bieloruských persón. Lukašenko na zozname nie je…
OSN, EÚ a spojenci vedia len výzvy, rezolúcie a „lacné“ (úradnícke) sankcie. A čo ešte?
Nepochopil som, nerozumiem. Asi nechcem. A vy?
OSN, NATO, USA a EÚ by prednostne mali riešiť agresivitu Turecka, nie sankcie proti Bielorusku.
https://vz.ru/world/2020/10/2/1063257.html

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že cez turecký Gaziantep bolo do konfliktnej zóny v Náhornom Karabachu nasadených viac ako 300 sýrskych islamistov. Francúzsko potvrdzuje, že ide o dokázanú skutočnosť, tieto informácie má aj Rusko.
“Toto správanie Turecka je nedôstojné pre členský štát NATO, takéto kroky považujeme za úplne neprijateľné. V tomto prípade už bola prekročená červená čiara,” zdôraznil.
https://vz.ru/news/2020/10/2/1063254.html
Šéf NATO Stoltenberg mlčí… (mlčí aj „najvyšší šéf“ NATO Donald Trump).
Erdogan pokračuje v regionálnom islamistickom terorizme.
Zo stredomoria prichádzajú do konfliktne oblasti na pomoc aj Arménci, kresťania, žijúci tam v diaspore…
Na pomoc karabašským arménskym kresťanom…

Stav vecí dnes, tu a teraz, je natoľko akútny, že neznesie odklad. Náhorný Karabach sa môže stať zdrojom totálneho konfliktu.
https://vz.ru/news/2020/10/2/1063276.html
Stanné právo bolo zavedené v Arménsku, Azerbajdžane a neuznanej Náhornej Karabašskej republike. Tú, ako autonómnu,  treba uznať pod ochranou OSN!!! A strážiť! Ibaže OSN…
OSN, NATO, USA a EÚ a „spojenci“ správajú sa ale maximálne nezodpovedne, infantilne a hlúpo.
Výzvy, výzvy, sankcie, sankcie…
A ľudia umierajú…
Ale to je darebákom jedno. Iba sa tvária, že nie.
Politickí komentátori a analytici márne tárajú kto ako vie…
Tiež tu píšem “do vetra”.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

  • SlabéVýborné (+2 skóre, 2 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?