Publikované: 14.04.2014

Deeskalácia

Európu vedú politici, ktorí nerozumejú tomu čo činia, nevedia si predstaviť následky svojich chybných rozhodnutí, a túto skutočnosť zneužíva niekoľko jedincov v prospech USA. Následky budú fatálne. Podľa predpokladu, EU dokázala získať podpísanie asociačnej dohody medzi EU a UA, a to napriek tomu, že súčasná ukrajinská vláda by mala len svietiť a kúriť. EU teda asociačnú dohodu získala a Ukrajinu stratila. Namiesto hľadania skutočných riešení v spolupráci s Ruskom, stupňujeme rétoriku voči nemu, sankcie, ako aj vojenskú prítomnosť v štátoch východnej Európy. Západ chce využiť krajiny bývalého východného bloku na vojnu proti Rusku. Tento fakt by si mali naši politici dostatočne uvedomiť a tejto skutočnosti podriadiť svoje ďaľšie kroky s ohľadom na svojich občanov. Vojna nezomelie iba štáty, ktoré sa jej dokážu vyhnúť. Týmto sa musíme riadiť, akékoľvek iné počínanie je mylné.

 

 

Zatiaľ čo Kerry a Nulandová žiadajú deeskaláciu, Poľsko požiadalo o dve brigády amerických vojakov. Západ sa predbieha v dodávkach stíhacích lietadiel do pobaltských krajín a médiá nás strašia ruským vpádom do Litvy, Estónska a Lotyšska. Ale nie len to.Už bola médiami odprezentovaná hrozba ruského vpádu do Fínska. Moskva však nič také nechystá. Zatiaľ len reaguje na provokácie Západu, a reaguje primerane tvrdo.  Putin sa nenechal vyrušiť od dopozerania olympiády, a keď sa vrátil do práce, zobral si Krym. Treba si však uvedomiť, že to bola reakcia na konanie EU a USA na Ukrajine. Nad Kyjevom teraz visí hrozba, že príde o prístup k Čiernemu moru úplne. Či sa tak stane, to je v rukách politikov EU a UA (a v neposlednom rade USA). Rusi musia zabrániť rozmiestneniu jednotiek NATO na jej území a zamedziť občianskej vojne. Dobre sa pozrite do mapy Európy a uvedomte si nasledujúce fakty. Všetky hore spomínané krajiny obkolesujú ruskú enklávu Kaliningrad. Ľahko sa však môže stať, že médiami prezentovaný vpád do niektorej z týchto krajín sa stane skutočnosťou, ale iba v prípade, ak sa NATO pokúsi odrezať Kaliningrad od spojenia s Ruskom. Tento scenár pokladám za menej pravdepodobný, než nasledujúci.

V Čiernom mori sa od olympijských čias začali striedať lode amerického vojenského námorníctva ako na bežiacom páse. K torpédoborcu USS Truxton sa pripojil USS Donald Cook a očakáva sa príchod ďaľších. Neozbrojený ruský bombardér SU 24 bol Donalda  Cooka privítať v bezprostrednej blízkosti. Zrejme tým chceli Rusi niečo povedať. Američania vedú námorné manévre spolu s vojenským námorníctvom Rumunska a Bulharska a v oboch krajinách budujú základne pre svoje jednotky. Vyloďovacie mólo pre americké lode vybudovali pred pár rokmi aj na Ukrajine. Prítomnosť cudzích vojenských plavidiel v Čiernom mori je však podľa medzinárodných zmlúv časovo obmedzená a už skôr sa objavila informácia, že Moskva protestovala. Keďže z Krymu nebolo možné dostať preč ruské základne, je potrebné zablokovať ruské námorníctvo v Čiernom mori. Celá oblasť od Ukrajiny až po Turecko stojí na hranici plnohodnotného vojenského konfliktu. Scenár, ktorý sa tam pripravuje, je skutočne hrozivý, a má vzťah s udalosťami, ktoré sa udejú v Sýrii.

Opäť sa hľadá zámienka pre zásah do sýrskych udalostí zvonku. Prednedávnom sa pravdepodobnou zámienkou javilo nedodržanie harmonogramu pre odsun chemických zbraní zo Sýrie, lenže zvýšením bezpečnosti okolo prepravných trás Sýria pravdepodobne harmonogram naplní včas (to môže byť kritický moment). Nepodaril sa ani pokus o dobytie Latakie a tým zmarenie dodávok zbraní sýrskemu režimu po mori. Vstup teroristov z územia Turecka do Sýrie bol mohutne podporovaný tureckým delostrelectvom, dokonca turci zostrelili aj sýrsku stíhačku nad sýrskym územím. Médiá nám v tej dobe predložili priehľadnú zámienku, že povstalci sa snažia o prístup k moru kvôli vlastnému zásobovaniu. Nepotrebujú to, pretože sú výdatne podporovaní z územia Turecka a Jordánska. Jednalo sa o pokus prerušiť dodávky sýrskej armáde a ohroziť vývoz chemických zbraní z krajiny. Postup sýrskej armády hrozí plošným potlačením “povstania” a postupnej obnovy stability v krajine. Tento scenár je pre USA neprijateľný a preto sa dá v pomerne krátkej dobe očakávať pomoc povstalcom zapojením sa niektorých krajín NATO do konfliktu od Stredozemného mora, alebo aj priame zaangažovanie sa Turecka a Izraela. Sýria bude zrovnaná zo zemou. Začiatok operácie je najpravdepodobnejším bodom zlomu, pretože keď k útoku dôjde, ruským lodiam, ktoré budú vyslané na pomoc Sýrii, bude zabránené preplávať Bospor. Rusi budú musieť zničiť nepriateľské loďstvo a zaútočiť na Turecko a prebiť sa ním. Turecko prestane ako krajina existovať a bude rozdelené na niekoľko častí – medzi Arménsko, Grécko a vznikne nový, Kurdský štát. Tieto udalosti budú znamenať definitívny zánik NATO, napríklad aj preto, že Grécko, kvôli dlhodobo zlým vzťahom s Tureckom odmietne podporiť ho v konflikte. Netreba zabudnúť – Gréci vyznávajú spoločnú vieru s Ruskom a Boh bude stáť pri veriacich, Západ už Boha zavrhol.

Toto však bude len začiatok udalostí, ktoré budú pokračovať a naberú nekontrolovaný priebeh. Európa vstúpi do vojny. Dá sa popísať aj následný dej, ale nechcem strašiť. Čas je však blízko a toto čo popisujem sa udeje už v tomto, najneskôr začiatkom budúceho roka. Do tej doby budeme volať po deeskalácii a systematicky sa približovať vojne. 

 

  • SlabéVýborné (+4 skóre, 8 hlasov)
    Loading ... Loading ...
  • pošli na vybrali.sme.sk
  • Zdielať

Ďalšie články autora:

Login

Ešte nemáte svoj účet?